Dzielnica uzdrowiskowa i znajdujący się tuż przy niej Las Bukowy to idealny pomysł zarówno dla tych, którzy szukają miejsca do rodzinnych spacerów, jak i dla miłośników kontaktu z dziką przyrodą. A to wszystko w odległości niecałych 30 km od Wrocławia.

Co i gdzie?

Dzielnica uzdrowiskowa znajduje się w Trzebnicy przy ulicy Leśnej (okolice Aquaparku). Dawniej (na przełomie XIX i XX wieku) Trzebnica była znanym uzdrowiskiem, a przyjeżdżający tu kuracjusze korzystali z dobrodziejstw tutejszego klimatu, z wód mineralnych i kąpieli borowinowych. Dzielnica uzdrowiskowa obejmowała trzy stawy, alejki, przy których wybudowano pensjonaty oraz Las Bukowy, który pełnił rolę parku zdrojowego. Po kilkudziesięciu latach postanowiono przywrócić temu miejscu dawną świetność. Teren wokół stawów zrewitalizowano, postawiono tężnie solankowe i wybudowano place zabaw dla dzieci, tworząc tym samym idealne miejsce do rekreacji na świeżym powietrzu.

Nasze wrażenia

Jeżeli szukacie miejsca niedaleko Wrocławia, gdzie można spokojnie pospacerować z dziećmi, pojeździć na hulajnodze czy pobawić się na ciekawych placach zabaw to wybierzcie się do Trzebnicy. Dzielnica uzdrowiskowa jest po prostu piękna – przypomina mi trochę nadmorskie kurorty. Wszystko wygląda na bardzo zadbane – bujna roślinność, czyste alejki, tablice informacyjne. Dużą atrakcją są trzy stawy, wzdłuż których ciągną się ścieżki dla spacerowiczów. Można tu spotkać łowiących ryby wędkarzy, różne gatunki ptactwa, a pośrodku jednego stawu wznosi się fontanna.

Ciekawym obiektem są wybudowane w 2017 roku tężnie solankowe. Są to drewniane konstrukcje pokryte tarniną, po których spływa solanka, dzięki czemu wokół tworzy się specyficzny mikroklimat, podobny do tego jaki jest nad morzem.

Przy jednym ze stawów znajduje się wejście do Lasu Bukowego, który de facto był celem naszej wycieczki. Weszliśmy więc z myślą, że zrobimy małe kółeczko i pójdziemy z dziećmi na plac zabaw (no a jak – plac zabaw to niezmiennie nasze „must see”). Jak się okazało – nie zrobiliśmy małego kółeczka tylko mega duże koło. Tak się zapuściliśmy w głąb lasu, że parę razy nawet zwątpiliśmy czy na pewno dobrze idziemy. Mimo tego, że mieliśmy wydrukowaną mapkę ścieżek Lasu Bukowego, to nijak nie mogliśmy zlokalizować swojego położenia. Być może dlatego, że jak to z lasami bywa – raczej nie są obklejone drogowskazami 😉 Dobrze, że był z nami mój mąż, więc ostatecznie się nie zgubiliśmy, bo gdybym była sama to na pewno skończyłoby się na wołaniu „Pomocy!”. W każdym razie lasek jest całkiem spory i można urządzić sobie tu całkiem konkretny spacer. My trochę się zmęczyliśmy, biorąc pod uwagę fakt, że ścieżki prowadziły raz w górę, raz w dół, a w dodatku jako towarzyszy wędrówki mieliśmy dwu- i czterolatkę. Ale było to takie pozytywne zmęczenie – pooddychaliśmy świeżym powietrzem i nacieszyliśmy oczy dziką przyrodą. Warto było.

Na wzgórzach Lasu Bukowego znajduje się kalwaria oraz kościółek leśny. Stacje plenerowej Drogi Krzyżowej nie są odnowione, ale dzięki temu mają swój urok. Prowadzą do ukrytego wśród drzew kościoła p.w. Czternastu Świętych Wspomożycieli, w którym co niedzielę odbywają się Msze Św. Tuż przy kościele znajduje się Grota Matki Boskiej z Lourdes.

Po wyjściu z Lasu Bukowego udaliśmy się na obiecany plac zabaw. Polecam Wam przejść się około 500 m do Parku Solidarności, gdzie znajduje się świetny kompleks placów zabaw z wieloma atrakcjami dla dzieci.

Przydatne informacje

Czynne: cały rok
Wstęp: bezpłatny
Msza św. : niedziela godz. 12:00