Do Muzeum Etnograficznego wybrałyśmy się specjalnie na wystawę „Pisanki i palmy wielkanocne”. Wystawa ta jest prezentowana w muzeum co roku, ale przez dość krótki okres czasu. W poprzednich latach zawsze nam coś w tym terminie wypadało: jak nie choroby, to jakieś wyjazdy. W tym roku nareszcie się udało. Przy okazji odwiedziłyśmy też wystawę stałą pt. „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”.

wystawa-pisanek-muzeum

Co i gdzie?

Muzeum Etnograficzne jest oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Od 2004 r. jego siedzibą jest dawny pałac letni biskupów wrocławskich przy ulicy Traugutta. Jest to jedyna placówka na Dolnym Śląsku, która specjalizuje się w etnograficznej dokumentacji regionu oraz w opisie i interpretacji jego zmienności kulturowej.

Nasze wrażenia

Wystawa czasowa – Pisanki i palmy wielkanocne

Powiem Wam szczerze, że byłam troszkę rozczarowana tą wystawą. Troszkę. A może po prostu miałam zbyt wygórowane oczekiwania? W każdym razie jakiegoś ogromnego zachwytu nie było. Zwłaszcza jeśli chodzi o część z palmami wielkanocnymi. Myślę, że w niejednej wiejskiej parafii można zobaczyć dużo więcej ciekawych palm w Niedzielę Palmową niż na tej wystawie. No skromniutko. Znacznie lepiej prezentowały się pisanki. Można było dowiedzieć się sporo na temat różnych technik ozdabiania jajek oraz zobaczyć przykładowe pisanki. Były więc egzemplarze reprezentujące techniki: batikową, aplikacyjną czy rytowniczą. Szczególnie przypadły nam do gustu pisanki ozdabiane suszonymi kwiatami – prawdziwe arcydzieła. Dziewczynki wyszukiwały jakichś oryginalnych wzorów i kazały mi robić dużo zdjęć, by móc później wykorzystać je jako inspirację podczas malowania pisanek w domu. Największą atrakcją jednak okazała się tablica magnetyczna z zarysowanym kształtem jajek, które należało ozdobić dowolnym wzorem. Tutaj dziewczyny spędziły najwięcej czasu, bo uwielbiają tego typu zadania. Ja też byłam zadowolona, że tak je ta aktywność pochłonęła, bo mogłam w tym czasie na spokojnie jeszcze raz wszystko obejrzeć. Nie tylko palmy i pisanki, ale też prezentowane na wystawie stroiki, ręcznie wykonane kartki świąteczne oraz różne ozdoby wielkanocne. Podsumowując uważam, że mimo wszystko warto wybrać się na tę wystawę z dziećmi. Żeby im uwidocznić na jak wiele sposobów można ozdobić pisankę oraz przybliżyć nieco tę wielkanocną tradycję. Aaa i zapomniałabym – dzieci dostają do domu tematyczną kolorowankę/kartę pracy. Więc za ten ukłon w stronę dzieciaków – duży plus.

Wystawa stała – Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość

Po obejrzeniu wystawy wielkanocnej przeszłyśmy na pierwsze piętro, by zobaczyć wystawę stałą. Składa się ona z dwóch części. W pierwszej sali znajdują się eksponaty poświęcone kulturze i historii ludności, która zamieszkiwała Dolny Śląsk przed 1945 r. Z kolei druga sala przybliży nam losy osadników, którzy przybyli tu z różnych stron. Dolny Śląsk jest wyjątkowym obszarem, na którym doszło do niemal całkowitej wymiany ludności.
Zbiory Muzeum Etnograficznego to ponad 20 tyś. eksponatów. Pięknie ukazane zostało wnętrze wiejskiej izby. Można zobaczyć liczne elementy wyposażenia domu, zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne, w tym bogato zdobione meble. Dawne rzemiosło reprezentowane jest m.in. przez kowalstwo, tkactwo, bednarstwo czy garncarstwo. Naszą uwagę jednak najbardziej przykuły ludowe stroje kobiece. Dziewczynki zgodnie stwierdziły, że ubrania, mimo iż ładne, to wyglądają na mało wygodne. Zwłaszcza drewniane chodaki 😉

Na sam koniec zwiedzania poszłyśmy do jeszcze jednej sali, by zobaczyć ule figuralne. Przed wojną stanowiły one atrakcję turystyczną regionu.

ul-figuralny

Przydatne informacje

Godziny otwarcia: pon: nieczynne, wt – sob: 10:00-16:00, nd: 10:00-18:00
Bilety: normalny – 10 zł, ulgowy – 8 zł, rodzinny – 5 zł/os., dzieci do lat 7 – bezpłatnie
W soboty wstęp bezpłatny na wystawę stałą.
Z biletem do Panoramy Racławickiej wstęp bezpłatny na wystawę stałą.
Wystawa wielkanocna trwała od 14.03.2023 do 06.04.2023.
Więcej informacji na stronie muzeum.