Bardzo lubię miasta uzdrowiskowe. Są bardzo klimatyczne, a w dodatku pełne atrakcji. Niesłusznie uważa się je za miejsca typowe dla emerytów. Nic bardziej mylnego. Moim zdaniem idealnie nadają się na spędzenie czasu z rodziną i z dziećmi zarówno podczas jednodniowej wycieczki, weekendu czy nawet dłuższego pobytu. Czym zauroczyło nas Szczawno Zdrój, że postanowiliśmy wrócić do tego miasteczka ponownie po dwóch miesiącach? I to tym razem nie na jeden dzień, a na przedłużony weekend? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Nasze wrażenia
Pierwszy raz odwiedziliśmy tą graniczącą z Wałbrzychem miejscowość w lipcu. Podczas jednodniowej wycieczki nie udało nam się zobaczyć zbyt wiele, zwłaszcza że tego samego dnia mieliśmy też zaplanowaną wizytę w Palmiarni. Ale wystarczyło, żeby zachwycić się tym miejscem do tego stopnia, by wrócić we wrześniu na kilka dni. Wtedy mieliśmy znacznie więcej czasu, by na spokojnie móc spacerować po parkach i uliczkach, chłonąc atmosferę uzdrowiska.
Pijalnia wód mineralnych i hala spacerowa
Zacznijmy od tego co w Szczawnie-Zdroju wzbudziło nasz największy zachwyt, czyli od stylowego budynku Pijalni Wód Mineralnych. Jest to najważniejszy obiekt uzdrowiskowy i prawdziwa architektoniczna perełka. W środku można napić się 4 rodzajów leczniczych wód mineralnych: „Dąbrówka”, „Marta”, „Mieszko” i „Młynarz”. Ja osobiście nie przepadam za ich smakiem, ale nasze dziewczyny bardzo lubią i zawsze chętnie próbują wszystkich dostępnych rodzajów. Tak samo było i tym razem – co chwilę uzupełniały kubeczki inną wodą, by porównać i ocenić, która jest najlepsza. W sumie to dobrze – w końcu te wody mają dobroczynne właściwości, więc niech piją na zdrowie 🙂
Wnętrze pijalni jest oczywiście przepiękne, a dodatkowego uroku nadaje jej przylegająca 70 metrowa zadaszona hala spacerowa. Wewnątrz znajdują się kawiarnie i sklepiki z pamiątkami. Grzechem byłoby nie skusić się w tak niesamowitym otoczeniu na kawę i lody. Jedyne do czego mogę się przyczepić to parasole Grycan, które trochę szpeciły wnętrze hali.
Park Zdrojowy
Po zjedzeniu lodów udaliśmy się na spacer po zabytkowym Parku Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego. Park ten jest świetnym miejscem dla dzieci, ponieważ jest pełen ciekawych obiektów, co sprawia, że dzieci nie mają szans się tu nudzić. Poza często obecnymi w parkach klombami pełnymi kwiatów oraz wieloma gatunkami drzew i krzewów, znajduje się tu również mnóstwo elementów małej architektury terenowej tj. muszla koncertowa, pomniki, amfiteatr z półkolistą sceną, fontanny czy kaskada wodna. W parku nie brakuje murków, skałek i innych przeszkód do pokonania, które dzieci wprost uwielbiają. Przez park poprowadzono również ścieżkę dydaktyczną, co dodatkowo może urozmaicić spacer. To co nas urzekło to ogromna liczba rododendronów. My byliśmy akurat poza sezonem kwitnienia, ale wyobrażam sobie jak tam musi być pięknie w maju, gdy te wszystkie krzewy pokryte są kwiatami. Na terenie parku wznosi się też Wieża Anny, najstarsza konstrukcja w uzdrowisku. Białą wieżę wzniesiono w 1818 roku ku czci hrabiny Anny von Hochberg. Z tarasu rozpościera się bardzo malowniczy widok na Szczawno Zdrój.
Park Szwedzki
Innym ciekawym parkiem jest Park Szwedzki. Warto wybrać się tu z dziećmi, bo poza bogatą szatą roślinną oraz zadbanymi alejkami, znajdziecie tu plac zabaw, jeziorka pełne kaczek oraz „stacje zmysłów”. To ostatnie szczególnie przypadło nam do gustu. „Stacje zmysłów” to wydzielone przestrzenie, na których rosną specjalnie wyselekcjonowane rośliny. Mamy tu odpowiednio: na stacji węchu – rośliny o charakterystycznym zapachu, a na stacji wzroku – te, które pięknie kwitną. Świetna inicjatywa 🙂
Dworzysko
Z Parku Szwedzkiego podążając Aleją Spacerową w krótkim czasie dotrzecie do Dworzyska. A tu czeka na Was multum atrakcji, wśród nich najważniejsza – stadnina koni. Poza tym napijecie się tu kawy w urokliwej kawiarni „Szwajcarka”, spotkacie alpaki, zagracie w szachy plenerowe albo w mini golfa. W Dworzysku mieszkaliśmy podczas naszego pobytu w Szczawnie we wrześniu i bardzo nam się podobało. Pełną relację możecie przeczytać tutaj.
Słoneczna Polana
Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem w Szczawnie Zdroju, zwłaszcza jak jesteście z dziećmi, jest Słoneczna Polana. Większość terenu zajmuje ekstremalny tor kolarski, ale znajdziecie tu też siłownię zewnętrzną, fajny plac zabaw, a także małe ścianki wspinaczkowe. My byliśmy na Słonecznej Polanie we wrześniu i trafiliśmy akurat na odbywający się tu wyścig MTB dla dzieci. Z tego powodu dziewczynki nie mogły w pełni skorzystać z placu zabaw, bo był bardzo oblegany przez dzieci w różnym wieku. Sama polana również nie wyglądała tak jak pewnie wygląda na co dzień – pełno było stanowisk różnych klubów sportowych oraz dodatkowych atrakcji tj. puszczanie mega baniek mydlanych czy dmuchańce. Nie narzekamy – dzieci chętnie skorzystały 🙂 Poza tym mogły na żywo zobaczyć prawdziwy wyścig i prawdziwe sportowe emocje.
Podsumowując
Jak widzicie Szczawno Zdrój ma do zaoferowania naprawdę sporo i można tu spędzić bardzo przyjemnie czas z całą rodziną. Warto również przespacerować się deptakiem, wzdłuż którego mieści się kilka budynków o ciekawej architekturze oraz podejść do Domu Zdrojowego. Jeśli chodzi o restauracje to polecam Legendę w Parku Zdrojowym. Byliśmy tam na obiedzie podczas naszej pierwszej wizyty w lipcu i tak nam smakowało, że we wrześniu nawet nie szukaliśmy niczego innego. Chodziliśmy na obiady tylko do Legendy i ani razu nie żałowaliśmy. Jedzenie jest przepyszne, porcje ogromne, a obsługa wyjątkowo miła. Jedyny minus to długi czas oczekiwania, czasem nawet do godziny.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?
– Zamek Książ
– Palmiarnia
– Chełmiec
– Jeziorko Daisy
– Dolina Różaneczników (wpis już wkrótce)
– Ruiny Zamku Stary Książ
– Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia
– Park Nauki i Techniki Explora Park