Jeśli będziecie kiedyś w okolicy Karpacza lub Szklarskiej Poręby to bardzo polecam Wam wybrać się na spacer po ogrodzie japońskim Siruwia – Mała Japonia w Przesiece. To taka miła odskocznia od górskich szlaków i krajobrazów. Natomiast na dzieci (zwłaszcza te starsze) czeka tu fantastyczny plac zabaw.

Co i gdzie?

Siruwia znajduje się w miejscowości Przesieka przy ulicy Brzozowe Wzgórze na wysokości 600 m n.p.m. Ogród jest położony niezwykle malowniczo i prowadzi do niego dość kręta i wąska droga. Na miejscu czeka na Was duży bezpłatny parking, ogromny plac zabaw i pięknie zadbany ogród japoński. Nie bez przyczyny miejsce to nazywa się Mała Japonia. Tutaj naprawdę można poczuć klimat Kraju Kwitnącej Wiśni i zdobyć wiedzę na temat jego kultury i zwyczajów. A to wszystko za sprawą dodatkowych atrakcji jakie oferuje Siruwia: zwiedzania z przewodnikiem, wystawy lalek japońskich, wystawy drzewek bonsai, muzeum o samurajach oraz kawiarenki i sklepu z japońskimi artykułami. Początkowo właściciele stworzyli to miejsce na własny użytek, lecz po jakimś czasie zmienili koncepcję i od 2014 r. ogród jest udostępniony dla zwiedzających.

mala-japonia

Nasze wrażenia

Gdy podjechaliśmy na parking dziewczyny od razu dostrzegły ogromne zjeżdżalnie i koniecznie chciały zacząć zwiedzanie od placu zabaw. Na szczęście z pomocą przyszła mi pogoda, bo cały poranek padało i zjeżdżalnie były nieco mokre. Udało mi się więc przekonać dzieci, by pójść najpierw do ogrodu, a jak skończymy zwiedzanie to na pewno wszystko przeschnie i będzie można korzystać do woli z placu zabaw. I tak właśnie było, bo w trakcie naszego spaceru, niebo się przejaśniło i wyszło piękne słońce. Dlaczego nie chciałam zaczynać od placu zabaw? Bo wiem jak to się zwykle kończy – ciężko jest dzieci odciągnąć od dobrej zabawy, a jak już się uda to później jest tylko marudzenie. A tak to miały motywację, że jak skończymy zwiedzać ogród to w nagrodę będzie plac zabaw.

Zwiedzanie

Ogród Japoński Siruwia można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem (takie zwiedzanie zaczyna się zawsze o pełnej godzinie). My jak jesteśmy z dziećmi to zawsze wybieramy opcję bez przewodnika – wolimy zwiedzać w swoim tempie dostosowanym do dzieci i nie stresować się tym, że zachowanie naszych pociech komuś przeszkadza. Ale jeżeli macie inne doświadczenia, albo jesteście sami lub ze starszymi dziećmi to polecam Wam skorzystać z tej opcji. Przewodnik opowie Wam nie tylko o japońskiej sztuce tworzenia ogrodów i specyficznej roślinności, ale też o kulturze i zwyczajach jakie panują w Japonii.

Ogród Siruwia jest bardzo zadbany i robi niesamowite wrażenie. Wydaje się wręcz, że ani jeden kamień nie znalazł się tu przypadkowo. Spacer wśród pięknej roślinności, często typowej tylko dla ogrodów japońskich, jest niezwykłą przyjemnością. Poza roślinami znajdziecie tu wodospady, stawy z mostkami, wąskie przejścia, schody, kręte ścieżki i urocze zakamarki. Odradzam wybieranie się tu z wózkiem – będziecie musieli ominąć sporą część ogrodu, która będzie nieosiągalna dla czterech kółek. Poza tym na ścieżkach wysypany jest żwirek, co też utrudnia poruszanie się wózkiem. Jeżeli jesteście z malutkimi dziećmi – to warto zabrać po prostu nosidło. Co do dzieci biegających – to mają tu prawdziwy raj. Schodki, kamyczki, zakamarki – moje dziewczyny bardzo lubią takie klimaty. Jedyna rzecz, na którą trzeba uważać to miejsca wysypane piaskiem – dzieci nie mogą na nie wchodzić, bo to część aranżacji ogrodu.

Dodatkowe atrakcje

Siruwia przepełniona jest klimatem Japonii, nie tylko dzięki pięknemu ogrodowi, ale też dzięki dodatkowym atrakcjom, o jakie zadbali właściciele. Po pierwsze zobaczycie tu wyjątkową wystawę lalek japońskich reprezentujących różne style oraz epoki. Jest też muzeum „Samuraj – rycerz dawnej Japonii”, gdzie można podziwiać japońskie zbroje. Na wystawie eksponowane są oryginalne zbroje z epoki Edo (XVII – XIX w.) oraz misternie wykonane repliki z tego okresu. Ozdobą kolekcji jest unikalne 800-letnie dzieło sztuki – miecz Tachi z epoki Kamakura (XII – XIV w). Z kolei na koneserów sztuki ogrodowej czeka wystawa drzewek bonsai.

W Małej Japonii macie okazję kupić oryginalne japońskie produkty i pamiątki. Na terenie ogrodu znajdują się dwa sklepiki. Dodatkowo działa tu kawiarnia, gdzie serwuje się również typowo japońskie smakołyki. Dostaniecie tu zielone lody i shake’i o smaku matcha, słodkie pierożki z czerwoną fasolą yatsuhashi oraz różne ciastka, ciasteczka, cukierki, paluszki, dropsy i gumy prosto z Japonii. Do picia poza tradycyjną kawą czy herbatą, jest latte matcha i latte hojicha. Kawiarnia jest usytuowana zaraz przy wejściu, w otoczeniu drzew, które podczas naszej wizyty na wiosnę były w pełnym rozkwicie. Stąd też rozpościera się piękny widok na cały ogród. Idealne warunki do relaksu 🙂

Przydatne informacje

Bilety: normalny 33 zł, ulgowy (dla dzieci od 4 do 14 lat) 27 zł, senior (+65 lat) 28 zł, dzieci do 3 lat wchodzą za darmo
Otwarte: codziennie od 10:00 do 16:00
W Siruwii działa punkt sprzedaży roślin.
Sklepik online z japońskimi artykułami – kliknij tu
Więcej informacji znajdziecie na stronie ogrodu Siruwia