Do Muzeum Polskiej Piosenki wybraliśmy się w przeddzień festiwalu. Nie było to planowane. Tak wyszło, bo pogoda pokrzyżowała nam plan wycieczki w góry. I w sumie bardzo dobrze, bo dzięki temu odkryliśmy fantastyczne muzeum, gdzie super spędziliśmy czas.

Co i gdzie?

Muzeum Polskiej Piosenki działa w Opolu od sierpnia 2016 r. Jego siedzibą jest Amfiteatr Tysiąclecia przy ulicy Piastowskiej 14A (wejście od ulicy Barlickiego). Tutejsze zbiory przedstawiają historię polskiej muzyki od lat 20 ubiegłego wieku po współczesność.

muzeum-polskiej-piosenki-z-dziecmi

Nasze wrażenia

Muzeum Polskiej Piosenki bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Nie mieliśmy żadnych oczekiwań, pojechaliśmy tam trochę przypadkowo, a tu taka miła niespodzianka. Muzeum jest genialne! Przepadliśmy tam na dobrych kilka godzin, a myślę, że bez dzieci moglibyśmy tam spokojnie spędzić cały dzień.
Na wejściu każda osoba dostaje słuchawki oraz audioprzewodnik. Zwiedza się indywidualnie, słuchając i oglądając to co nam się akurat podoba, tak długo jak tylko chcemy. Dzięki temu, że każdy ma na uszach słuchawki, w sali panuje cisza i nikt nikomu nie przeszkadza. Wygląda to z boku trochę tak jakby się uczestniczyło w jakimś silent disco. Ludzie sobie podśpiewują pod nosem, tańczą, każdy zanurzony w swoim muzycznym świecie. A rzeczy do słuchania i oglądania jest po prostu ogrom!

Na dwóch przeciwległych ścianach umieszczono dotykowe monitory, na których odtwarzane są teledyski, fragmenty koncertów, reportaży, programów telewizyjnych i wywiadów z artystami. Można tu znaleźć nie lada perełki. Nagrania z koncertów z wszystkich poprzednich edycji festiwalu w Opolu, kulisy powstawania różnych utworów, historie z backstage’u – to wszystko znajdziecie na ekspozycji muzeum. Muzeum prezentuje dorobek artystyczny chyba wszystkich polskich artystów, więc każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Jest Nosowska, Smolik, Kult, Paktofonika, Ich Troje, Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Budka Suflera, Myslovitz – przekrój jest ogromny, nie będę wymieniać, bo są tu naprawdę wszyscy. Możecie przesłuchiwać całe płyty, oglądać teledyski lub koncerty.

A jaki to jest cudowny powrót do przeszłości, gdy co druga piosenka przywołuje jakieś wspomnienia. Pamiętam, że jak wyszliśmy z muzeum to pierwsze co pomyślałam, to że koniecznie muszą tu przyjechać nasi rodzice. Bo to miejsce, gdzie świetnie się bawią różne pokolenia. Spytacie czy dobrze się bawią też dzieci. To zależy. Głównie od tego czy lubią muzykę. Nasze bawiły się bardzo dobrze, dlatego, że u nas w domu często leci muzyka, więc one dużo piosenek rozpoznawały i sobie nuciły. Podobało im się też to, że sobie same mogły chodzić i włączać co tylko chcą. Jak im się coś nie podobało albo ich nudziło, to oglądały lub słuchały czegoś innego. Pełna swoboda.


Jednak największą atrakcją dla naszych dziewczyn okazało się mini studio nagraniowe. Jest to miejsce, gdzie każdy może spróbować swoich sił jako piosenkarz/piosenkarka. Wchodzi się do specjalnie przygotowanego pomieszczenia, gdzie na zasadzie karaoke możemy sobie coś zaśpiewać. Co więcej można później to nagranie wysłać sobie na maila na pamiątkę. Repertuar jest szeroki, jest coś i dla dorosłych i dla dzieci. Dziewczyny śpiewały m.in. Kaczkę Dziwaczkę i wyszło genialnie. A ile przy tym śmiechu i emocji. Polecam bardzo, w końcu „śpiewać każdy może” 🙂


Na piętrze w specjalnych podwieszanych kulach można również spędzić kilka godzin oglądając liczne koncerty i reportaże. Jednak takie stacjonarne siedzenie trochę nudziło dziewczyny, więc odpuściliśmy sobie akurat tę atrakcję. Przeszliśmy do części, gdzie prezentowana jest moda estradowa. To już zdecydowanie bardziej zainteresowało nasze dzieci. Można tu zobaczyć piękne, a czasem niezwykle oryginalne kostiumy gwiazd. Jest też galeria zdjęć, mnóstwo plakatów i wycinków z gazet. Naprawdę jest co przeglądać i czytać. Ogólnie bardzo Wam polecam – czy na rodzinną wycieczkę, wypad we dwoje czy z przyjaciółmi. Myślę, że będziecie dobrze się bawić.

Przydatne informacje

Otwarte: wt-nd od 10:00 do 18:00, poniedziałki nieczynne
Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 23 zł, rodzinny (2+2) 65 zł, z Kartą Dużej Rodziny 60 zł
W muzeum odbywają się lekcje i warsztaty. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej – tutaj

muzeum-polskiej-piosenki-fortepian