Ostatnio wybraliśmy się w miejsce zwane oazą piękna i spokoju oraz żywym muzeum. To miejsce, które w każdym miesiącu wygląda inaczej, lecz zawsze tak samo zachwyca swym urokiem. To Ogród Botaniczny we Wrocławiu.

Co i gdzie?

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się w samym sercu Wrocławia. Z jednej strony ograniczony jest ulicą Henryka Sienkiewicza, z drugiej historyczną częścią Ostrowa Tumskiego. Założony w 1811 roku jest drugim (po ogrodzie w Krakowie) najstarszym tego typu miejscem w Polsce. Na obszarze prawie 7,5 ha rośnie 11,5 tysiąca gatunków roślin szklarniowych i gruntowych, z czego 27 uznano za pomniki przyrody. Jego filią jest arboretum w Wojsławicach z wielkim zbiorem rododendronów, o którym pisałam już tutaj. Ogród we Wrocławiu podzielono według następujących działów: gruntowe rośliny ozdobne, arboretum, alpinarium, systematyka, rośliny wodne, błotne i akwariowe, rośliny szklarniowe i pnącza.

Nasze wrażenia

Do ogrodu botanicznego wybraliśmy się głównie po to, żeby móc pospacerować wśród zieleni, nie wyjeżdżając daleko poza miasto. Sami nie spodziewaliśmy się, że tak nam się tam spodoba. Na teren ogrodu weszliśmy od ulicy Sienkiewicza, stawiając samochód praktycznie tuż przy bramie. Była niedziela, więc z parkingiem nie było żadnego problemu. Pierwszym miejscem, do którego trafiliśmy był pawilon z sukulentami. Już tutaj u naszej dwulatki pojawiło się zaciekawienie i postanowiła samodzielnie obejrzeć kolekcję kaktusów opuszczając swój wózek. Uznaliśmy to za sukces, bo ostatnio bardzo lubi być wożona i tak wygląda większość naszych spacerów. Jak już wyskoczyła z wózka tak praktycznie cały ogród zwiedziła o własnych nogach. Miejsce ewidentnie bardzo przypadło jej do gustu. Biegała między alejkami, dotykając każdą napotkaną rzeźbę i wspinając się na każdy większy kamień. Hitem były oczywiście wszystkie oczka wodne, a największy zachwyt wzbudził staw z fontanną i wodospadem. Wszędzie tam, gdzie był jakiś mostek albo schodki zatrzymywaliśmy się na dłuższą chwilę, żeby Emilka mogła na nie wejść i zejść po 10 razy. Gdy dotarliśmy do działu roślin ozdobnych ukazał nam się widok jak z pocztówki. Teren wręcz tonął w kwiatach. Do tego basen z roślinami wodnymi, a w tle wieże kościoła. Całość wygląda bardzo malowniczo i po prostu pięknie. Chcecie zrobić sobie ładne zdjęcie – idźcie do Ogrodu Botanicznego!
Wycieczkę do Ogrodu Botanicznego uznajemy za bardzo udaną. Jest to idealne miejsce na spacer i odpoczynek na świeżym powietrzu w centrum miasta. Czemu mnie wcześniej tam nie było?

Przydatne informacje

Czynne: codziennie od 1 kwietnia do 12 listopada
kasy: od 8:00 do 18:00 (zwiedzać można do godz. 20:00 od maja do sierpnia lub do 19:00 w pozostałych miesiącach)
Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł, sezonowy imienny 250 zł, dzieci w wieku przedszkolnym  – wstęp wolny
Punkty gastronomiczne: TAK
Toalety: TAK
Plac zabaw: TAK