Byliście kiedyś w Zamku Książ zimą? Bardzo Wam polecam, bo w takiej ośnieżonej scenerii prezentuje się on magicznie. Zwłaszcza teraz, z przyprószonymi śniegiem Ogrodami Światła, które można podziwiać na zamkowych tarasach od zeszłego sezonu 2019/2020. W tym sezonie po raz pierwszy iluminacje świetlne można też zobaczyć w drugiej lokalizacji – przed Palmiarnią.

tarasy-ogrody-swiatel

Co i gdzie?

Iluminacje „Ogrody Światła” znajdują się na tarasach wokół Zamku Książ oraz na terenie przed Palmiarnią w Wałbrzychu. Warto kupić bilet łączony i odwiedzić obie lokalizacje, które dzieli około 5 minut drogi samochodem.

zamek-książ-nocą

Nasze wrażenia

Do Ogrodów Światła przyjechaliśmy na 16:30, bo taką godzinę otwarcia znalazłam wcześniej w internecie. Niestety na miejscu pan z ochrony nas poinformował, że teraz otwierają o 17:00 i że dopiero zaczynają zapalać wszystkie światełka. Przesunięcie godziny mnie nie dziwi – w końcu coraz później robi się ciemno. Szkoda tylko, że nie było tej informacji dostępnej wcześniej na stronie. Teraz jest już wszystko zaktualizowane – ale pamiętajcie, aby przed przybyciem upewnić się co do godziny otwarcia. Z racji dosyć dużego mrozu wróciliśmy do samochodu. Nie chcieliśmy zmarznąć jeszcze przed rozpoczęciem zwiedzania. Dziewczyny zjadły wszystkie swoje przekąski przeznaczone na „po wycieczce” i tak posileni doczekaliśmy 17:00.

zamek-ksiaz-zima

Ogrody Światła na zamkowych tarasach

Pierwsze iluminacje spotkacie już na dziedzińcu przed zamkiem. Czeka tu rozświetlona karoca z rumakiem. Czy można wyobrazić sobie lepszy wstęp do bajkowego świata? Dziewczynki były oczywiście oczarowane – karoca niczym z bajki o Kopciuszku to totalnie ich klimaty 🙂

Do Ogrodów wchodzi się wejściem z lewej strony dziedzińca. Najpierw lekko w dół, później stromymi schodami wprost na tarasy. Nie jest to trasa dla osób z wózkami – lepiej zaopatrzyć się w nosidło.

ogrody-swiatel-ksiaz

Jak na ogród przystało zobaczycie tu głównie pięknie oświetlone kwiaty, strumienie ruchomych fontann oraz płynący światłem wodospad. Po przejściu dalej na Taras Zachodni oczom ukazuje się scena z książęcego balu. Ta część iluminacji przeniesie Was w prawdziwie bajkowy świat. Poczekajcie kilka minut na pokaz świateł, który wraz z muzyką przemieni taras w wirującą salę balową.

Pokaz można również podziwiać ze znajdującego się powyżej Tarasu Kasztanowcowego. Aby tam dotrzeć kierujcie się strzałkami do wyjścia. Przejdziecie przez Basztę Jerzego i wyjdziecie wprost na górny taras. My tak właśnie zrobiliśmy i widok stamtąd był niesamowity.

Zwiedzenie Ogrodów Światła przy Zamku Książ zajęło nam 30 minut. Fakt, że przez duży mróz narzuciliśmy sobie niezłe tempo. Mimo wszystko dekoracje wokół zamku nie powalają ilością. Dobrze, że w planie mieliśmy jeszcze Ogrody przed Palmiarnią. W przeciwnym razie czulibyśmy pewien niedosyt.

dama-na-ławeczce-zamek-książ

Ogrody Światła w Palmiarni

Mimo, że w Zamku Książ byliśmy już kilkakrotnie to przyznam się Wam, że nigdy nie dotarliśmy do Palmiarni. Teraz, po naszej zimowej wizycie wiem, że musimy to koniecznie nadrobić wiosną. Jestem zachwycona tym miejscem i marzę, żeby zobaczyć je w pełnym świetle.

W Ogrodach Światła przed Palmiarnią spotkacie m.in. kolorowe motyle, żółwie, pawia oraz skąpane w morskich falach rybki. Wokół słychać dźwięki przyrody i to tym bardziej potęguje wrażenie, że przenieśliśmy się do zupełnie innego zwierzęcego świata. Ta część ogrodów mimo, że zupełnie inna niż ta przed zamkiem, jest równie zachwycająca. Mam nadzieję, że w kolejnych latach ilość iluminacji będzie rosnąć, bo potencjał zarówno Palmiarni jak i zamku jest ogromny.

Na koniec weszliśmy jeszcze do wnętrza Palmiarni. Cudownie było w zimny wieczór móc ogrzać się nieco w takim egzotycznym otoczeniu. Wnętrze Palmiarni, również częściowo oświetlone, ma niepowtarzalny klimat. No i te bujne zielone rośliny! Coś wspaniałego 🙂 Dziewczynki bardzo chciały zobaczyć mieszkające tu lemury. Niestety nie mieliśmy szczęścia i zwierzątka akurat się schowały. Mam nadzieję, że uda nam się je zobaczyć następnym razem.

Przydatne informacje

Godziny otwarcia: nd-czw od 17:00 do 20:00, pt-sob od 17:00 do 21:00 (aktualne godziny sprawdź tu)

Bilety:
Ogrody Zamek Książ i Palmiarnia bilet normalny – 40 zł, bilet ulgowy – 30 zł

Ogrody Zamek bilet normalny – 25 zł, bilet ulgowy – 20 zł

Ogrody Palmiarnia bilet normalny – 20 zł, bilet ulgowy– 15 zł

Dzieci do lat 4 – wstęp bezpłatny

Bilety są do nabycia w kasach zamku i Palmiarni oraz online na stronie bilety.ksiaz.walbrzych.pl

Ogrody Światła można zwiedzać do 21 marca 2021 r.

Parking pod zamkiem: 10 zł (jadąc z Wrocławia należy skręcić w pierwszy zjazd na prawo – traficie na parking pod zamkiem). Drugi zjazd prowadzi na parking w parku.

Po Palmiarnią można kupić ciepłe napoje i przekąski.

budka-ogrody-swiatel-palmiarnia