Niemodlin jest mi niezwykle bliski, bo pewnie niewielu z Was wie, ale właśnie tu spędziłam dzieciństwo. Tu chodziłam do przedszkola i podstawówki i mam z tym miastem mnóstwo wspomnień. Co więcej mój mąż pochodzi z okolicy, więc teraz dosyć często tu bywamy. Dlatego z ogromnym sentymentem zwiedziłam ponownie znajdujący się tu Zamek Książęcy. Pierwszy raz byłam w nim jako dziecko i pamiętam, że tutejsze legendy zrobiły na mnie wtedy ogromne wrażenie. Byłam więc pewna, że moim dziewczynkom też się tu spodoba. Raz że ze względu na ciekawe historie związane z tym miejscem, a dwa ze względu na wyjątkową atrakcję, którą jest zamieszkujące tu stado danieli.

zamek-niemodlin

Co i gdzie?

Niemodlin to niewielkie miasteczko w województwie opolskim, leżące między Opolem a Nysą. Zamek Książęcy w Niemodlinie znajduje się w samym jego centrum, tuż przy Rynku (ul. Rynek 55). Piękna renesansowa budowla była dawniej rezydencją książąt opolskich, niemodlińskich i strzeleckich. Wzniesiona przez księcia Bolka 1 w 1313 r. miała jak wiele tego typu obiektów bardzo burzliwą historię, o której szczegółowo przeczytacie tutaj. Powojenne zaniedbania oraz często zmieniani właściciele spowodowały, że zamek wymagał generalnego remontu. Na szczęście od 2015 r. jest on w rękach spółki Centrum z Łodzi i jest zarządzany przez Fundację, która powoli przywraca temu miejscu dawną świetność.

zamek-niemodlin-most

Nasze wrażenia

Jak już wspominałam na początku jedną z atrakcji Zamku w Niemodlinie, poza samym zamkiem, są mieszkające tu daniele. Ledwo więc przekroczyliśmy bramy, a już były pierwsze zachwyty. Zwierzęta biegają sobie swobodnie po terenach zielonych okalających zamek, są oswojone, podchodzą do ludzi i dają się karmić. Specjalną karmę można kupić w kasie. Polecam pamiętać o tym podczas zakupu biletów, nie będziecie musieli wracać tak jak my. Dziewczynom tak się spodobało to bliskie spotkanie z danielami, że trudno je było od nich odciągnąć. Musieliśmy jednak dołączyć do grupy, która zebrała się już wokół pani przewodnik, aby rozpocząć właściwe zwiedzanie.


Pani przewodnik trafiła nam się świetna. Potrafiła opowiadać niezwykle ciekawie, przykuwając uwagę nawet najmłodszych uczestników wycieczki. A nie jest to wcale takie proste zadanie. Oczywiście najbardziej zainteresowała dzieci opowiadanymi legendami: o Białej Damie czy ciotce Elżbiecie. Dziewczyny jeszcze przez kilka dni po zwiedzaniu prosiły nas, żebyśmy im opowiadali te historie. One bardzo lubią takie opowieści z dreszczykiem.
Zwiedzanie Zamku w Niemodlinie obejmuje dziedziniec, kaplicę, kryptę grobową, gdzie znajduje się wystawa XVIII-XX wiecznych ikon pochodzących z Rosji, Grecji i Bałkanów, zbrojownię, izbę tortur, wejście do lochów, „kamień mocy” oraz winiarnię. Weźcie pod uwagę fakt, że wszystkie te pomieszczenia poza kaplicą znajdują się w piwnicach. Jest tam naprawdę zimno, więc nawet jeśli zwiedzacie latem to pamiętajcie o zabraniu jakiegoś swetra lub bluzy. Na pewno się przydadzą. Ja osobiście nie mogę się doczekać aż zostaną udostępnione do zwiedzania komnaty zamkowe (m.in. Bursztynowa Komnata), które aktualnie są w trakcie renowacji.

Oglądaliście Jasminum, film Jana Jakuba Kolskiego? Był kręcony właśnie tutaj, na zamku w Niemodlinie. Na potrzeby filmu wykonano malowidła na obramowaniach cel mnichów na dziedzińcu oraz witraże z folii w krużgankach.


Na terenie zamku odbywają się liczne imprezy i wydarzenia kulturalne. W zeszłym roku (2023) były to m.in. Wojewódzkie Święto Karpia, Słowiańska Moc Ognia, Wystawa Florystyczna, Kino pod gwiazdami, Koncert muzyki zamkowej czy wieczorne zwiedzanie z przewodnikiem. Warto śledzić stronę internetową zamku, aby być na bieżąco – link.
W dalszej części wpisu znajdziecie cennik. Kwoty mogą trochę odstraszyć, więc warto wcześniej zadzwonić sobie do zamku i zapytać czy nie mają aktualnie jakichś promocji. My byliśmy w czerwcowy weekend i nie pamiętam dokładnie, ale zapłaciliśmy około 100 zł, a byliśmy całą rodziną plus babcia. Np. teraz do końca stycznia obowiązują ceny promocyjne 25 zł za osobę.

zamek-niemodlin-teren-zewnętrzny

Przydatne informacje

Zwiedzanie obejmuje dwie trasy: Trasa 1 – tereny zewnętrzne zwiedzane indywidualnie w godzinach otwarcia obiektu oraz Trasa 2 – wnętrza z przewodnikiem + tereny zewnętrzne indywidualnie. Na zwiedzanie z przewodnikiem wymagana jest rezerwacja.
Godziny otwarcia obiektu: wt- nd 10:00 – 16:00 (w sezonie niskim od listopada do marca), wt – pt 10:00 – 16:00; sb – nd 10:00 – 18:00 (w sezonie wysokim od kwietnia do października)
Godziny zwiedzania z przewodnikiem: wt – pt: 13:00, 14:00, 15:00; sb-nd: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00
Bilety:
Trasa 1: normalny 40 zł, ulgowy 20 zł, rodzinny (2+2) 80 zł, dzieci do lat 5 wstęp bezpłatny
Trasa 2: normalny 80 zł, ulgowy 40 zł, rodzinny 160 zł, dzieci do lat 5 wstęp bezpłatny
Brak możliwości wejścia na teren zamku z psami.
Na zamku można zorganizować wesele lub sesję zdjęciową.

zamek-niemodlin-daniele

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?
Arboretum w Lipnie
Muzeum Wsi Opolskiej
Zoo w Opolu
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu