„Mapy” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich to prawdziwa perełka wśród książek dla dzieci. Od momentu wydania w 2012 roku powstało już 37 wersji językowych książki, która sprzedała się na całym świecie w ilości 3 mln egzemplarzy, zgarniając po drodze wiele prestiżowych nagród. „Mapy” doczekały się kolejnej edycji poszerzonej o mapy 16 krajów i ciągle nie schodzą z list bestsellerów wielu księgarni. Na czym polega ich fenomen?

„Mapy” Mizielińskich zabierają nas w obrazkową podróż dookoła świata. Otwierając atlas nie widzimy jednak w pierwszej chwili nazw miast, rzek, gór czy krain geograficznych. To co rzuca się w oczy to ogromna ilość ciekawostek przedstawionych za pomocą rysunków. Z „Map” dowiemy się jakie są tradycyjne potrawy w danym kraju, jakie charakterystyczne zwierzęta tam zamieszkują, co się uprawia, jak wyglądają ludowe stroje, jakie najważniejsze zabytki można tam zobaczyć oraz np. jakie imiona są najczęściej nadawane dzieciom. W książkę można dosłownie wsiąknąć i jestem pewna, że zainteresuje każdego w każdym wieku. Mi kojarzy się trochę ze starymi encyklopediami PWN, gdzie wertowało się strony w poszukiwaniu kolorowych grafik i tablic. Wiedzę podaną w ten sposób przyswaja się chyba najszybciej i na pewno w sposób bardziej przyjemny niż poprzez czytanie suchych faktów. „Mapy” można czytać od deski do deski, ale można też wyrywkowo szukać interesujących nas informacji lub zwyczajnie błądzić palcem po mapie i trafiać na niezwykłe ciekawostki. Książka jest w dużym formacie i wydana jest na grubym szarym papierze, co dodaje jej nieco stylu retro. Pastelowe kolory są miłe dla oka, a obrazki na pewno przypadną do gustu wszystkim dzieciom.

„Mapy” nie są klasycznym atlasem. Nie znajdziecie tu map wszystkich krajów, gdyż w takiej formie byłoby to raczej niemożliwe. Przedstawione państwa zostały dobrane na pewno pod kątem atrakcyjności i różnorodności. Z książki można dowiedzieć się wiele zarówno o kulturze, jak i geografii danego regionu. Warto mieć tę pozycję w swojej domowej biblioteczce. Polecam Wam ją bardzo gorąco!

Czy wiecie, że…

W 2013 r. „Mapy” zostały uznane przez „New York Times” za jedne z sześciu najpiękniejszych książek graficznych dla dzieci.

W 2018 r. „The Telegraph” umieścił „Mapy” na liście 100 najlepszych książek dla dzieci wszech czasów.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy są z zawodu grafikami. Poza książkami zajmują się projektowaniem stron www i gier komputerowych.

W 2018 wydali mapy w formie puzzli „Wszystko na mapie” składających się z 600 elementów.

„Mapy” Aleksandra i Daniel Mizielińscy – kupicie tutaj. Puzzle „Wszystko na mapie” – kupicie tu.