Do Centrum Historii Zajezdnia wybrałam się z dziewczynkami, żeby zobaczyć dwie prezentowane tam wystawy. Pierwszą czasową „Machiny Leonarda da Vinci”, o której przeczytacie na końcu wpisu, a także wystawę stałą „Wrocław 1945-2016”, która totalnie nas zachwyciła.

chzajezdnia-krasnal

Co i gdzie?

Centrum Historii Zajezdnia mieści się na ulicy Grabiszyńskiej 184, w zabytkowym (koniec XIX w.) budynku zajezdni należącej przed wojną do Wrocławskich Tramwajów Miejskich. To właśnie w tym miejscu, w zajezdni autobusowej nr VII, w sierpniu 1980 r. rozpoczął się strajk solidarności z robotnikami strajkującymi w Gdańsku. Centrum Historii Zajezdnia powstało jako placówka muzealna w 2016 roku. Wystawa główna to podróż przez powojenną historię Wrocławia. Poza nią w muzeum prezentowane są wystawy czasowe oraz organizowane imprezy plenerowe, koncerty, pokazy filmów, warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, konferencje naukowe, spotkania z pisarzami oraz bohaterami wydarzeń historycznych, a także spektakle.

centrum-historii-zajezdnia

Nasze wrażenia

Wystawa stała „Wrocław 1945-2016” jest moim zdaniem fenomenalna. To zupełnie inny wymiar muzeum. Multimedialna, interaktywna, scenograficzna wystawa pozwala zwiedzającym zanurzyć się w historii naszego miasta i przeżyć z jego mieszkańcami 70 lat w przyspieszonym tempie. Główną osią są tu chronologiczne losy Wrocławia począwszy od 1945 r. do współczesności. Wystawa zorganizowana jest w formie miasta – są ulice, mieszkania, szkoła, kiosk, sklep mięsny. Wszystko wzbogacone w liczne nagrania audio-video z relacjami świadków dawnych wydarzeń. Zwiedzający mają dostęp do ogromnej liczby zdjęć, artykułów z gazet, dokumentów i wielu cennych eksponatów.

Wystawa pokazuje jak przebiegał proces przybywania do Wrocławia ludności polskiej po II Wojnie Światowej, odbudowywania miasta po zniszczeniach i przystosowywania się mieszkańców do nowych okoliczności politycznych. Kolejna część to rzeczywistość PRL oraz czasy Solidarności (które symbolicznie zostały umiejscowione w podziemiu, czyli na poziomie -1).

Jeśli chodzi o zwiedzanie z dziećmi to dostają one na początku mapkę z zaznaczonymi miejscami, w których należy szukać pieczątek. Pieczątki przybija się w odpowiednich miejscach na karcie, tak by na końcu utworzyły obrazek. Pieczątki znajdziecie dosyć łatwo, no może poza pierwszą, która – uwaga spojler, znajduje się w pokoiku na piętrze. Moje dziewczyny uwielbiają tego typu zadania, więc świetnie się podczas naszego zwiedzania bawiły. Dodatkowo możliwość dotykania wielu eksponatów, a nawet ich używania, sprawiła że wizyta w muzeum była dla dzieci bardzo atrakcyjna. W jednym pomieszczeniu oglądałyśmy Reksia, w innym córki bawiły się w szkołę, jeszcze w innym dzwoniły ze starego telefonu. Bardzo lubimy tego typu angażujące miejsca.

Minus tej gry z pieczątkami jest taki, że często dziewczyny nie pozwalały mi na spokojne obejrzenie wystawy, zapoznanie się z różnymi tekstami czy wysłuchanie nagrań. Chciały lecieć dalej szukać kolejnej pieczątki 😉 Oczywiście w kilku miejscach udało mi się zainteresować je prezentowaną tematyką, lecz większość poruszanych kwestii była dla nich za trudna lub za drastyczna. Na pewno wrócimy tu jak dziewczynki będą w wieku szkolnym. I na pewno ja wrócę tu sama, żeby móc w skupieniu zwiedzić całość raz jeszcze.

Wystawa „Machiny Leonarda da Vinci”

Zanim poszłyśmy zwiedzać wystawę o Wrocławiu to odwiedziłyśmy salę z wystawą czasową „Machiny Leonarda da Vinci”. Niestety wystawa dość mocno mnie rozczarowała, więc nie mogę jej polecić. Po pierwsze w sali panował półmrok, co sprawiało, że oglądanie wystawy było bardzo męczące dla oczu. Po drugie można było zobaczyć niewiele więcej machin niż w Parku Leonarda da Vinci, o którym pisałam Wam tutaj. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że w parku były one lepiej uwydatnione i opisane. Zwiedzenie wystawy zajęło nam może 10 minut. Może gdybym czytała wywieszone grafiki z ciekawostkami z życia Leonarda, to zwiedzanie zajęłoby mi więcej czasu. Lecz z nudzącymi się wariującymi dziećmi w tle to raczej nie było do tego warunków. Poza tym wiele z tych informacji była już dla mnie znana. Koszt – 22 zł (dla porównania wejście na wystawę stałą to 10 zł).

Przydatne informacje

Bilety na wystawę stałą: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny, bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 lub więcej dzieci) – 25 zł
Centrum Historii Zajezdnia można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem (jednorazowe oprowadzanie: 75 zł – nie dotyczy grup zorganizowanych)
Czynne: Poniedziałek – nieczynne, Wtorek – Środa 9:00 – 17:00, Czwartek 10:00 – 17:00, Piątek – Niedziela 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście możliwe najpóźniej godzinę przed zamknięciem)
Przed Centrum Historii Zajezdnia znajduje się bezpłatny parking dla zwiedzających.
W Centrum Historii Zajezdnia znajduje się sklepik, w którym można zakupić pamiątki oraz publikacje wydawnictwa Ośrodka „Pamięć i Przyszłość.” W sklepiku można dokonywać płatności gotówką oraz kartą płatniczą.
Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Zajezdni.