Do Odra Centrum wybrałyśmy się pierwszy raz w sierpniu na kawę i lody. Jednak powiedzieć, że Odra Centrum to kawiarnia to jakby nie powiedzieć nic. To prężnie działający ośrodek kulturalno-edukacyjny, wypożyczalnia sprzętu wodnego, miejsce spotkań na wodzie. Już od samego wejścia urzekła mnie atmosfera tego miejsca. I to jak spójne, przemyślane i dopracowane jest pod każdym względem. Na pierwszy rzut oka widać, że zadbano tu o każdy szczegół. Jeśli jeszcze dodać misję, jaką pełni Odra Centrum w budowaniu świadomości na temat ekologii to mamy jedną z najciekawszych miejscówek we Wrocławiu.

Co i gdzie?

Odra Centrum znajduje się na Odrze tuż przy Moście Grunwaldzkim. Powstało z inicjatywy fundacji Onwater.pl, promującej wiedzę na temat Odry. Działa tu „Szkoła na wodzie”, wypożyczalnia kajaków, kawiarenka, iOdra (punkt informacji turystycznej na temat Odry) oraz Odrateka (biblioteka z materiałami i publikacjami na temat Odry).

most-grunwaldzki-odra-centrum

Szkoła na wodzie

Zacznijmy od projektów edukacyjnych, które realizowane są w Odra Centrum. Oferta warsztatów jest bardzo szeroka i dotyczy grup zorganizowanych: klas, grup dorosłych czy firm. Podczas naszej wizyty poszłyśmy z dziewczynkami zobaczyć pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia. W pierwszej sali, która wygląda jak warsztat stolarski mają miejsce zajęcia „ Mała Szkutnia” oraz „Akademia Węzłów”. W kolejnej, w której znajdują się akwaria, odbywają się zajęcia „Świat w kropli wody” oraz „Hydroponika”. Poza tym w ofercie są jeszcze kreatywne warsztaty barwienia tkanin,  zajęcia plenerowe połączone ze sprzątaniem Odry oraz specjalny program zajęć dla seniorów. Szerszy opis warsztatów znajdziecie na stronie Odra Centrum.

Kawiarnia

Odra Centrum to również niezwykle klimatyczne miejsce spotkań przy kawie. Można zająć miejsce przy stoliku lub rozsiąść się na wygodnej kanapie i rozkoszować smakiem pysznej kawy. Wystrój kawiarni zachwyca na każdym kroku. Wszędzie pełno jest zdjęć, rycin i pamiątek związanych z Odrą i jej historią. Jak uda Wam się zdobyć miejsce tuż przy oknie (co wcale nie jest takie łatwe) to będziecie mogli podziwiać piękny widok na Most Grunwaldzki i rzekę. Przy ładnej pogodzie warto usiąść na zewnątrz, na górnym lub dolnym tarasie, by poza widokami chłonąć jeszcze promienie słońca. W Odra Cafe poza kawą i herbatą dostaniecie domowe ciasto, bajgle, wytrawną tartę, foccacię, lody Balduno czy gorącą czekoladę i grzańce. Na dzieci czeka mini kącik do zabaw oraz spora kolekcja gier planszowych i puzzli.

Wypożyczalnia kajaków

Przy Odra Centrum działa przystań i wypożyczalnia kajaków, łodzi i SUPów. Cennik znajdziecie na jednym ze zdjęć poniżej. I uwaga! Jeśli podczas pływania posprzątacie przy okazji rzekę wyciągając z niej śmieci to dostajecie kolejną godzinę gratis. Fajnie, co?

Przydatne informajce

Czynne (kawiarnia): nd-czw: 10:00 – 21:00, pt-sob: 10:00 – 22:00
W Odra Centrum możecie urządzić dziecku urodziny, a także zorganizować imprezę firmową czy szkolenie. Szczegóły na stronie internetowej.
Raz w miesiącu odbywają się spotkania w ramach akcji #zerowaste, gdzie można wymienić się z innymi nieużywanymi ubraniami. Najbliższy termin 16.10. oraz 20.11. godz. 17:30 – 19.00
Więcej informacji na temat działalności Odra Centrum znajdziesz tutaj.