W tym roku rozpoczęliśmy z dziewczynkami naszą przygodę z rolkami. Zaczęło się od tego, że Emilka zażyczyła sobie rolki na swoje 6 urodziny. W ślad za nią poszła Julka, która pozazdrościła jej takiego prezentu, więc dostała swoją parę na 4 urodziny. My niejako nie mieliśmy wyboru – przecież dziewczyny nie będą jeździć same. I skończyło się tak, że wszyscy zaopatrzyliśmy się w rolki, żeby móc razem aktywnie spędzać czas. Poza tym jest to (moim zdaniem) jedna z przyjemniejszych form aktywności fizycznej. No i można było wrócić wspomnieniami do czasów podstawówki, gdy po szkole szło się pojeździć z kolegami i koleżankami po osiedlowych ulicach 🙂
Gdy już przypomnieliśmy sobie jak to się jeździ (co wcale nie było takie łatwe), a Emilka w miarę opanowała podstawy, postanowiliśmy wybrać się na profesjonalny tor wrotkarski.

Co i gdzie?

Tor wrotkarski Spartan znajduje się na ulicy Jaksonowickiej 26, w bliskim sąsiedztwie Parku Tysiąclecia. Służy uprawianiu wszelkich sportów wrotkarskich, czyli jeździe na rolkach, wrotkach, hulajnogach i deskorolkach. Na miejscu znajdziecie tor asfaltowy o długości 600 m i szerokości 8 m oraz niebieski tor do jazdy szybkiej o długości 200 m i szerokości 6 m. Tor uliczny jest dostępny dla każdego, natomiast na torze do jazdy szybkiej odbywają się jedynie lekcje z instruktorem oraz zawody. Tor powstał na X Światowe Igrzyska Sportowe – The World Games 2017.

tor-wrotkarski-spartan-dziewczyny

Nasze wrażenia

Na tor wybraliśmy się głównie po to, żeby pojeździć na rolkach. Jedynie Julce, która słabo sobie jeszcze radzi, wzięliśmy hulajnogę. Musicie wiedzieć, że tor nie służy do nauki jeżdżenia i aby z niego korzystać należy mieć w miarę opanowaną umiejętność jazdy. Warto również pamiętać o dwóch podstawowych zasadach panujących na torze: jeździmy tylko w prawo oraz nie zatrzymujemy się na środku. Wszystko to po to, by na torze było bezpiecznie i aby nie przeszkadzać innym użytkownikom, w tym trenującym tu zawodowym sportowcom. Jeśli Wasze dzieci są zdyscyplinowane i potrafią bez większych problemów jeździć na hulajnodze, rolkach czy deskorolce to śmiało możecie tu z nimi przyjechać. Miejsce jest idealne do bezpiecznej i swobodnej jazdy. Tor uliczny jest bardzo szeroki, o gładkiej nawierzchni i jest dosyć długi, przez co nie nudzi się zbyt szybko i nie ma się wrażenia ciągłej jazdy w kółko. Urozmaiceniem są zakręty oraz niewielki podjazd pod górkę.

Jak wyglądała nasza jazda z dziećmi? Otóż Jula zrobiła na swojej hulajnodze może jedno kółeczko, a następnie zmęczona siedziała na ławce przy wejściu. Musieliśmy więc z mężem jeździć na zmianę, żeby druga osoba mogła z nią zostać. Za to Emilka świetnie się tu odnalazła. Robiła sobie sama okrążenia w swoim tempie i wcale nie potrzebowała naszego towarzystwa. Po jakimś czasie zmieniła tylko rolki na hulajnogę i zrobiła jeszcze jedno czy dwa kółeczka na innym sprzęcie 🙂

Przydatne informacje

Czynne: codziennie od 9:00 do zmierzchu.

UWAGA! Od połowy września trwają tu prace związane z budową oświetlenia, które mają potrwać do stycznia. Po zakończeniu prac, zapewne zmienią się godziny otwarcia toru.
UWAGA! W czasie trwania prac – tor jest wyłączony z użytkowania!

Wstęp: bezpłatny

Przy torze znajduje się duży bezpłatny parking.

Na terenie toru wrotkarskiego nie ma żadnych szatni ani zamykanych szafek. My rolki założyliśmy na ławce przy wejściu na tor, tu również zostawiliśmy później torbę/plecak. Ale spokojnie można było się przebrać w aucie i podjechać na tor już w rolkach.

Na terenie toru obowiązuje zakaz poruszania się na rowerach czy elektrycznych hulajnogach oraz zakaz spacerów z wózkami.