Wiecie, że mamy we Wrocławiu taką atrakcję jak spływ pontonowy przez Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy? Pierwszą jego zaletą jest to, że nie trzeba jechać nigdzie daleko, aby przeżyć super przygodę. Drugą jest to, że spływ trwa niewiele ponad godzinkę. Bo przyznam Wam, że mnie zawsze przerażały spływy, które trwają 3 godziny i zawsze się ich obawiałam. I jak się okazało – całkiem słusznie, bo gdy już dopływaliśmy do mety podczas naszego spływu Julka po raz pierwszy zapytała: kiedy koniec? 😉 I co by było, gdybym musiała na to pytanie odpowiadać przez kolejne dwie godziny. Koszmar. A tak wyszło idealnie. Więc już na wstępie bardzo Wam polecam spływ z Przystani Złotniki, szczególnie jeśli macie małe dzieci i jeśli jest to Wasz pierwszy wspólny spływ.

dziecko-ponton-bystrzyca

Co i gdzie?

Całą przygodę rozpoczynacie na Przystani Złotniki przy ulicy Skoczylasa 57A, tuż przy Kładce Błogosławionego Czesława. W tym miejscu otrzymacie krótki instruktaż przed spływem, a na koniec będziecie mogli usmażyć sobie na ognisku kiełbaski i odpocząć na terenie rekreacyjnym przy rzece. Sam spływ rozpoczyna się na Przystani Jarnołtów, dokąd zawiezie Was autokar.

Nasze wrażenia

Na spływ umówiliśmy się na godz. 14.00. Pamiętajcie, aby wcześniej zadzwonić lub napisać do organizatora i zarezerwować sobie termin. Na miejsce przyjechaliśmy 20 minut wcześniej i czas oczekiwania na spływ dziewczyny spędziły na animacjach i grach terenowych. Trwały akurat zabawy z chustą, do których dziewczyny dołączyły, a na koniec otrzymały jeszcze po baloniku.

O pełnej godzinie rozpoczęło się szkolenie na temat spływu (jak wiosłować, czego można się spodziewać na trasie, co wolno, czego nie wolno itd.). Następnie wsiedliśmy do busa, który przewiózł nas na fragment ścieżki przyrodniczej Jarnołtów-Ratyń, obok Karczmy Rzym. Dla dzieci taka przejażdżka autokarem to oczywiście dodatkowa atrakcja 😀

Z przystanku Ratyń ścieżką dydaktyczną doszliśmy do górnej przystani znajdującej się przy Moście Jarnołtowskim. Po drodze minęliśmy pasące się konie, nazrywaliśmy kwiatów na łące i generalnie zaliczyliśmy całkiem przyjemny spacer po Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy. Na pewno tu jeszcze wrócimy, by przejść całą ścieżkę. Po około 20 minutach dotarliśmy do przystani Jarnołtów. Tam dostaliśmy kamizelki, wiosła, ponton i w drogę!

Płynie się dosyć spokojnym nurtem przez las i łąki, więc okoliczności przyrody są bardzo relaksujące. Jednak na pełen relaks nie ma co liczyć, chyba że macie dodatkową parę rąk do pracy. Nurt mimo tego, że spokojny, to jednak ciągły. Nie ma przestojów, cały czas trzeba wiosłować. Gdy chciałam napić się wody, zrobić jakieś zdjęcie lub nagrać film to już po chwili lądowaliśmy w jakichś krzakach przy brzegu. Podczas spływu należy też uważać na liczne powalone drzewa i wystające gałęzie czy konary drzew. Tworzą one swoisty labirynt, co sprawia, że spływ zyskuje na atrakcyjności. Dzieciom bardzo się podobało. Tak jak wspominałam na początku Julka zaczęła się nudzić jak już praktycznie dopływaliśmy do mety.

Spływ kończy się na Przystani Złotniki, skąd wyruszaliśmy autokarem. Znajdziecie tu kilka stanowisk do rozpalenia ogniska, stoliki z parasolami oraz dużą drewnianą wiatę, idealną na większe imprezy (np. integracyjne). My bardzo lubimy takie biwakowe klimaty, więc oczywiście skorzystaliśmy z tej możliwości i upiekliśmy sobie na ogniu kiełbaski. Po takim wysiłku smakowały wyśmienicie. Dzieci pograły jeszcze w jakieś gry terenowe i pobawiły się chwilę z animatorem – klaunem. To był bardzo udany dzień!

Przydatne informacje

Cennik: osoba dorosła – 50 zł, dziecko do 3 roku życia – 0 zł, dziecko i młodzież do 12 roku życia – 40 zł,
senior 70+ – 40 zł
Spływy odbywają się w weekendy i dni świąteczne w godz.: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 (w okresie wakacyjnym możliwa zmiana – najlepiej sprawdzić na stronie www organizatora).
Dla grup minimum 14 uczestników organizowane są spływy w dowolnym terminie.
Rezerwacja założona na 4 osoby i więcej ma zagwarantowany ponton na wyłączność. Przy rezerwacji na mniejsza ilość osób, goście są łączeni w jeden ponton.
Minimalne obłożenie pontonu to 4 osoby, maksymalne 7 osób. Im więcej osób tym lepiej, gdyż ponton jest odpowiednio zbalansowany i jest sterowniejszy.
Płatność tylko w gotówce (tymczasowo – w przyszłości będzie terminal).
Spływy odbywają się również w deszczową pogodę – wtedy autokar zawozi uczestników bezpośrednio na Przystań Jarnołtów.
Na Przystani Złotniki można zorganizować urodziny, imprezy firmowe oraz wycieczki szkolne.
Więcej informacji na stronie rafting-wroclaw.