W dniach 26 maja – 26 czerwca na Rynku we Wrocławiu wokół Pręgierza oraz na ulicach Świdnickiej i Oławskiej odbywa się Jarmark Świętojański. Na licznie rozstawionych straganach można kupić różne produkty regionalne, na zielonym skwerku odpocząć i poczuć się jak na plaży, a dla szukających konkretnych atrakcji przewidziano kilka dni fajnych imprez.

My wybraliśmy się tam na spacer w ostatnią niedzielę. Najpierw obeszliśmy sobie wszystkie kramy szukając czegoś wyjątkowego, czego nie kupi się w zwykłym sklepie czy galerii handlowej. Sprzedawców jest całkiem sporo, a oferują wszystko od zabawek drewnianych, koszulek i toreb z ciekawymi nadrukami, świec, wyrobów z porcelany i gliny po obrazy i rzeźby w drewnie. Dużo jest handlarzy miodów, słodyczy, wędlin i serów (oczywiście wszystko naturalne i swojskie). Niedziela była ostatnim dniem festiwalu Europa na widelcu, w związku z tym część straganów oferowała produkty regionalne z różnych krajów. Mieliśmy więc okazję spróbować greckiej chałwy, kupić do domu zapas hiszpańskich oliwek oraz włoskiej oliwy.

Zmęczeni spacerem poszliśmy odpocząć na zielonym skwerku, który otacza Pręgierz. Wśród ładnie zaaranżowanej zieleni można usiąść na ławce lub rozłożyć się na leżaczku i uprawiać popularny ostatnio plażing. Dla dzieci wielką atrakcją jest mega piaskownica. Żałowaliśmy, że nie wzięliśmy ze sobą zestawu z wiaderkiem i łopatką, córka może dłużej posiedziałaby wtedy w piasku i pozwoliła nam nacieszyć się zielenią w samym centrum miasta. Dla wszystkich głodnych na jarmarku serwowane są potrawy z grilla i kotła. Zresztą nie zapominajmy, że jesteśmy w Rynku, więc na obiad jest gdzie pójść.

Jeżeli więc chcecie gdzieś pospacerować, mając przy okazji możliwość kupienia straganowych wyrobów albo odpocząć w centrum Wrocławia, pośród świętojańskich ogrodów to wybierzcie się koniecznie na wrocławski Rynek do 26 czerwca.

Natomiast dla wszystkich tych, którzy czekają na bardziej konkretne atrakcje, podczas Jarmarku będą zorganizowane m.in.: wystawa florystyczna (10 czerwca), świętojańskie zabawy dla dzieci i dorosłych (11 czerwca), warsztaty florystyczne oraz konkurs na najładniejszy wianek (18 czerwca). Więcej szczegółów znajdziecie na stronie jarmarku.