Mamy to szczęście, że mieszkamy niedaleko Zamku Topacz, więc warunki do spacerowania mamy wprost bajeczne. Nie narzekam. Jednak Wrocław ma do zaoferowania tyle pięknych terenów idealnych do wypoczynku na świeżym powietrzu, że żal byłoby nie skorzystać z któregoś z nich od czasu do czasu. Dlatego ostatnio wybrałam się z Julką na spacer nad Odrę na bulwar Xawerego Dunikowskiego.

Co i gdzie?

Bulwar Dunikowskiego rozciąga się na południowym brzegu Odry od Mostu Piaskowego do Mostu Pokoju. W 2016 roku został oddany do użytku po gruntownym remoncie i od tego czasu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych wrocławian.

Nasze wrażenia

Bulwar Xawerego Dunikowskiego to doskonałe miejsce nie tylko na spacer, ale również na błogi odpoczynek nad brzegiem Odry. Część bulwaru stanowi amfiteatr, z którego rozpościera się wspaniały widok na Ostrów Tumski i Bulwar Włostowica. Można też stąd podziwiać kursujące po rzece statki pasażerskie i kajaki. Bliskość przystani Kardynalskiej powoduje, że ruch na rzece jest w tym miejscu bardzo duży. Mnogość różnorodnych stateczków powoduje, że człowiek sam nabiera ochoty, aby wsiąść na pokład i podziwiać miasto z perspektywy rzeki. Wiem, co mówię, bo kilka dni po moim spacerku z Julką, byliśmy całą rodziną na rejsie po Odrze, o czym napiszę Wam w kolejnym wpisie.
Sam bulwar został odrestaurowany naprawdę pięknie. Teren jest bardzo zadbany, pełen zieleni i miejsc do siedzenia, a nawet leżenia. Nie ma problemów ze znalezieniem cienia w upalny dzień ani z poruszaniem się z wózkiem.
Dla Julci największą atrakcją były przechadzające się po bulwarze gołębie oraz figurka krasnoludka, na którą z początku chciała usiąść, myśląc że to jakiś mały rowerek. W pobliżu poza słynnym Ostrowem Tumskim, możecie zobaczyć Halę Targową, Muzeum Narodowe z plenerową galerią rzeźb Magdaleny Abakanowicz czy pomnik ofiar UPA. Tu ma swój początek również Promenada Staromiejska – kolejne idealne miejsce do spacerów.
Jeżeli tak jak ja lubisz cieszyć oko kojącymi widokami lub potrzebujesz wytchnienia od miejskiego gwaru to proponuję Ci wybrać się na spacer po bulwarze Xawerego Dunikowskiego. To malownicze miejsce w centrum miasta, z którego możemy być naprawdę dumni.