Mamy to szczęście, że na Opolszczyźnie bywamy dosyć często, bo mamy tu rodzinę. Podczas ostatniego pobytu odwiedziliśmy Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach. Ale słuchajcie, nawet jak nic Was z województwem opolskim nie łączy to i tak warto się tu wybrać i zacząć eksplorować ten region. Ma on do zaoferowania bardzo wiele, a co najlepsze co chwilę pojawiają się nowe warte odwiedzenia miejsca i oferta turystyczna stale się powiększa. Chociażby o to muzeum, które działa dopiero od 3 miesięcy. Zdecydowanie polecam na jednodniową wycieczkę. Możecie połączyć z zamkiem w Niemodlinie lub Arboretum w Lipnie i już macie gotowy plan na wycieczkę 🙂

Co i gdzie?

Muzeum Porcelany Śląskiej znajduje się w Tułowicach na ulicy Porcelanowej (a jakże!) w województwie opolskim. Z Wrocławia dojedziecie w około godzinę. Muzeum powstało na terenie zamkniętego w 2001 r. zakładu produkcji porcelany, który działał tu od 1886 r. Remont dawnej fabryki trwał aż 9 lat, a efekty prac można podziwiać od całkiem niedawna, bo dopiero od kwietnia 2024 r. Poza pięknie odrestaurowanymi wnętrzami zobaczycie tu przede wszystkim wyroby z porcelany z 14 śląskich wytwórni (w tym wielu już nieczynnych). Są tu m.in. tacy producenci jak: Fabryka Porcelany Carl Krister z Wałbrzycha, Fabryka Porcelany Königszelt z Jaworzyny Śląskiej, Fabryka Porcelany Carl Tielsch ze Starego Zdroju oraz wiele innych (zobaczcie mapkę poniżej).

Nasze wrażenia

Zwiedzanie Muzeum Porcelany odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 o każdej pełnej godzinie. My byliśmy chwilkę przed zaplanowaną godziną i nasze dziewczynki to akurat bardzo ucieszyło, bo mogły pobawić się w kąciku zabaw. Tak więc śmiało możecie być wcześniej, pooglądać witrynki z piękną porcelaną, napić się kawki, a Wasze dzieci w tym czasie fajnie spędzą czas na zabawie.

Zwiedzanie rozpoczynamy od obejrzenia kolekcji, które są na sprzedaż, a następnie przechodzimy do kolejnej sali, w której m.in. oglądamy krótki film na temat historii wyrobu naczyń porcelanowych. Stąd wyruszamy na tournée po 3 piętrach, by zobaczyć wszystkie ekspozycje. Przy okazji podziwiamy efekty renowacji budynku, które są naprawdę godne pochwały. Zarówno pomieszczenia, jak i klatka schodowa zostały odrestaurowane z ogromnym poszanowaniem historii i z wielką dbałością o szczegóły.

W muzeum większość eksponatów wystawiona jest w gablotach i witrynach. Jednak część porcelany została zaprezentowana w nieco bardziej teatralnej scenerii – na elegancko nakrytych stołach. Odtworzono w ten sposób klimat i styl dawnych lat. Zabytkowe meble, odpowiednie oświetlenie i piękna zastawa na stole sprawiają, że wnętrza nabierają niezwykłego charakteru.

Podczas wycieczki przez poszczególne piętra oglądamy jak z biegiem lat zmieniały się trendy we wzornictwie, które podążały za trendami aktualnie obowiązującymi w sztuce: stylem secesyjnym, art deco, modernizmem. Zachwycamy się nie tylko precyzją wykonania konkretnych wzorów, lecz także kształtami oraz funkcjami jakie pełniły dawniej różne naczynia. Mi bardzo podobała się kolekcja porcelany z widokami miast, a córkom z wizerunkiem Myszki Miki i innych postaci z bajek Disneya.

Ciekawą ekspozycję tworzą porcelanowe wyroby elektrotechniczne, prezentowane na ostatnim piętrze. Poza samą porcelaną możemy jeszcze zobaczyć jak wyglądały niegdyś pomieszczenia zarządu fabryki czy działu księgowego.
W Muzeum Porcelany Śląskiej odbywają się lekcje muzealne oraz warsztaty zdobienia ceramiki. Po więcej szczegółów odsyłam na stronę muzeum.

Przydatne informacje

Czynne: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17.00)
Bilety: normalny 35 zł, ulgowy 25 zł, senior 30 zł
W muzeum obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt.
Muzeum należy do sieci muzeów techniki Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. W ramach Fundacji działa 5 muzeów: Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach, Muzeum Młynarstwa Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich oraz opisane wyżej Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach.

Wpis powstał w ramach współpracy z Muzeum Porcelany Śląskiej.