Zamek Grodno odwiedziliśmy w pierwszomajowe Święto Pracy. Pogoda nam dopisała, nie padało i nawet od czasu do czasu zza chmur wyjrzało słońce – aura w sam raz na wycieczkę za miasto.

Co i gdzie?

Zamek Grodno znajduje się na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich w Zagórzu Śląskim. Wznosi się nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej i jest jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Na wzgórzu znajduje się rezerwat przyrody „Góra Choina” o powierzchni ok. 19,13 ha. Dzieje zamku to ponad 700 lat historii. Dziś możemy podziwiać zarówno średniowieczną część z początków jego istnienia, a także niektóre z renesansowych pomieszczeń zamkowej rezydencji.

Nasze wrażenia

Jeżeli szukacie pomysłu na jednodniowy wypad niedaleko Wrocławia to Zamek Grodno wydaje mi się być destynacją idealną. Dlaczego? Bo tu żadne dziecko na pewno nie będzie się nudzić. Po pierwsze jest spacer przez las, aby dotrzeć na szczyt góry Choina. Po drugie są ruiny zamku i renesansowe wnętrza z salą tortur czy myśliwską. Jest wysoka wieża zamkowa, z której rozpościera się piękny widok na okoliczne góry. A gdyby komuś jeszcze było mało atrakcji to tuż u podnóża zamku znajduje się Jezioro Bystrzyckie, po którym można popływać lub wokół którego można pospacerować. Uwielbiamy tak urozmaicone miejsca.

Wejście na górę, na której położony jest zamek zajęło nam około 15-20 minut. Wliczając w to postoje na przyglądanie się listkom, kwiatkom i kamieniom. Na górze Choina znajduje się Rezerwat Przyrody, więc wzdłuż ścieżki ustawione są tablice informacyjne o występującej tu florze i faunie. Wejście nie jest zbyt strome, ale nie polecam wybierać się tu z wózkiem. Im bliżej zamku tym więcej kocich łbów, a w samym zamku sporo schodów, więc chcącym zwiedzić zamek z niemowlakiem radziłabym zabrać nosidło.

Zamek Grodno to w dużej części ruiny i pozostałości po średniowiecznej warowni. Z drugiej strony mamy tu również kilka pomieszczeń z przebudowanej renesansowej części rezydencji. Dzięki temu zamek jest bardzo ciekawym obiektem do zwiedzania. Z zewnątrz prezentuje się niezwykle okazale i robi ogromne wrażenie. Po przejściu przez budynek bramny kupiliśmy bilety i udaliśmy się na zwiedzanie wnętrza zamku.

Zwiedzać zamek można samemu lub z przewodnikiem. My wolimy wersję samemu, która jest bardzo wygodna, zwłaszcza gdy ma się dzieci. Dla samodzielnych zwiedzających przygotowano audioprzewodniki, my jednak z nich nie korzystaliśmy. Eksplorowanie zamku rozpoczęliśmy od sali tortur. Dobrze, że dzieci nie miały pojęcia jakiego rodzaju sprzęty są tam prezentowane, bo opisy przyprawiały o gęsią skórkę. Tuż przy sali tortur znajduje się loch, a nad nim tabliczka z legendą o królewnie Małgorzacie.

Pozostałe sale nie są już tam przerażające, no chyba że ktoś nie przepada za wypchanymi zwierzętami, które można spotkać w sali myśliwskiej. My przez wnętrza zamku przemknęliśmy niczym lotem błyskawicy, w pogoni za dziewczynkami, które rozglądały się tylko za jakimiś schodami, po których można się wspiąć lub drzwiami, które można otworzyć. Takie to zwiedzanie z dziećmi…

Jedną z większych atrakcji Zamku Grodno jest wieża zamkowa, z której rozpościera się cudowny widok. Na szczyt wieży prowadzą strome kręte schody, a wejście i zejście z nich było dla naszych córek chyba jeszcze większą atrakcją niż same widoki z góry.

Na zamkowym dziedzińcu można wrzucić pieniążka do studni na szczęście, a po zwiedzaniu można usiąść na świeżym powietrzu, aby coś zjeść, a nawet upiec sobie kiełbaskę na ognisku.

Przydatne informacje

Aktualizacja 2021!
Czynne codziennie: w miesiącach od października do kwietnia:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00.
W miesiącach od maja do września:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00.
Obiekt jest nieczynny w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII.

W dni robocze zamek zwiedza się z przewodnikiem, pierwsze wejście z jest o 10:00. W soboty, niedziele i święta zamek zwiedza się tylko samodzielnie (bez przewodnika).

Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 19 zł, dzieci do 4 roku życia wchodzą za darmo
Audioprzewodnik/wypożyczenie: 4 zł + bilet wstępu
Ognisko dla grup zorganizowanych: 70 zł
Więcej informacji znajdziecie na stronie zamku.