Podczas wizyty w Hali Stulecia lub na Pergoli warto wstąpić do pobliskiego Ogrodu Japońskiego. My tak właśnie uczyniliśmy, będąc ostatnio tam na spacerze.

Co i gdzie?

Ogród Japoński położony jest w Parku Szczytnickim, tuż obok Pergoli. Powstał w 1913 r razem z obiektami Hali Stulecia z okazji Wystawy Światowej. Przy jego projektowaniu i realizacji brali udział japońscy specjaliści, którzy postarali się by spełniał on wszystkie wymogi japońskiej sztuki tworzenia ogrodów.

Nasze wrażenia

Ogród Japoński to jedno z moich ulubionych miejsc we Wrocławiu. Już po przekroczeniu bramy wejściowej ma się wrażenie wkroczenia do innego świata. Spokój, cisza, harmonia – to słowa najlepiej oddające klimat panujący w tym miejscu. Spacerując alejkami wokół jeziorka możemy podziwiać piękno sztuki ogrodowej charakterystycznej dla Kraju Kwitnącej Wiśni. Precyzyjnie dobrane rośliny rozmieszczone według ściśle określonych zasad mają odzwierciedlać harmonię świata. Dodatkowe aranżacje takie jak altanki, mostki czy kaskady wodne sprawiają, że ogród tworzy przyjemną i spójną orientalną całość. Osoby, które szukają w centrum miasta miejsca, w którym można się wyciszyć, powinny w pierwszej kolejności kierować swe kroki właśnie tu. Wzdłuż alejek stoi dość duża ilość ławek, a część zwiedzających odpoczywa również siadając na pomoście tuż przy tafli jeziora. Niestety niewielki fragment ogrodu jest niedostępny dla osób z wózkami albo rowerkami dziecięcymi, gdyż trzeba przejść po kamieniach wystających ponad poziom wody. Jest to jednak niewielki wycinek całości, więc spokojnie, w razie potrzeby, można z niego zrezygnować. Podsumowując uważam Ogród Japoński za miejsce tak urocze, zwłaszcza wiosną i latem, gdy przypada szczyt kwitnienia roślin, że trzeba je zobaczyć. Polecam również wszystkim tym, którzy poszukują ładnej scenerii do zdjęć. Na pewno będziecie zadowoleni.

Przydatne informacje

Czynne: od kwietnia do końca października w godz. 9:00 – 19:00
Bilety: normalny – 4 zł, ulgowy – 2 zł, roczny karnet – 20 zł, dzieci do lat 3 – bezpłatnie