Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to jedna z wizytówek Dolnego Śląska. Jeśli jeszcze nie byliście to koniecznie odwiedźcie to miejsce, by zobaczyć jakie cuda potrafi tworzyć natura, gdy jej się tylko na to pozwoli.

droga-do-jaskini-niedźwiedzia

Co i gdzie?

Jaskinia Niedźwiedzia to najdłuższa jaskinia Sudetów i jedna z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Znana długość sal i korytarzy to ponad 5 km, a głębokość ponad 100 m. Znajduje się nieopodal wsi Kletno, w Masywie Śnieżnika. Została odkryta w 1966 r. podczas wydobywania marmuru z kamieniołomu odkrywkowego Kletno III. Podczas jednego z odstrzałów pracownikom kamieniołomu ukazała się głęboka jama, w której znajdowały się liczne kości. Początkowo sądzono, że odkryto zbiorową mogiłę. Jednak dalsze badania dowiodły, iż są to kości zwierząt jaskiniowych, w tym kości niedźwiedzia jaskiniowego. Stąd też wzięła się nazwa jaskini. Z trzech istniejących poziomów dla turystów udostępniono poziom środkowy. Prowadząca nim trasa turystyczna ma długość 360 m, przy czym możemy na niej zobaczyć 500 m jaskini. Zwiedzanie trwa około 45 minut.

jaskinia-niedźwiedzia-mapa

Nasze wrażenia

Wejście do jaskini zarezerwowaliśmy z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Tylko wcześniejsza rezerwacja biletów lub zakup online gwarantują wejście do jaskini. Jaskinia Niedźwiedzia jest rezerwatem przyrody i w celu jego ochrony obowiązują limity dzienne zwiedzających. Maksymalnie na jedno zwiedzanie może wejść 15 osób. Planując zwiedzanie pamiętajcie, by uwzględnić czas dojścia do jaskini z parkingu znajdującego w odległości około 1 km. Trasa zajmie Wam mniej więcej 30 minut (bez postojów), a po drodze miniecie nieczynny kamieniołom marmuru, Źródło Marianny, kapliczkę oraz przyjemny strumyk.

Warto być na miejscu nieco wcześniej (nawet pół godzinki), by odebrać zarezerwowane bilety (minimum 15 minut przed godziną wejścia – inaczej bilety Wam przepadną) oraz oddać plecaki i torby do przechowalni. Poza tym w holu budynku znajduje się sporo tablic i plansz edukacyjnych, z których dowiecie się wielu informacji na temat Jaskini Niedźwiedziej. Można też obejrzeć film o odkrywaniu jaskini, skorzystać z oferty gastronomicznej tutejszej baro-kawiarni, zakupić pamiątki w sklepiku, a dzieci mogą pobawić się na zewnętrznym placu zabaw.

O wyznaczonej godzinie grupa spotyka się z przewodnikiem przed wejściem do jaskini. Po krótkim wstępie wchodzimy do wnętrza. Uwaga: Jeśli chcecie robić zdjęcia to należy zakupić w kasie specjalne pozwolenie (koszt 15 zł). Trasa turystyczna biegnie betonową ścieżką ograniczoną barierkami. Takie zabezpieczenie bardzo pomaga w poruszaniu się (ścieżka bywa miejscami mokra i śliska) oraz chroni bezcenną naturę przed ewentualnym zniszczeniem przez turystów.

Naszym przewodnikiem okazał się ogromny pasjonat jaskiń, który opowiadał o Jaskini Niedźwiedziej niezwykle ciekawie, dowcipnie, a przede wszystkim w sposób zrozumiały i przystępny dla wszystkich, również dzieci. W ogóle zaprosił najmłodszych, by podeszli jak najbliżej niego i by razem z nim prowadzili całą wycieczkę. Naszym dziewczynom dwa razy nie trzeba powtarzać, nawet się za nami nie oglądały 😉

jaskinia-niedzwiedzia-dzieci-przewodnik

Jaskinia Niedźwiedzia ze względu na bardzo bogatą szatę naciekową uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. I rzeczywiście – jest się czym zachwycać. Na miejscu można podziwiać stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie, misy martwicowe, kwiaty kalcytowe czy perły jaskiniowe. Różnorodność barw i kształtów niemal przytłacza. Ciemność, odpowiednie oświetlenie oraz cisza przerywana odgłosami kapiącej wody dostarczają dodatkowych wrażeń. W jednej z sal mogliśmy uczestniczyć nawet w magicznym spektaklu świateł, które zmieniały się do dźwięków utworu zespołu Metallica. Coś pięknego!

Poza niezwykłymi formami kalcytowymi podczas zwiedzania oglądamy szczątki tygrysa i niedźwiedzia jaskiniowego oraz szkielet nietoperza uwięziony pod warstwami kalcytu. Biedak za jakiś czas przestanie w ogóle być widoczny, gdyż jaskinia jest miejscem, które żyje i cały czas się zmienia, choć dla nas są to zmiany niewidoczne. Szacuje się, że przyrost kalcytu wynosi 1 mm na 10 lat. Powolutku, ale czas i odpowiednie warunki robią swoje. Wszak proces powstawania jaskini rozpoczął się 28 mln lat temu!

Przydatne informacje

Cennik: bilet normalny 55 zł, bilet ulgowy 40 zł, dzieci do lat 3 bezpłatnie
Fotografowanie i filmowanie: 15 zł
Parking: samochód osobowy 15 zł (możliwość płatności kartą)
Trasa ekstremalna (dolny korytarz jaskini) – 250 zł
Czynne: codziennie oprócz poniedziałków i czwartków od 9:00 do 16.40 (w czwartki czynne jedynie w okresie od maja do sierpnia).
W jaskini panuje stała temperatura około 6 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność 100% przez cały rok. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu!
Do jaskini nie można wprowadzać psów.
Więcej na temat historii powstania jaskini oraz jej budowy przeczytacie na stronie internetowej – tutaj. Tu też dokonacie rezerwacji lub zakupu biletów online.

wyjscie-z-jaskini-niedzwiedzia