Czy Wy wiecie, że w Narodowym Forum Muzyki jest cykl koncertów skierowanych specjalnie do rodzin z dziećmi? Cykl nazywa się Filharmonia Familijna i ma na celu przygotowanie młodych słuchaczy do aktywnego i świadomego wkroczenia w świat kultury i sztuki. Na koncerty przychodzą rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami oraz wszyscy zainteresowani, którym nie przeszkadzają rozmawiające czy biegające między fotelami dzieci.
Byłam bardzo ciekawa jak to wszystko wygląda w praktyce, więc w zeszłą niedzielę wybrałyśmy się z Emilką na koncert „W 80 uderzeń dookoła świata” w wykonaniu zespołu Repercussion.

Nasze wrażenia

Podczas trwającego godzinę koncertu usłyszeliśmy 8 utworów odwołujących się do tradycyjnej muzyki z różnych zakątków świata. Poznaliśmy egzotyczne brzmienia z terenów Afryki, Ameryki Południowej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Bałkanów. W trakcie koncertu na dużym ekranie wyświetlane były slajdy przedstawiające miejsca, które były inspiracją do powstania utworów (powtarzające się w kółko 3-4 fotografie). Między kolejnymi utworami jeden z muzyków prowadzący koncert, opowiadał o cechach charakterystycznych dla muzyki danego regionu oraz wykorzystanych instrumentach. Koncert więc poza wartością artystyczną, wnosił również element dydaktyczny. Ale czy nam się w ogóle podobało?
Na pewno mi podobało się bardziej niż Emilce. Podczas utworów, gdzie głównym instrumentem były bębny, Emilka chowała głowę w mój sweter, twierdząc że jest za głośno. Zdecydowanie bardziej podobały jej się utwory grane na różnego rodzaju cymbałach, słuchała wtedy z dużym zainteresowaniem i z podziwem oglądała popisy muzyków. Jeśli chodzi o część dydaktyczną to była skierowana raczej do starszych dzieci i Emi na pewno niewiele z niej wyniosła.
Poza tym zaobserwowałam, że Emi jest raczej wzrokowcem i ważny jest dla niej obraz. Jak czytam jej książkę to zawsze musi widzieć rysunek, jakby nie potrafiła do końca skupić się na historii. A tu – podczas koncertu na scenie nie działo się praktycznie nic. Jedynym urozmaiceniem muzyki było tych kilka slajdów. Nie wiem jak wyglądają pod tym względem pozostałe koncerty z cyklu, ale na pewno „Piękna i Bestia”, zaplanowana na kwiecień, ma dodatkowo elementy baletu i pantomimy. Myślę, że to mogłoby córce już bardziej odpowiadać.
Bez względu na to czy Emilce podobało się bardziej czy mniej, uważam, że warto było ją zabrać na ten koncert. Jestem zdania, że obcowanie ze sztuką, nawet nie do końca świadome, kształtuje w tych małych główkach wrażliwość, poczucie estetyki i gust. A dodatkową atrakcją podczas pobytu w Narodowym Forum Muzyki może być bliskie spotkanie z orkiestrą krasnoludków, która stoi przed budynkiem przy Promenadzie Staromiejskiej. Emilka na ich widok aż oszalała z radości.

Przydatne informacje

Miejsce: Narodowe Forum Muzyki ul. plac Wolności 1
Bilety: osoba dorosła 20-35 zł (w zależności od miejsca), dziecko 10-25 zł, dzieci do lat 4 zajmujące miejsce razem z rodzicem mają wstęp wolny, przy zakupie abonamentu na cały cykl – zniżka 20%
Parking: podziemny przy NFM, cena 4 zł/ godz., 1 zł za każde rozpoczęte 15 minut

Kolejne koncerty:
„Dziadek do orzechów symfonicznie”
02.12.2018, niedziela, godz. 10:00 i 12:30
„Stanisław Moniuszko – kompozytor narodowy”
20.01.2019, niedziela, godz. 10:00 i 12:30
„Korzenie muzyki sięgają Afryki”
10.03.2019, niedziela, godz. 10:00 i 12:30
„Piękna i bestia”
07.04.2019, niedziela, godz. 10:00 i 12:30
„Opowieść o Martinku z Salzburga”
12.05.2019, niedziela, godz. 10:00 i 12:30

Uwaga: podczas koncertu nie można było fotografować ani niczego nagrywać – stąd mała ilość zdjęć 🙂