Jest we Wrocławiu takie miejsce, które przeniesie Was w czasie do lat 70′, 80 i 90′ i przywoła wspomnienia z dzieciństwa. To muzeum „Gry i Komputery Minionej Ery”, gdzie będziecie mogli nie tylko pooglądać liczne eksponaty, lecz przede wszystkim pograć na blisko pięćdziesięciu stanowiskach (komputerach, konsolach i automatach).

Co i gdzie?

Muzeum „Gry i Komputery Minionej Ery” znajduje się na placu Orląt Lwowskich 20A, w budynku Dworca Świebodzkiego (wejście od ulicy Robotniczej, prawe skrzydło). Jest to prywatna inicjatywa grupy przyjaciół, którzy są ogromnymi pasjonatami starych gier i sprzętów. Chcąc podzielić się swoją pasją z większą ilością osób, postanowili udostępniać swoje zbiory najpierw na wystawach i imprezach, a w 2017 otworzyli pierwsze tego typu muzeum w Polsce.

gry-i-komputery-minionej-ery

Nasze wrażenia

Do muzeum przyjechaliśmy nieco spóźnieni i niestety mieliśmy przez to mniej czasu na zwiedzanie. Pamiętajcie, że muzeum zwiedza się w turach co dwie godziny, a każde zwiedzanie trwa 1:45 min. Szkoda, że tak krótko, bo w tym miejscu można się naprawdę zatracić, a wtedy czas płynie nieubłaganie szybko. Z drugiej strony rozumiem te ograniczenia – inaczej ludzie spędzaliby tu całe dnie i zupełnie paraliżowałoby to funkcjonowanie tego miejsca. Tak więc po pierwsze pamiętajcie, by być punktualnie, a po drugie pomyślcie o zakupie biletu online. Macie wtedy gwarancję wejścia o danej godzinie. Ilość biletów na daną godzinę jest ograniczona, aby zapewnić możliwość swobodnego zwiedzania i korzystania ze sprzętu.

muzeum-gry-komputery

Po wejściu do muzeum przepadliśmy totalnie. I to zarówno my – rodzice, jak i nasze córki. Dla nas był to powrót do czasów dzieciństwa. Z wieloma rekwizytami oraz grami wiążą się różne historie z naszej przeszłości i fajnie było sobie to wszystko powspominać. Z kolei dla naszych dzieci była to ciekawa lekcja historii. Mogły zobaczyć w co graliśmy, gdy byliśmy w ich wieku i jak bardzo zmieniły się od tamtych czasów zarówno komputery, jak i gry. W każdym razie każdego z nas pochłonęła gorączka grania. Zmienialiśmy tylko co chwilę stanowiska, żeby zdążyć wypróbować jak największą ilość gier. Ostatecznie każdy skończył przy swoich ulubionych. Zabawa była naprawdę super i polecam Wam to miejsce nie tylko na wycieczkę z dziećmi, ale również na wypad ze znajomymi, wyjście we dwoje czy integrację z kolegami i koleżankami z pracy.

W muzeum „Gry i Komputery Minionej Ery” czeka na was prawie pięćdziesiąt stanowisk do grania. Są tu stare komputery i konsole – w tym Commodore 64, Amiga, Atari czy Pegasus, maszyny arcade oraz gry przenośne. Przy wielu stanowiskach znajdziecie opisy i historię poszczególnych gier. W gablotach obejrzycie wystawę padów, joysticków, przenośnych konsol, dawnych komputerów, zabawek edukacyjnych i wielu rekwizytów, które przypomną Wam stare czasy i przybliżą historię informatyki. Jest np. gablota poświęcona firmie Apple, gdzie zobaczycie ich pierwsze komputery oraz przeczytacie wiele ciekawostek na ich temat. Samo muzeum jest urządzone w stylu retro – stare meble, ceraty na stołach czy wiszące na ścianach plakaty z Bravo dodają temu miejscu niezwykłego klimatu.

Przydatne informacje

Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, studencki 25 zł, rodziny (max 2+2) 80 zł. Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.
Bilety można kupić na miejscu lub online – tutaj.
Na stronie internetowej muzeum można podejrzeć aktualne obłożenie stanowisk.
Dzieci do lat 15 mogą przebywać w muzeum wyłącznie pod opieką dorosłych.
Czynne: wt-pt 10:00 – 18:00, sobota 10:00 – 20:00, niedziela 10:00 – 18:00, poniedziałek – nieczynne
Zwiedzanie rozpoczyna się co dwie godziny parzyste (10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00) i trwa 1:45 h

bomber-man