Co nas skłoniło, żeby odwiedzić Ornamental Farm Bukowiec? Prawdopodobnie były to zdjęcia niezwykłej Herbaciarni w stylu greckiej świątyni, które widziałam gdzieś w internecie. Takie coś na Dolnym Śląsku? Musimy to zobaczyć 🙂 Wiele dobrego słyszałam też o interaktywnym Muzeum Tajemniczy Las. A że wszystko to mieści się w jednym miejscu, to nie było innej opcji jak zaplanować jednodniową wycieczkę do Bukowca.

Co i gdzie?

Ornamental Farm, czyli inaczej gospodarstwo ozdobne, znajduje się w Bukowcu, przy ulicy Robotniczej 9, w gminie Mysłakowice, niedaleko Jeleniej Góry. Zostało założone na przełomie XVIII i XIX w. przez hrabiego von Redena. W skład gospodarstwa wchodzi folwark oraz rozległy park krajobrazowy. Na powierzchni ponad 120 ha znajduje się 10 stawów, pawilony parkowe i obiekty architektury ogrodowej (w tym wspomniana Herbaciarnia), wieża widokowa oraz naturalne kompozycje skalne. W samym folwarku natomiast możemy wyróżnić: Dawny Browar, Budynek Zarządu, Stodołę, Owczarnię i Oborę. Obiekty te zostały zmodernizowane i w tej chwili pełnią różne funkcje. W Dawnym Browarze np. znajduje się interaktywne muzeum „Tajemniczy Las”, w Stodole – muzeum „W Dolinie Pałaców i Ogrodów”, sala koncertowa oraz kawiarenka, natomiast w Budynku Zarządu – apartamenty dla gości.

Nasze wrażenia

Park Krajobrazowy w Bukowcu

Ornamental Farm w Bukowcu to park w stylu angielskim. Oznacza to, że nie znajdziecie tu równo przystrzyżonych krzaczków i wypielęgnowanych klombów z kwiatami. Przyroda rządzi się tu sama, dzięki czemu park ma nieco dziki charakter. Dodajmy do tego pagórkowate ukształtowanie terenu, stawy i potoczki, niewielkie skałki, bukowy las oraz widok na panoramę Karkonoszy. Czy to nie brzmi jak miejsce idealne na spacery lub piknik?
Zwiedzanie jest bezpłatne i jeśli tylko jesteście w okolicy Karpacza to bardzo polecam się tu wybrać. Ogromny teren rekreacyjny poprzecinany jest licznymi ścieżkami, które w większości nadają się dla wózków. Podążając wytyczonymi szlakami (ścieżka kulturowa lub ścieżka przyrodnicza) poznacie lepiej historię tego miejsca i dotrzecie do wielu niezwykłych miejsc (m.in. mauzoleum rodziny von Reden, Kręgu Druidów czy Domu Ogrodnika). My nie dotarliśmy do wszystkich zakątków parku, bo nasz spacer połączyliśmy ze zwiedzaniem muzeum Tajemniczy Las. Udało nam się tylko wejść na wieżę widokową oraz zobaczyć słynną Herbaciarnię. Jeśli chcecie zwiedzić cały kompleks radzę zarezerwować sobie na to cały dzień.

Pierwszym punktem, do którego chcieliśmy się udać była wieża widokowa, nazywana Strażnicą. Prowadząca do niej droga jest dość wyboista i co tu dużo mówić – momentami przypomina zwykły górski szlak (wieża znajduje się na wzgórzu na obrzeżach parku). Czułam się trochę dziwnie, idąc w długiej sukience, którą musiałam cały czas podwijać, żeby się o nią nie przewrócić 🙂 W każdym razie jakoś się udało dotrzeć do wieży, a nawet na nią wejść. Z góry rozpościerają się przepiękne widoki na Karkonosze, Góry Izerskie, Kaczawskie i Rudawy Janowickie.

Kolejnym zaliczonym punktem, dla którego właściwie pojawiliśmy się w Bukowcu była Herbaciarnia, nazywana Świątynią Ateny. Została wybudowana w 1804 r. jako prezent dla hrabiny z okazji drugiej rocznicy ślubu. Z budynkiem nie jest związana żadna historia nawiązująca do starożytnej Grecji. Nazwę swą zawdzięcza jedynie stylowi architektonicznemu. Usytuowanie Herbaciarni pozwala podziwiać Śnieżkę – królową Karkonoszy w pełnej okazałości. Widok jest naprawdę bajkowy. W środku zapoznacie się z biografiami hrabiego i hrabiny oraz zobaczycie wystawę jedenastu założeń pałacowych wpisanych przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii.

Muzeum Tajemniczy Las

Na koniec naszej wycieczki po Ornamental Farm Bukowiec odwiedziliśmy Muzeum Tajemniczy Las. Uwielbiam tego typu muzea – a to jest jednym z lepszych, jakie widzieliśmy. Muzeum przybliża świat roślin i zwierząt zamieszkujących Kotlinę Jeleniogórską oraz odkrywa tajemnice jakie skrywa las. Po niezwykle ciekawej ekspozycji oprowadza nas myśliwy Hubert, który przemawia do nas z ekranów. Wystawa wykorzystuje nowoczesne techniki multimedialne, wizualne i manualne. Dzieci poznają przyrodę poprzez liczne zagadki, zadania i zabawy. Można naśladować odgłosy zwierząt, wskoczyć do interaktywnego stawu, grać w przyrodnicze memo, rozpoznawać drzewa po liściach lub korze czy obejrzeć leśne kino. Nikt nie będzie się tu nudził.
Uwaga – w muzeum znajduje się wiele figur wypchanych zwierząt. Poza tym muzeum prezentuje też historię myślistwa i w salach wyeksponowane są liczne myśliwskie trofea. Przemyślcie więc wizytę w tym miejscu jeśli jesteście wrażliwi na tego typu obrazy lub boicie się jak zareagują na to Wasze dzieci. Jeśli natomiast to nie jest dla Was przeszkodą to bardzo polecam to muzeum – jego wartość edukacyjna jest przeogromna.

Przydatne informacje

Muzeum Tajemniczy Las otwarte: wtorek – niedziela, od kwietnia do października od 10:00 do 18:00, od listopada do marca od 10:00 do 17:00
Bilety do Muzeum Tajemniczy Las: normalny 18 zł, ulgowy 15 zł, rodzinny 45 zł (2 os. dorosłe + 2 dzieci)
Dzieci do lat 3 – wstęp darmowy
Więcej informacji na stronie Ornamental Farm Bukowiec

bukowiec