Biały Kościół znam jeszcze z czasów dzieciństwa. Pamiętam, że gdy spędzaliśmy wakacje u dziadków w Strzelinie, to często jeździliśmy do Białego Kościoła nad wodę. Teraz sporo się tam pozmieniało. Nie jest to już zwykły staw z plażą, lecz prężnie działający Ośrodek Wypoczynkowy „Nad Stawami” z pełną infrastrukturą, domkami letniskowymi i wieloma atrakcjami.

Co i gdzie?

Ośrodek Wypoczynkowy „Nad Stawami” położony jest w miejscowości Biały Kościół oddalonej 50 km od Wrocławia, 7 km od Strzelina, u podnóża Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Znajdują się tu dwa zbiorniki wodne o łącznej powierzchni 20 ha.

Nasze wrażenia

Do Białego Kościoła pojechaliśmy w niedzielę, zaraz po godzinie 10.00, więc gdy dotarliśmy na miejsce na plaży nie było jeszcze zbyt wielu osób. Nie mieliśmy więc problemu z wyborem dogodnego miejsca (czego na pewno nie mogą powiedzieć osoby, które przyjechały popołudniu – wtedy plaża była wypełniona już po brzegi). Rozłożyliśmy się pomiędzy stawem a brodzikiem, żeby wszędzie mieć tak samo blisko. To właśnie brodzik jest tu jedną z ważniejszych atrakcji, która przyciąga niemal wszystkie dzieci. W brodziku znajdują się dwie zjeżdżalnie o różnym stopniu trudności, więc zarówno maluchy, jak i starsze dzieciaki mają tu ogromną frajdę. Woda może nie jest tu super przejrzysta, ale to raczej oczywiste – w końcu wszędzie wokół jest piasek.

Jeśli chodzi o staw to ma on wydzielony obszar, który jest strzeżony przez ratowników. Zejście jest tu bardzo łagodne i pozbawione kamieni, więc dzieci mogą bezpiecznie bawić się przy brzegu. Nam bardzo się podobało. Dziewczyny szalały w swoich kółkach i na pontonie-flamingu. Nawet ja się zamoczyłam, bo woda wydawała mi się cieplejsza niż w brodziku.

Na plaży poza brodzikiem jest jeszcze jedna atrakcja typowo dziecięca – plac zabaw. Tuż obok znajdują się boiska do siatkówki i prysznice. Co do miejsc zacienionych to pośrodku plaży rosną trzy większe drzewa. Jeśli będziecie w miarę wcześnie to jest szansa, że będziecie mogli się pod nimi rozłożyć (wiem jak jest to ważne dla rodziców niemowlaków).

Na miejscu można wypożyczyć sprzęt wodny: kajaki i rowerki wodne. Dziewczynkom nawet udało się namówić tatę i wujka na krótką wyprawę wokół stawu. Zawsze to jakaś odskocznia od tradycyjnego plażowania.

Ośrodek Wypoczynkowy „Nad Stawami” dysponuje 22 domkami letniskowymi, wyposażonymi w łazienki, aneksy kuchenne i klimatyzację. Drewniane domki prezentują się naprawdę ładnie i stylem przypominają mi trochę nadmorskie obiekty. Ceny wynajmu domków znajdują się na końcu wpisu.

domki-nad-stawami

OW „Nad Stawami” posiada pełne zaplecze sanitarne i gastronomiczne. W nowo wybudowanym budynku znajdują się toalety, prysznice i przebieralnie. Jest też kawiarnia i taras widokowy. Poza tym na terenie ośrodka jest kilka punktów gastronomicznych. Można tu zjeść pizzę, zapiekanki, frytki, przysmaki z grilla oraz gofry i lody.

Przydatne informacje

Czynne: codziennie od 10:00 do 20:00
Bilety w sezonie pn-pt: normalny – 12 zł, ulgowy – 5 zł,
Bilety w sezonie sb-nd: normalny – 15 zł, ulgowy – 5 zł
Bilety poza sezonem: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł
Wypożyczalnia sprzętu wodnego: kajak – 20 zł/h, rower wodny – 30 zł/h
Na terenie ośrodka funkcjonuje wypożyczalnia leżaków oraz rowerów (5 zł – godzina, 25 zł – cały dzień).
Na plaży obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt oraz palenia ognisk i grilli.
Ceny wynajmu domków:

Sezon wysokiSezon średniSezon niski
Do 3 dób*400,00 zł/domek320,00 zł/domek260,00 zł/domek
Od 4 do 7 dób360,00 zł/domek290,00 zł/domek220,00 zł/domek
Powyżej 7 dób305,00 zł/domek240,00 zł/domek200,00 zł/domek
a) Sezon wysoki (od 15.06. do 15.09.)
b) Sezon średni (01.05. – 14.06., 16.09. – 31.10.)
c) Sezon niski (01.11. – 30.04.)
* W sezonie wysokim domki wynajmowane są na minimum 3 doby.
W sezonie średnim domki wynajmowane są na minimum 2 doby.
W okresie świąt oraz długich weekendów obowiązują ceny z sezonu wysokiego.

Więcej informacji znajdziecie na stronie OW „Nad Stawami” Biały Kościół.

plaza-bialy-kosciol