Ostrów Tumski to obok Rynku chyba najbardziej reprezentacyjna część Wrocławia. To takie „must see” dla każdego kto odwiedza nasze miasto po raz pierwszy. Ale to również idealne miejsce na weekendowy czy popołudniowy spacer z rodziną. Spacer, który można urozmaicić rejsem po Odrze lub podziwianiem widoków z wieży Katedry św. Jana Chrzciciela.

Co i gdzie?

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, której początki sięgają X w. Słowo „Ostrów” w staropolszczyźnie oznaczało wyspę, natomiast „Tum” pochodziło od niemieckiego słowa dom, które tłumaczono także jako katedra. Dawniej Ostrów Tumski był wyspą u ujścia Oławy prowadzącej do Odry. Rzeki otaczały ją także od strony wschodniej i północnej, tam, gdzie dzisiaj biegną ulice: Wyszyńskiego, Sienkiewicza i Mieszka I, lecz zostały zasypane na początku XIX w.

Nasze wrażenia

Gdy chcemy się wybrać na spacer po Ostrowie Tumskim to zazwyczaj parkujemy samochód w okolicy Hali Targowej. Stamtąd wystarczy tylko przejść przez ulicę, by znaleźć się na Bulwarze Dunikowskiego, z którego rozpościera się malowniczy widok na Odrę i Ostrów. Most Piaskowy poprowadzi Was na Wyspę Piasek, gdzie proponuję od razu skręcić w prawo na Bulwar Piotra Włostowica. Po drodze miniecie Przystań Kardynalską, z której odpływają liczne statki wycieczkowe. Bardzo Wam polecam skorzystanie z tej opcji i urozmaicenie sobie spaceru. O naszym rejsie po Odrze statkiem Goplana przeczytacie tutaj.

Na Ostrów Tumski poprowadzi Was słynny Most Tumski. A słynny głównie za sprawą kłódek zakochanych, które przed remontem pokrywały niemal cały most. Podczas remontu w 2019 r. kłódki zdjęto (było ich aż kilkanaście ton!) i aktualnie obowiązuje tam zakaz ich przypinania. Zakochane pary znalazły sobie inne zastępcze miejsca w okolicy i wieszają swoje kłódki miłości np. na barierkach przy Bulwarze Piotra Włostowica. Nie do końca rozumiem po co to robią, ale ja od zawsze byłam mało romantyczna 😉

Będąc na Ostrowie Tumskim warto wjechać na taras widokowy Katedry Św. Jana Chrzciciela. Dobrze mówię – wjechać, nie wejść 🙂 Na 97 metrową wieżę dowiezie Was winda, więc grzechem jest nie skorzystać. Na szczycie oczywiście czekają na Was wspaniałe widoki, nie tylko na panoramę Wrocławia, lecz także na niewidoczne podczas zwykłego spaceru po Ostrowie, ukryte w podwórkach kurii piękne ogrody. Taras widokowy Katedry należy do Korony Wrocławia i jest jednym z pięciu najwyższych punktów stolicy Dolnego Śląska (obok Sky Towera, Mostka Pokutnic, wieży Kościoła Garnizonowego i Wieży Matematycznej).

Jeśli lubicie legendy to wybierzcie się pod Bramę Kluskową, która znajduje się obok Kościoła Św. Idziego – najstarszego budynku na Ostrowie Tumskim. Legenda opowiada o pewnej kobiecie, która słynęła z tego, że przyrządzała wyśmienite kluski śląskie. Niestety kobieta zmarła na dżumę, a zrozpaczony mąż przestał jeść i chudł w oczach. Pewnej nocy mężczyźnie przyśniła się żona i obiecała mu, że będzie mu dostarczać codziennie garnek świeżych klusek, pod warunkiem, że mąż zawsze zostawi jedną nietkniętą kluskę na dnie. Niestety mężczyzna nie posłuchał żony i próbował zjeść ostatnią kluskę, więc ta uciekła przed nim na szczyt bramy i tam skamieniała.

Co jeszcze warto zobaczyć na Ostrowie Tumskim lub w okolicy? Między Mostem Tumskim a Mostem Młyńskim znajduje się Bulwar ks. Zienkiewicza, który dla moich dziewczyn okazał się być fantastyczną atrakcją. Trawiasty labirynt tak je pochłonął, że aż żałowałam, że nie mam przy sobie książki.

Do Ostrowa Tumskiego przylega Ogród Botaniczny, o którym poczytacie tutaj. Warto go odwiedzić o każdej porze roku (UWAGA! zimą jest czynny tylko w godzinach otwarcia Światłogrodu). Jeśli jesteście z dziećmi to polecam wybrać się na pobliską Wyspę Bielarską, na której znajduje się kilka placów zabaw. Warto też przespacerować się na Wyspę Daliową, by zobaczyć oryginalną rzeźbę „Nawa”.

Przydatne informacje

Cennik wieży widokowej:

Wieża widokowa Katedry św. Jana Chrzciciela – ceny biletów:
Bilety indywidualne:
wieża10 zł (normalny), 8 zł (ulgowy)
wieża + kaplice28 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)
Bilety grupowe (minimum 10 osób):
wieża9 zł (normalny), 7 zł (ulgowy)
wieża + kaplice28 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)
Bilet rodzinny (dwie os. dorosłe i jedno dziecko + za każde kolejne dziecko)
wieża24 zł (+ 7 zł)
wieża + kaplice50 zł (+ 8 zł)

Dzieci do lat 6 -wchodzą za darmo.

Godziny otwarcia tarasu widokowego: wt-sob 10:00 – 17:00, niedziela 14:00 – 17:30

Więcej informacji znajdziecie na stronie Katedry.