Przy okazji krótkich wakacji u dziadków w Jordanowie Śląskim wybrałyśmy się z dziewczynkami i moją mamą na wycieczkę do Kamieńca Ząbkowickiego.
Co i gdzie?
Pałac Marianny Orańskiej znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim, niedaleko Ząbkowic, około 80 km od Wrocławia. Budowa pałacu, rozpoczęta w 1839 r. trwała 33 lata. Piękna rezydencja została niestety niemal doszczętnie rozgrabiona przez Armię Czerwoną oraz następnie strawiona przez pożar. Dopiero po przejęciu jej przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki zostały podjęte prace przywracające jej dawny blask. Pałac został udostępniony dla zwiedzających w 2013 roku i cały czas trwają tam prace remontowe.
Nasze wrażenia
Pałac w czasach swojej największej świetności musiał być naprawdę piękny. Widać to zwłaszcza, gdy podziwia się go z zewnątrz. Rezydencja z całym otoczeniem, a zwłaszcza z licznymi tarasami i fontannami robi ogromne wrażenie. Królewna nie szczędziła pieniędzy na jej budowę i ten rozmach jest widoczny na każdym kroku.
Jednym z punktów podczas zwiedzania pałacu jest podziwianie z tarasu widokowego panoramy okolicy i pobliskich gór.
Jeśli chodzi o samo zwiedzanie pałacu to odbywa się ono z przewodnikiem i niestety przy dwójce małych dzieci nie jest to najdogodniejsza forma zwiedzania. Wolę chodzić po tego typu obiektach we własnym, a właściwie to w dzieci tempie – mijać rzeczy, które nas mniej interesują, więcej czasu poświęcać na to, co nam się podoba. Trudno wymagać od dzieci, żeby stały cicho i bez ruchu w pustej sali z jedną szafą i słuchały historii tej szafy. I tak się cieszę, że dziewczynki nie rozniosły tego pałacu, bo momentami energia rozpierała je aż za bardzo. Na szczęście wtedy wkraczała babcia z całą torebką słodyczy i zajmowała je (ich buzie) chwilowo cukierkami. W odwiedzanych salach jest naprawdę niewiele eksponatów, czasem są to fotografie lub ryciny przedstawiające wnętrza pałacowe sprzed wybuchu wojny.
Wokół pałacu rozciąga się ogromny park z trzema trasami turystycznymi. Trasy mają różną długość i można je pokonać np. na wypożyczonym rowerze. Co więcej można nawet pobrać sobie aplikację Kamieniec Ząbkowicki i zwiedzać park przy pomocy smartfona. My byłyśmy tak zmęczone 1,5 godzinnym zwiedzaniem wnętrz pałacu, że poszłyśmy tylko na krótki spacer do położonego niedaleko stawu z fontanną. Tak naprawdę można byłoby przyjechać tu na osobną wycieczkę, aby zwiedzić cały przypałacowy park, który sam w sobie obfituje w liczne zabytkowe miejsca.
Przydatne informacje
Wstęp: bilet normalny – 25 zł, bilet ulgowy – 15 zł, dzieci w wieku przedszkolnym wchodzą za darmo.
Wejście na teren pałacu odbywa się co godzinę od 10:00 do 17:00.
Bilety do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej w Czerwonym Kościółku lub w pałacowej kawiarni.
Parking płatny: 5 zł
W pałacu do pokonania jest ponad 300 schodów, zwiedzanie z wózkiem jest raczej niemożliwe, ale bez problemu można go zostawić przy wejściu