Jednym z ulubionych miejsc spacerowych Wrocławian jest  z pewnością Pergola. My również się do nich zaliczamy. Gdy pogoda dopisuje szczególnie chętnie tam jeździmy, by zrelaksować się w otoczeniu ładnej scenerii.

Co i gdzie?

Pergola to budowla przy Hali Stulecia, o kształcie połowy elipsy i długości 640 metrów. Cała jej konstrukcja porośnięta jest bujną winoroślą. Jest to największy tego rodzaju obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie. Wewnątrz elipsy, otoczona Pergolą, znajduje się Fontanna Multimedialna o powierzchni około hektara. W okresie od maja do października co godzinę odbywają się tu, trwające od 3:30 do 18 minut, pokazy do muzyki klasycznej oraz współczesnej. Wieczorem pokazy te są wzbogacone o efekty laserowe, wyświetlane na ekranie wodnym, tworzonym przez gejzery, mgiełkę i pianę. Efekt uzyskania wizualizacji jest możliwy dzięki 300 dyszom wodnym oraz 800 punktom świetlnym zainstalowanym na dnie fontanny. W weekendy oraz święta emitowane są również pokazy specjalne, które przyciągają rzesze widzów.

Nasze wrażenia

Za co my lubimy Pergolę? Za to, że można tu przyjść z rowerami i pojeździć wokół kompleksu. Za to, że można pospacerować w cieniu winorośli. Za to, że można usiąść na ławeczce albo wziąć własny kocyk, rozłożyć się na dość rozległym trawiastym terenie i  odpoczywać w ciszy przy szumie fontanny. Za fontannę właśnie, bo jej multimedialne pokazy naprawdę robią wrażenie i urozmaicają pobyt w tym miejscu. Szczególnie polecam wybrać się na jakiś wieczorny seans, gdzie poza spektaklem wody i muzyki możemy podziwiać grę świateł. Za bliskość Ogrodu Japońskiego, do którego można się wybrać przy okazji wizyty na Pergoli. Czy jeszcze kogoś trzeba przekonywać, że warto spędzić tu wolny czas?

Przydatne informacje

Wstęp na Pergolę i pokazy fontanny: bezpłatny

Strona internetowa fontanny: http://www.wroclawskafontanna.pl