Wszyscy miłośnicy przygód szympansa Tytusa oraz dwójki przyjaciół Romka i A’Tomka mają niesamowitą okazję zobaczyć swoich ulubionych bohaterów z bardzo bliska, gdyż do Wrocławia wróciła wystawa „Świat Tytusa, Romka i A’Tomka Papcia Chmiela – Instytut Wszechzbytków Profesora Talenta”. Ale nawet jeśli nie należy się do fanów serii komiksów autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, to istnieje duże ryzyko, że się do nich dołączy po obejrzeniu tej wystawy. Sprawdźcie sami.

Co i gdzie?

Wystawa „Świat Tytusa, Romka i A’Tomka” gości ponownie (wcześniej można ją było oglądać w pierwszym kwartale bieżącego roku) w Centrum Historii Zajezdnia na ulicy Grabiszyńskiej 184.

Nasze wrażenia

Zacznijmy od tego, że ja nie jestem fanką tego komiksu (w ogóle żadnych komiksów) i nie jest to też bajka mojego dzieciństwa. Nie pamiętam, żebym jako dziecko czytała lub oglądała gdzieś przygody Tytusa. Nie przeszkadzało mi to jednak zupełnie w tym, aby miło spędzić czas z Emilką na tej wystawie.
Wystawa jest niezwykle ciekawa. Przygotowana jest tak, że zarówno dzieci jak i dorośli znajdą na niej coś interesującego dla siebie. Fani komiksu przeczytają historię jego powstania, zobaczą pracownię Papcia Chmiela oraz przypomną sobie najciekawsze i najbardziej zabawne plansze z serii o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Na stolikach czekają na nich stosy komiksów, a jeżeli ktoś lubi czytać leżąc, to może się zrelaksować na wygodnych poduchach zatapiając się w lekturze.

Prawdziwą frajdą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych będzie możliwość bliskiego kontaktu z wszelkiej maści dziwnymi pojazdami, które pojawiały się w poszczególnych częściach komiksu. I tak na wystawie zobaczymy mechanicznego konia Rozalię, wannolot oraz olbrzymi wkrętacz, do którego można wsiąść i wybrać się w podróż do wnętrza ziemi.

Na dzieci czekają również kolorowanki oraz instrukcje jak narysować Tytusa. Poza tym dla tych, którzy potrafią już czytać jest zabawa w samodzielne ułożenie dialogów do przedstawionej scenki.

Ciekawym pomysłem jest zaangażowanie zwiedzających w różne zadania, przez co oglądanie wystawy stanowi po części wyzwanie. Jednym z takich zadań jest szukanie liter ukrytych przy stanowiskach oznaczonych na mapie. Z liter należy ułożyć hasło, za które po opuszczeniu wystawy otrzymamy w nagrodę dyplom. Emilka lubi takie zabawy, więc bardzo aktywnie uczestniczyła w poszukiwaniach i parę razy naprawdę pomogła mi odnaleźć literki.

Przydatne informacje

Czynne: od 6 lipca do 26 sierpnia 2018, wtorek – środa 09:00 – 17:00, czwartek 10:00 – 17:00, piątek – niedziela 10:00 – 18:00, poniedziałek – nieczynne
Bilety: dorośli – 2 zł, dzieci – 1 zł
Parking: dla gości Centrum Historii Zajezdnia bezpłatny (pierwsze 2 godziny)