Do Pawilonu Czterech Kopuł wybrałam się ze starszą córką w styczniu na wystawę czasową „Abakanowicz. Totalna”. Przy okazji odwiedziłyśmy też wystawę stałą poświęconą polskiej sztuce współczesnej.

pawilon-czterech-kopul

Co i gdzie?

Pawilon Czterech Kopuł znajduje się tuż obok Hali Stulecia i wraz z przylegającymi obiektami towarzyszącymi: Pergolą i Ogrodem Japońskim, powstał na potrzeby Wystawy Stulecia, która miała miejsce w 1913 r. Od 1953 r. Pawilon był siedzibą Wytwórni Filmów Fabularnych, a w 2009 r. został przekazany Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Po odrestaurowaniu jego wnętrz, w 2016 r. otwarto tu oddział Muzeum Narodowego – Muzeum Sztuki Współczesnej. Przestrzeń wystawiennicza w Pawilonie Czterech Kopuł podzielona jest na dwie części: skrzydło wschodnie z wewnętrznym dziedzińcem, gdzie prezentowana jest wystawa „Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku”, oraz skrzydło zachodnie, przeznaczone na pokazy wystaw czasowych.

Nasze wrażenia

Abakanowicz. Totalna

Zwiedzanie muzeum rozpoczęłyśmy od wystawy czasowej „Abakanowicz. Totalna”, która będzie prezentowana do 28 sierpnia 2022 r. Jest to zbiór wszystkich zgromadzonych przez muzeum dzieł najbardziej znanej na świecie współczesnej polskiej artystki. Kolekcja liczy niemal 400 obiektów (53 dzieła) i jest to największa i najbardziej reprezentatywna kolekcja prac Magdaleny Abakanowicz w Polsce. Do zwiedzania polecam wziąć przy kasie przewodnik po wystawie. Znajduje się w nim opis wszystkich prezentowanych dzieł. Wielkoformatowe kompozycje przestrzenne – abakany oraz zespoły rzeźb figuralnych z cyklu Tłum, Plecy czy Postacie siedzące – to najbardziej rozpoznawalne prace artystki. Oglądane na żywo robią niesamowite wrażenie. Do refleksji skłaniają wypisane na ścianach cytaty, jak chociażby ten: „W tłumie bezgłowych postaci chciałam skonfrontować człowieka z samym sobą, z jego samotnością w mnogości.”

Jeśli chodzi o wrażenia Emilki to cóż, trzeba przyznać, że są to nasze początki ze sztuką współczesną. Był więc i zachwyt i zdziwienie, a czasem po prostu niezrozumienie. Chociaż tego ostatniego sama często doświadczam podziwiając niektóre współczesne dzieła 😉 Zawsze jednak jestem ciekawa jak sztukę odbierze moje dziecko i prawie zawsze zaskakuje mnie ono swoimi spostrzeżeniami. Punkt widzenia dziecka i jego wyobraźnia często bardzo odbiegają od tego jak postrzegają świat (sztukę) dorośli. Dla Emilki na przykład dzieło Magdaleny Abakanowicz pt. Embriologia, to po prostu sterta ziemniaków do obrania 😉

abakanowicz-embriologia

Wystawa stała

Po obejrzeniu prac Magdaleny Abakanowicz przeszłyśmy do innej części Pawilonu Czterech Kopuł na wystawę „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku”. Chronologicznie przedstawione tu dzieła ilustrują zmieniające się trendy we współczesnej sztuce. Wystawa jest bardzo ciekawa i na pewno niezwykle inspirująca. Wrażenie robią również piękne białe wnętrza Pawilonu, które tworzą wyjątkową przestrzeń wystawienniczą. To co nas pozytywnie zaskoczyło to fakt, że wystawa jest dostosowana również dla osób niewidomych lub niedowidzących. Poszczególne obrazy zostały zrekonstruowane w formie płaskorzeźb, tak by zyskać nowy, dostępny dzięki dotykowi, wymiar. Poza tym przy dziełach umieszczono opisy zapisane alfabetem Braille’a.

Przydatne informacje

Otwarte: poniedziałek: nieczynne, wtorek – czwartek: 10:00 – 16:00, piątek: 10:00 – 18:00, sobota: 10:00 – 20:00, niedziela: 10:00 – 18:00

Bilety: na wystawę stałą
normalny: 20 zł, ulgowy: 15 zł, rodzinny: 10 zł/os., grupowy: 10 zł/os.
„Muzeum za złotówkę” – bilet specjalny dla uczniów i studentów do 26. roku życia: 1 zł
bilet bezpłatny dla dzieci do lat 7
we wtorki wstęp wolny na wystawę stałą
bilet do Muzeum „Panorama Racławicka” pozwala na bezpłatne wejście na wystawę stałą

na wystawę czasową
normalny: 35 zł, ulgowy: 22 zł, rodzinny: 15 zł/os., grupowy: 15 zł/os.

na wystawę stałą i czasową (bilet łączony)
normalny: 45 zł, ulgowy: 30 zł, rodzinny: 20 zł/os., grupowy: 20 zł/os.

W Pawilonie Czterech Kopuł na dziedzińcu znajduje się kawiarnia.

W muzeum odbywają się lekcje poświęcone twórczości Magdaleny Abakanowicz oraz weekendowe warsztaty.

Więcej informacji na temat muzeum oraz prezentowanych wystaw znajdziecie tutaj.