Jeżeli macie ochotę na górską wycieczkę niedaleko Wrocławia, a troszkę przerażają Was tłumy na Ślęży, to polecam Wam wybrać alternatywną trasę – na pobliską Radunię. Spacer zaczynamy na Przełęczy Tąpadła, podobnie jak podczas wejścia żółtym czy niebieskim szlakiem na Ślężę, jednak tym razem idziemy w przeciwnym kierunku. Radunia znajduje się po drugiej stronie ulicy, a wejść na szlak można przy parkingu leśnym.

parking-lesny-tąpadła

Co i gdzie?

Góra Radunia to drugi pod względem wielkości szczyt Masywu Ślęży, wznoszący się na wysokość 573 m n.p.m.. Na jego szczycie znajduje się Rezerwat Przyrody, który chroni miejsca występowania rzadkich gatunków roślin przystosowanych do swoistych warunków glebowych i klimatycznych. Od 2014 r. obowiązuje zakaz wejścia na sam szczyt góry. Idąc niebieskim szlakiem, skrajem rezerwatu dochodzimy do rozdroża pod szczytem, z którego należy zawrócić, albo kontynuować zejście ścieżką dydaktyczną z drugiej strony góry. Szlak niebieski biegnie od strony północno-wschodniej i zapewnia piękne widoki na Ślężę. Natomiast ścieżka dydaktyczna oznaczona na zielono trawersuje Radunię od strony południowej.

Nasze wrażenia

Na Raduni byliśmy już kilka razy, bo to też nasze miejsce na wypad na grzyby. Gdy wybraliśmy się na nią pierwszy raz to trochę pobłądziliśmy. Zamiast odbić na niebieski szlak poszliśmy prosto drogą pożarową, wzdłuż której rosło mnóstwo grzybów. Więc teraz każdą jesienną wyprawę na Radunię łączymy ze zbieraniem grzybów.

Na niebieski szlak wejdziecie już przy parkingu leśnym. Idąc wzdłuż linii drzew wejdziecie do lasu, by po kilkuset metrach odbić mocno w lewo. Tutaj czeka Was krótkie, choć dość strome podejście. Następnie szlak przecina drogę szutrową i jeśli jesteście wózkiem to możecie kontynuować spacer właśnie tą trasą. Dokładnie jest ona opisana na blogu Zbierajsie. My przecięliśmy drogę i poszliśmy dalej niebieskim szlakiem, który piął się mocno w górę. Jest on dość kamienisty i stromy, więc moim zdaniem nie nadaje się dla wózków.

Po jakichś 15 minutach wyszliśmy na płaską leśną drogę prowadzącą wokół Raduni. To tutaj czekają na Was piękne widoki na Ślężę. Trasa jest bardzo przyjemna: z jednej strony las, z drugiej Ślęża i panorama okolicy.

Po kolejnych 30 minutach dochodzimy do rozdroża pod szczytem Raduni. To czas na odpoczynek i przekąskę. Można stąd ruszyć w dalszy spacer drugą stroną góry, skąd będziecie mogli podziwiać panoramę Gór Sowich. My jednak zdecydowaliśmy się wrócić tą samą trasą – szlakiem niebieskim.