Gdy jakiś czas temu pojechaliśmy do Lubina, żeby zobaczyć Park Wrocławski, odezwało się do mnie wiele osób z poleceniem jeszcze jednego wartego odwiedzenia miejsca. Był to Park Leśny z parkiem linowym i trasą historyczną. Teraz, gdy wreszcie udało nam się tam dotrzeć, w pełni rozumiem czemu tak wiele osób wskazywało nam to miejsce. Jesteśmy pod jego ogromnym wrażeniem i to zarówno jeśli chodzi o część przeznaczoną dla dzieci, jak i wystawy historyczne.

park-leśny-lubin-ławeczka

Co i gdzie?

Park Leśny znajduje się w południowej części Lubina, na terenie osiedla Przylesie, między ulicami Kwiatową, Wrzosową i Gajową. Jest to obszar, na którym zlokalizowany jest plenerowy oddział Muzeum Historycznego, park linowy oraz plac zabaw. Poza tym, jak sama nazwa wskazuje, jest to też standardowy park, czyli miejsce przeznaczone do rekreacji i odpoczynku.

mapa-park-leśny-lubin

Nasze wrażenia

Park Linowy i plac zabaw dla dzieci

Głównym celem naszej wycieczki do Lubina był oczywiście park linowy. Nasze dziewczyny uwielbiają tego typu atrakcje i ta również bardzo przypadła im do gustu. W Parku Leśnym czeka na dzieci osiatkowana, zawieszona wśród koron drzew ogromna konstrukcja, zakończona dwiema zjeżdżalniami. Nie jest to typowy park linowy z systemem asekuracji, a raczej drewniany tor przeszkód na wysokości. Wstęp dozwolony jest dla dzieci od 4 r. ż., a dodatkowo wymagana jest opieka osoby dorosłej. Przygotujcie się więc na to, że Wy też będziecie pokonywać różne przeszkody takie jak: drabinki, krzesła, tunel, linki czy szczudła. Park linowy tworzą dwie trasy o łącznej długości 260 metrów z odcinakami o różnym stopniu trudności. Świetnie będą się tu bawić zarówno 4- jak i 10-latki. Wejście jest bezpłatne.

Tuż obok parku linowego znajduje się plac zabaw dla dzieci z drewnianą konstrukcją do wspinaczki w kształcie krokodyla. W jego wnętrzu oraz na grzbiecie umiejscowiono liczne atrakcje – ścianki wspinaczkowe, punkty obserwacyjne czy zjeżdżalnię w formie tarki. Poza krokodylem znajdziecie tu też piaskownicę z systemem przesypywania i transportowania piasku oraz balans park, czyli ruchomy linowy tor przeszkód, na którym dzieci mogą ćwiczyć równowagę i zręczność.

To, co podobało się nam, czyli rodzicom, to liczne stoliki i ławki ustawione blisko parku linowego. Można stąd obserwować bawiące się dzieci, odpocząć lub zjeść posiłek. Niedaleko znajduje się też kawiarnia oraz bezpłatne toalety.

Muzeum Historyczne

Częścią parku, w której znajduje się plenerowy oddział Muzeum Historycznego w Lubinie, byliśmy naprawdę szczerze zaskoczeni. I to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. I o ile spodziewaliśmy się efektu „WOW” w przypadku parku linowego, o tyle względem części historycznej nie mieliśmy zbyt dużych oczekiwań. A tu taka niespodzianka. Park Leśny to miejsce, gdzie możemy bliżej poznać np. historię pierwszej wojny światowej. Podążając ścieżką edukacyjną pt. „Wielka Wojna” przejdziecie przez okopy oraz wagony i kontenery, w których zobaczycie kwatery żołnierzy i oficerów, kuźnię, kaplicę i szpital polowy. Przeczytacie listy pisane przez i do żołnierzy oraz obejrzycie archiwalne filmy kręcone na froncie. Wystawa jest niezwykle ciekawa, multimedialna, dopracowana pod każdym szczegółem. Takie interaktywne muzea lubimy najbardziej.

Na terenie Parku Leśnego znajdują się 4 bunkry wybudowane po II Wojnie Światowej przez stacjonujące tu do połowy lat 60. wojska radzieckie. Po ponad 40 latach nieużywania bunkry zostały zmodernizowane i obecnie prezentowane są tam wystawy czasowe Muzeum Historycznego. W roku 2022 można było oglądać m.in. wystawy dotyczące walk w Północnej Afryce, Bitwy Jutlandzkiej czy jednego ze strategicznych bombowców II Wojny Światowej – amerykańskiego Boeinga B-17. Poza wystawami w bunkrach można było oglądać jeszcze wystawę czasową o Polskiej Marynarce Wojennej 1939-1947 umiejscowioną w 3 kontenerach. Jeśli ktoś interesuje się historią, a w szczególności historią wojen światowych, lotnictwem czy marynarką wojenną to koniecznie powinien wybrać się tu na zwiedzanie. Aktualnie trwa przerwa zimowa i wystawy czasowe są nieczynne. Jednak na wiosnę na pewno wrócą, więc warto śledzić stronę internetową parku, żeby zapoznać się z przyszłą ofertą.

Poza wystawami stałymi i czasowymi w Parku Leśnym znajduje się zabytkowa strzelnica artyleryjska. Możecie tu również obejrzeć maszyny wojskowe oraz działa artyleryjskie i przeciwlotnicze rozmieszczone nieopodal bunkrów.

Przydatne informacje

Park Linowy otwarty jest jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 11:00-19:00, piątek-niedziela – 12:00-20:00. Ostatnie wejście na obiekt 15 minut przed zamknięciem.
W przypadku złych warunków atmosferycznych (opady deszczu, śniegu, przymrozki oraz silny wiatr), park linowy jest zamknięty.
Park Leśny otwarty jest od 6:00 do 22:00.
Wystawy otwarte są codziennie od godz 10:00 do 18:00.
W sezonie zimowym park linowy, bunkry oraz trasa historyczna pozostaje zamknięta.
Parking znajduje się przy ulicy Kwiatowej.
Wszystkie atrakcje Parku Leśnego są bezpłatne.
Więcej informacji znajdziecie tutaj.