Wrocławski Budżet Obywatelski to naprawdę wspaniała inicjatywa. Głosami mieszkańców Wrocławia wybierane są projekty, które w rzeczywisty sposób służą ludziom. Często są to nowe place zabaw, parki, ścieżki rowerowe, ale też montaż oświetlenia czy uporządkowanie jakiegoś terenu. Dzięki realizacji tych projektów nasze miasto pięknieje w oczach, a miejsca które wcześniej szpeciły, często zyskują nowe życie. Przykładem może być chociażby Park Leonarda da Vinci, który powstał na niezagospodarowanym wcześniej terenie między blokami na Gądowie Małym.

Co i gdzie?

Park Leonarda da Vinci znajduje się między ulicami: Hynka, Bajana i Drzewieckiego, niedaleko Bulwaru Dedala. Jest to park tematyczny, którego motywem przewodnim jest twórczość Leonarda da Vinci. Projekt wygrywał w głosowaniu WBO już od 2018 r. Na początku 2021 r. zostały zakończone prace budowlane związane z realizacją 3 etapu inwestycji i park został oddany do użytku mieszkańcom.

Nasze wrażenia

Park Leonarda da Vinci, mimo że niewielki, to zdecydowanie jest warty odwiedzenia, gdyż przybliża nam postać najbardziej utalentowanego człowieka w historii. Był on nie tylko wybitnym malarzem, lecz również rzeźbiarzem, architektem i wynalazcą. W parku można zobaczyć kilka jego dzieł. Jest alejka, w której można podziwiać najsłynniejsze obrazy: Mona Lisę, Autoportret oraz Damę z gronostajem. Jest rzeźba Człowieka Witruwiańskiego, którego na pewno większość z Was kojarzy oraz kilka przykładów wynalazków Leonarda tj. maszyna latająca, helikopter czy maszyna wojenna. Podobało mi się to, że wszystkie te dzieła opisane są na tablicach informacyjnych. Dzięki temu nawet podczas zwykłego spaceru możemy dowiedzieć się czegoś nowego na ich temat oraz na temat samego twórcy – Leonarda da Vinci. Dla dzieci jest to też bardzo przystępna forma zdobywania wiedzy – w miłych okolicznościach przyrody mogą obcować ze sztuką i nauką na wyciągnięcie ręki.

Poza walorami edukacyjnymi, park pełni też rolę rekreacyjną. Jest tu cicho i spokojnie, więc warunki bardzo sprzyjają relaksowi. Wzdłuż alejek znajdziecie wiele ławek, a na uboczu drewniane leżaki. Wyznaczono tu część z kwietną łąką i domkami dla owadów. Jest tunel wierzbowy oraz rabaty pełne krzewów i kwiatów. Park Leonarda da Vinci to istna oaza zieleni pośród blokowisk.
W parku nie ma placu zabaw, można jedynie pobujać się na wahadle, które było również dziełem Leonarda. A jeśli to za mało, to w bardzo bliskiej odległości znajdują się dwa świetne place zabaw: samolotowy i kosmiczny.