Hydropolis, to obok Centrum Historii Zajezdnia, jedno z nowocześniejszych multimedialnych muzeów we Wrocławiu. Ekspozycja poświęcona wodzie ukazuje jej potencjał tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele. Specjalnie odkładałam wizytę w tym miejscu do czasu, aż dziewczynki będą na tyle duże, by mogły jak najwięcej z tej wizyty skorzystać. Poszłyśmy, gdy starsza Emilka miała 7 lat, a młodsza Jula niecałe 5. Czy to dobry wiek? Moim zdaniem wystarczający, by wzbudzić zainteresowanie tematem. Jednak by w pełni zrozumieć wszystkie poruszane tam zagadnienia, na pewno trzeba będzie wrócić w wieku szkolnym, co oczywiście uczynimy bardzo chętnie.

hydropolis-wroclaw

Co i gdzie?

Hydropolis – Centrum Wiedzy o Wodzie znajduje się przy ulicy Na Grobli 17 na terenie MPWiK. Na przestrzeń wystawienniczą zaaranżowano XIX-wieczny podziemny zbiornik wody czystej. Na zwiedzających czeka aż 7 stref tematycznych, przestrzeń do relaksu oraz specjalna strefa dla dzieci.

Nasze wrażenia

Pierwszą atrakcję napotkacie jeszcze zanim wejdziecie do budynku Hydropolis. Jest to najdłuższa drukarka wodna w Europie, która mierzy aż 46,5 m. Ta unikatowa instalacja działa jak kurtyna, która rozchyla się przed zwiedzającymi. Na ścianie wody widoczne są różne wzory i napisy. Nasze dziewczyny były tak zafascynowane tą drukarką, że wcale nie spieszyło im się, żeby wejść do środka. A największa frajda była oczywiście wtedy, gdy ochlapały się wodą 😉 Na szczęście jakoś specjalnie nie zmokły, bo miały na sobie grubsze kurtki.

hydropolis-drukarka-wodna

Zwiedzanie rozpoczyna się od sali pt. Planeta Wody. Na 360-stopniowym ekranie wyświetlany jest 10 minutowy film o początkach wody na Ziemi. Młodsze dzieci mogą się tu troszkę nudzić. W sali jest ciemno i aby nie przeszkadzać innym – należy być cicho. Po skończonym seansie można pójść na prawo do Strefy Głębin lub na lewo do Strefy Stanów Wody. My zaczęliśmy od stanów wody.

W tej sali można się dowiedzieć m.in. jak wygląda obieg wody w przyrodzie i jakie mamy rodzaje chmur. Dziewczynkom najbardziej podobał się ogień z pary wodnej oraz symulator zamieci śnieżnej. Niestety nie mam zbyt wielu zdjęć w dobrej jakości, ani z tej sali, ani z żadnej innej. Musicie wiedzieć, że w muzeum panuje półmrok i bez odpowiedniego sprzętu i umiejętności – trudno o dobrą fotkę. Tak więc wybaczcie i chodźmy dalej do strefy pt. „Miasto i woda”.

W strefie „Miasto i woda” dowiecie się m.in. jak wygląda proces produkcji i dostarczania wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków. Ciekawie prezentuje się też satelitarna mapa Wrocławia z wizualizacją powodzi z 1997 r.

Kolejna sala poświęcona jest Historii Inżynierii Wodnej. Możecie tu samodzielnie sprawdzić działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych: śruby Archimedesa, koła wodnego, zegara wodnego i turbiny Herona. Przyznam, że nasze córki nie były tym zbytnio zainteresowane. Ich uwagę natomiast skupiły modele statków.

W strefie pt. „Człowiek i Woda” dowiecie się m.in. ile wody znajduje się w poszczególnych częściach ciała oraz jaka jest jej funkcja w organizmie. W wydzielonej salce natomiast możecie obejrzeć filmy o tym jaką rolę pełni woda w różnych kulturach i religiach.

Na zmęczonych zwiedzaniem czeka strefa relaksu z leżakami i ścianą pokrytą mchem. Można tu nabrać sił lub wstąpić do strefy z grami dla dzieci. Nam udało się usiąść dosłownie na minutę 😉 Znacznie więcej czasu spędziliśmy grając w „wodne gierki”.

Ostatnie dwie sale cieszyły się największym zainteresowaniem naszych dziewczyn. W pierwszej „Ocean Życia” przedstawiono bioróżnorodność jaka występuje w środowisku wodnym. Natomiast w drugiej „Strefa Głębin” można zobaczyć przerażające stworzenia, które żyją w ciemnych głębinach. Oj nie chciałabym spotkać żadnego z tych zwierzątek na żywo 🙂 Nasze córki lubią opowieści z dreszczykiem, więc z ogromną chęcią słuchały legend o morskich potworach i oglądały ich sylwetki na multimedialnych tablicach. Dużo czasu spędziły też w środku łodzi podwodnej bawiąc się w wyprawy na dno oceanu. W tej sali można też poznać historie wielu zatopionych statków, których wraki wciąż spoczywają na dnie mórz i oceanów.

Przydatne informacje

Otwarte: pn – pt 9:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:00), weekend 10:00 – 20:00 (ostatnie wejście o 19:00)
Bilety: normalny 32 zł, ulgowy 23 zł, rodzinny 85 zł (warto kupić bilety wcześniej online)
Zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Karty Urbancard/Nasz Wrocław
W Hydropolis działa kawiarnia oraz sklepik z pamiątkami i książkami.
Na zwiedzanie zarezerwuj około 2 godziny.
Więcej informacji na stronie internetowej Hydropolis.