Czy, żeby urozmaicić dziecku trochę czas na spacerze albo pokazać coś nowego, trzeba od razu szykować się na jakąś specjalną wycieczkę? Niekoniecznie. Można na przykład wsiąść do samochodu, autobusu albo na rower i przyjechać zobaczyć zielony labirynt w Parku Brochowskim.

Co i gdzie?

Założony w średniowieczu Park Brochowski to najstarszy park w obecnych granicach Wrocławia. Rozciąga się między Brochowem a Jagodnem, a dojechać można do niego albo od ulicy Konduktorskiej albo od Centralnej. Ma powierzchnię 8 ha i z jednej strony jest ograniczony trasą kolejową. Znajdujący się w nim grabowy labirynt powstał w latach 90-tych i stanowi wyjątkową atrakcję w tym rejonie.

Nasze wrażenia

Gdy dotarliśmy do labiryntu to na pierwszy rzut oka wydał nam się mały. Po pierwsze nie ma 2 metrów wysokości, jak podają niektóre źródła, lecz jakieś 160-170 cm. I jak się patrzy na niego z zewnątrz to naprawdę wygląda na niewielki. Jednak nasze postrzeganie zmieniło się w chwili, gdy zaczęliśmy przemierzać jego ścieżki. Labirynt ma jedno wejście, które jest jednocześnie wyjściem, a celem jest dojście do jego centrum. Spacerując krętymi dróżkami łatwo można się zgubić, więc jego przejście wymaga trochę koncentracji i jest pewnego rodzaju łamigłówką. Emilka ze swoim tatą urządziła sobie w labiryncie zabawę w berka i chowanego jednocześnie. Zresztą nie oni jedni ganiali się po zakamarkach labiryntu. Z tego co zauważyłam większość odwiedzających labirynt szuka tam adrenaliny i zwiedza go w biegu, albo kogoś goniąc albo uciekając. Jeżeli chcecie, aby wasze dzieci trochę się zmęczyły to wpuśćcie je do labiryntu. Świetna zabawa gwarantowana. Z minusów trzeba wspomnieć o rosnących tam pokrzywach, które niestety mogą trochę tę zabawę zepsuć. Warto więc wybrać się do labiryntu w długich spodniach, a w przypadku dzieci nawet w długim rękawku. I co najważniejsze trzeba się tam wybrać w okresie wiosenno-letnim, gdy labirynt jest zielony. Bez liści, przy nagich gałęziach, podejrzewam, nie ma już takiej frajdy.
Sam park na Brochowie to urocze miejsce spacerów i wypoczynku pod chmurką. Alejki ciągną się wzdłuż kanałów melioracyjnych, przez które można przejść po licznych kładkach i mostkach. Sporo osób odpoczywa tam jeżdżąc na rowerze lub karmiąc kaczki. Oprócz tego na terenie parku znajduje się plac zabaw oraz siłownia.

Przydatne informacje

Czynne: cały rok
Wstęp: bezpłatny