Sceneria Ogrodu Botanicznego zmieniła się tej zimy w prawdziwy magiczny ogród. A to wszystko za sprawą iluminacji świetlnej Światłogród, którą można podziwiać tu od 19 grudnia. Pięknie oświetlone rośliny, pokazy laserów na fasadach budynków oraz występy artystyczne sprawiają, że można się tu poczuć jak w jakimś bajkowym świecie.

Nasze wrażenia

Pokazy świetlne rozpoczynają się o godz. 17.00, dlatego do Ogrodu Botanicznego przyjechaliśmy na 16.30, gdy następuje otwarcie bram. O tej godzinie do kas nie było jeszcze żadnej kolejki i przez pierwsze pół godziny po terenie ogrodu chodziliśmy praktycznie sami. Mogliśmy w spokoju podziwiać rozświetlone alejki oraz rozeznać się, gdzie i o której będzie się odbywał dany pokaz. Niestety na wejściu nie otrzymaliśmy żadnej mapki, która kierowałaby nas w odpowiednie miejsce o odpowiedniej porze. Dla osób, które nie znają Ogrodu Botanicznego, może to stanowić pewien problem. My na szczęście mieliśmy zapas czasu, żeby zwiedzić całość przed rozpoczęciem pierwszego pokazu, a po drugie znamy to miejsce, więc wiedzieliśmy gdzie znajdują się poszczególne punkty programu. Może jednak warto byłoby w przyszłości pomyśleć o mapkach dla każdego lub chociaż o jakichś drogowskazach wzdłuż alejek.

Pięknie oświetlone rośliny zrobiły na nas ogromne wrażenie. Światło padające pod różnym kątem oraz zmieniające swoją barwę pozwala spojrzeć na roślinność z zupełnie innej perspektywy. Jest naprawdę magicznie. Liczę na to, że w przyszłym roku większa część ogrodu zostanie w ten sposób zaaranżowana.

Dzieciom bardzo spodobały się podświetlone krasnale oraz figurka bombki choinkowej. Uroczo wyglądała również alejka, nad którą rozwieszona była świąteczna girlanda. Będąc wcześniej w Parku Iluminacji w Zamku Topacz, można tu odczuć pewien niedosyt tego typu iluminacji, gdyż poza bombką i krasnalami nie ma nic więcej. Może w kolejnych latach to się poprawi? Oby 🙂 Natomiast to czym nadrabia Światłogród, to na pewno pokazy laserowe.

Pokazy laserowe

Pokazy laserowe obywają się w trzech różnych miejscach. Pierwszy z nich to animacja Jungle Boy wyświetlana na fasadzie budynku Instytutu Biologii Eksperymentalnej. Spektakl powinien spodobać się dzieciom, gdyż występuje w nim dużo zwierząt. Niestety nasza młodsza córka nie była zbytnio zainteresowana i już po połowie pytała kiedy będzie koniec. A wspomnę tylko, że pokaz jest krótki i trwa dosłownie kilka minut 🙂 Kolejny pokaz to laserowy mapping liniowy widoczny na elewacji Kościoła Św. Krzyża. Efekt jest naprawdę godny zobaczenia. Jednak najbardziej podobał się nam wszystkim (nawet Julce) pokaz przestrzenny oglądany na patio (teren przy ulicy Świętokrzyskiej). Żeby mieć najlepszą widoczność trzeba ustawić się bezpośrednio przed źródłem światła. Pokaz w połączeniu z muzyką robi niesamowite wrażenie. Niestety muzyki w ogóle nie było słychać przy dwóch poprzednich pokazach. Również miło byłoby słyszeć jakieś dźwięki przechadzając się alejkami. Zdecydowanie nagłośnienie nie jest mocną stroną Światłogrodu.

To czym jednak jesteśmy najbardziej rozczarowani to część artystyczna. W harmonogramie widnieje ona jako Arena Artystów, gdzie wrocławscy uliczni artyści mają zaprezentować sztuczki magiczne, połykanie ognia oraz innych niestrawnych przedmiotów oraz śpiew. My akurat trafiliśmy na angielskie piosenki oraz połykacza ognia. Nie wiem czy każdego dnia jest ktoś inny, czy może artyści zmieniają się co godzinę. Nie będę ukrywać, że myślałam, że zobaczymy ich wszystkich. Niemniej jednak występ był bardzo słaby, z żenującymi żartami połykacza ognia na czele, kończąc na problemach ze sprzętem grającym ulicznego śpiewaka. Liczyliśmy na pokazy magii, taniec z ogniem, na coś „wow”. A było niestety bardzo ubogo.

Harmonogram pochodzi ze strony Ogrodu Botanicznego

Mam nadzieję, że po pierwszym sezonie Ogród Botaniczny wyciągnie odpowiednie wnioski i w przyszłym roku wprowadzi kilka zmian. Światłogród ma ogromny potencjał i mógłby się stać flagową zimową (obok Jarmarku Bożonarodzeniowego) atrakcją Wrocławia. Trzymam kciuki za powodzenie!

Przydatne informacje

Światłogród jest dostępny dla zwiedzających do 17 stycznia 2021.
Pokazy odbywają się od godz. 17:00 do 21.00
Bilety: dorośli – 25 zł, dzieci do lat 3 – bezpłatnie, dzieci od 3 do 18 lat – 10 zł, seniorzy: kobiety od 60 r.ż. oraz mężczyźni od 65 r.ż. – 10 zł
Więcej informacji na stronie Ogrodu Botanicznego.
Na terenie ogrodu znajduje się budka, gdzie można zamówić coś ciepłego do picia oraz kupić przekąski – churros.

churros