Muzeum Wsi Opolskiej to muzeum na otwartej przestrzeni, dlatego można się tam wybrać na zwykły spacer, a przy okazji poczuć klimat dawnej wsi.

Co i gdzie?

Muzeum Wsi Opolskiej znajduje się przy wjeździe do Opola od strony Wrocławia, przy ulicy Wrocławskiej. Na 10-hektarowym terenie muzeum, otworzonego dla zwiedzających w 1970 roku, zgromadzono 49 drewnianych budynków. Budowle reprezentują region Opolszczyzny głównie z okresu XIX i początku XX wieku.

muzeum-wsi-opolskiej
muzeum-wsi-opolskiej

Nasze wrażenia

Muzeum Wsi Opolskiej to muzeum skansenowskie prezentujące pełen obraz kulturowy wsi opolskiej. To taka trochę podróż w czasie. Wzdłuż trasy (niebieskiej lub czerwonej) odbudowano całe zagrody z chatami i przynależnymi do nich budynkami gospodarczymi. Są stodoły, kurniki i chlewy, psie budy czy szopy z narzędziami. Zadbano o jak najdokładniejsze odzwierciedlenie wyglądu ówczesnej wsi – przed chatami są ukwiecone ogródki lub ogrody warzywno-zielne, a na płotach suszy się pranie. Oprócz budynków mieszkalnych i mieszkalno-gospodarczych zobaczyć można także obiekty użyteczności publicznej jak np. drewniany kościół, szkołę, kuźnię czy młyn. Miejsce więc jest idealne na rodzinny spacer w ciekawym, niespotykanym otoczeniu. Muzeum ma niezwykły klimat – tu dosłownie czuć w powietrzu historię. Poza tym jest naprawdę pięknie.

Ciekawym urozmaiceniem tego spaceru jest fakt, że wiele obiektów można podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale można też wejść do środka. Jeśli ktoś nie ma/nie miał dziadków lub pradziadków mieszkających na wsi to będzie to dla niego świetna atrakcja. Na nas nie zrobiła natomiast aż takiego wrażenia, gdyż wiele elementów wyposażenia tych pomieszczeń widzieliśmy w domach naszych dziadków. Niektóre meble, obrazy, toaletki czy naczynia są tam nawet do dziś. Ale mimo wszystko miło było zobaczyć to jeszcze raz w pełnej aranżacji. Dziewczynkom najbardziej przypadła do gustu „pralka”, Emilce jeszcze stary rower i hulajnoga, a Julce kołyska, do której robiła podchody, żeby uciąć sobie drzemkę.

Niektóre budynki mają swoich opiekunów-przewodników, którzy przybliżają historię danego obiektu i chętnie dzielą się ze zwiedzającymi swoją wiedzą. Bardzo podobała nam się pod tym względem wizyta w kuźni czy w szkole, gdzie mogliśmy wziąć udział w lekcji. Ogólnie bardzo dobre wrażenie zrobili na nas wszyscy pracownicy muzeum – byli bardzo otwarci i uprzejmi.

W muzeum prezentowana jest aktualnie (od 23.06. do 13.10.2019) wystawa „Ofiaruję siebie Polsko – Patriotyzm i martyrologia w polskiej sztuce ludowej”. Trafiliśmy na nią już w pierwszym budynku i mimo, że prace są piękne i bardzo poruszające, to nie jest to wystawa dla małych dzieci. Raz, że tematyka jest za trudna, a dwa, że prezentowane obrazy są dosyć drastyczne. Dlatego na wystawie nie byliśmy dłużej niż 5 minut.

Przydatne informacje

Od połowy października do połowy kwietnia udostępniane są jedynie tereny parkowe bez możliwości zwiedzania wnętrz obiektów zabytkowych. W sezonie udostępniania zwiedzać można ekspozycję stałą wraz z wyposażeniem oraz wystawy czasowe.

Godziny otwarcia: w sezonie udostępniania – pon 10:00-15:00, wt-pt 10:00-17:00, sob-nd 10:00-18:00, poza sezonem udostępniania pon-pt 10:00-15:00

Bilety: w każdy poniedziałek – wstęp bezpłatny
w sezonie udostępniania – normalny – 12 zł, ulgowy – 6 zł, dzieci w wieku przedszkolnym – 1 zł, dzieci do lat 3 wchodzą za darmo;
poza sezonem udostępniania – bilet spacerowy – 3 zł, dzieci w wieku przedszkolnym – 1 zł

Czas zwiedzania: 1-2 godz. w zależności od wybranej trasy.

Przed muzeum znajduje się bezpłatny parking.

muzeum-wsi-opolskiej