Dawno nie było żadnego wpisu z książkami dla dzieci. Najwyższy czas to naprawić. Dziś druga część cyklu o naszych ulubionych książkach. Tym razem 5 tytułów, po które najchętniej sięga nasza 2,5-letnia córka.

Kicia Kocia

Kicia Kocia autorstwa Anity Głowińskiej to seria książeczek o małej kotce i jej przyjaciołach. Poszczególne części serii opowiadają o jej codziennych zmaganiach i przygodach. Książeczki uczą jak radzić sobie w różnych trudnych dla dzieci sytuacjach i jak postępować w relacjach z innymi. Książeczka ukazuje świat oczami dziecka i tłumaczy wszystkie zagadnienia w przystępny dla dzieci sposób. Sama bardzo lubię tę serię i nie ukrywam, że nie raz pomogła mi wytłumaczyć córce na jakich zasadach działa otaczający nas świat. Wśród poruszanych tematów jest np. konieczność sprzątania, mówienia Dzień dobry, dzielenia się zabawkami czy przyjmowania lekarstw. Książki pomagają zmierzyć się z nowymi sytuacjami, jak na przykład pojawienie się rodzeństwa, a także uczą prawidłowych zachowań podczas burzy. Uważam je za bardzo pomocne w wychowaniu i zachęcam do kupienia choć kilku najbardziej interesujących tytułów. Kicia Kocia przeznaczona jest dla dzieci w wieku 2 do 6 lat. Jeśli wolicie podobną serię z chłopięcym bohaterem to polecam Tupcio Chrupcio lub Przygody Franklina.

A Kicię Kocię kupicie tutaj.

Pucio mówi pierwsze słowa

Książka przedstawiająca jeden dzień z życia Pucia i jego rodziny w bardzo łatwy i przystępny sposób kształtuje rozwój mowy dziecka. Sytuacje z życia codziennego opisane są prostymi zdaniami, a użyte słowa i zwroty są dodatkowo wyszczególnione na stronach w postaci ramek: Co to? i Co robi?, co pozwala utrwalić nowo poznane słowa. Dodatkowo duże kolorowe ilustracje przykuwają uwagę dziecka i pozwalają szybko odnaleźć użyte w tekście wyrazy. Bardzo przyjemna lektura dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z mówieniem. Z tej samej serii jest też „Pucio uczy się mówić”. Autor: Marta Galewska-Kustra, wydawnictwo: Nasza Księgarnia.

Książkę kupicie tutaj.

 Miłość

„Miłość” Astrid Desbordes i Pauline Martin, wydawnictwa Entliczek to książka, którą warto mieć w swojej domowej biblioteczce. Po pierwsze to wzruszająca opowieść o tym, jak wielka jest miłość matki do dziecka, a po drugie – książka stwarzająca wiele okazji do poważnej rozmowy z dzieckiem. Bohater książki, Archibald,  pyta swoją mamę czy będzie go kochać całe życie. Ta opowiada mu o różnych przejawach swojej miłości, często opisując to w niejednoznaczny sposób. Na stronach książki nie ma zbyt dużo tekstu, jednak każde zdanie zawiera ukrytą historię, którą możemy dziecku przybliżyć i skłonić je do refleksji. Polecam.

„Miłość” jest do kupienia tutaj.

Turlututu, gdzie jesteś?

Herve Tullet niewątpliwie potrafi pisać książki dla dzieci. Nic więc dziwnego, że każda jego książka staje się światowym bestsellerem. Tym razem zaprasza nas do wspólnej zabawy ze stworkiem o dźwięcznym imieniu Turlututu. Książka obfituje w zagadki i zadania do wykonania, przez co mocno angażuje czytelnika i sprawia, że czytanie staje się świetną przygodą. Jeżeli chcesz zachęcić swoje dziecko do sięgnięcia po książki to najlepiej zacznij od tej. Sukces gwarantowany.

Turlututu kupisz tu.

Kto tutaj pracuje?

Książka z serii Akademia Mądrego Dziecka to zbiór wierszyków autorstwa Zbigniewa Dmitrocy, opisujący różne zawody wykonywane przez zwierzęta. Wspólną cechą wszystkich bohaterów jest to, że noszą okulary. I właśnie te okulary wzbudzają największe zainteresowanie, bo są wyciętymi na kartkach otworami. Każdy sposób jest dobry, żeby dziecko chętnie spędzało czas z książką, prawda?

Do kupienia tu.