Jeżeli będziecie spacerować po wrocławskim Rynku to odwiedźcie koniecznie jeden z ciekawszych punktów widokowych w naszym mieście, a mianowicie Mostek Pokutnic, zwany również Mostkiem Czarownic.

Co i gdzie?

Mostek Pokutnic łączy dwie wieże Katedry Św. Marii Magdaleny, znajdującej się między ulicami Szewską i Łaciarską, niedaleko Rynku.

katedra-sw-marii-magdaleny


Z miejscem tym związanych jest kilka legend. Nazwa tego miejsca wzięła się z opowieści o więzionych na mostku pannach, które były tam zamykane przez własne matki za prowadzenie hulaszczego trybu życia. Dziewczęta jako pokutę za swoje zachowanie musiały bez końca zamiatać kładkę. Inne matki w ramach przestrogi, przyprowadzały pod kościół swoje córki, aby te mogły usłyszeć jęki i płacz uwięzionych. Taki rodzaj nauki na czyichś błędach 😉 O więzieniu na mostku jest jeszcze inna legenda, która tłumaczy skąd na górze wzięły się postaci krasnalek: Tekli i Martynki. Możecie ją przeczytać na zdjęciu poniżej:

Mostek Pokutnic jest również nazywany Mostkiem Czarownic. Skąd wzięła się ta nazwa? Otóż w czasach, gdy polowano na czarownice, przejście po wąskim mostku było swego rodzaju testem. Gdy osoba podejrzewana o czarną magię zdołała przejść z jednego końca kładki na drugi, sugerowano, że pomogły jej w tym złe moce i taka osoba była palona na stosie. Gdy natomiast nie udawało jej się przejść i spadała w dół…wtedy no cóż, problem rozwiązywał się sam 🙂

mostek-pokutnic

Nasze wrażenia

Mostek Pokutnic znajduje się na wysokości 45 m i prowadzi do niego 247 schodków. Nasza trzylatka poradziła sobie z ich pokonaniem bez problemów. Dziewczyny szły ochoczo na górę, bo wiedziały, że czekają tam na nie czarownice. Grunt to dobra motywacja 🙂

Gdy dotarłyśmy na mostek to dziewczynki były troszkę rozczarowane tymi czarownicami. Nie wiem czego się spodziewały, ale figurki dwóch krasnalek – czarownic: Tekli i Martynki, zdecydowanie nie spełniły ich oczekiwań. Takie małe i w dodatku w ogóle nie straszne 😉 Mi natomiast na górze bardzo się podobało. Rozpościera się stąd cudowny widok na miasto. Jeśli lubicie punkty widokowe, tak jak ja, to polecam Wam wybrać się na ten koniecznie.

Przydatne informacje

Czynne: codziennie przez cały rok, w sezonie zimowym od 10:00 do 19:00, w sezonie letnim od 10:00 do 20:00
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł (dla dzieci od 5 do 13 r.ż. oraz osób powyżej 65 r.ż.)
Na mostek można się dostać wyłącznie schodami, brak windy.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Katedry Św. Marii Magdaleny