Mamy czego zazdrościć mieszkańcom Lubina. Mają w swoim mieście przepiękny park połączony z ptaszarnią, mini zoo i parkiem dinozaurów. Na miejscu nie brakuje również placu zabaw oraz kawiarni. Nic więc dziwnego, że Park Wrocławski cieszy się ogromną popularnością nawet wśród wrocławian, którzy chętnie zabierają tam swoje dzieci w weekendy. W pewną słoneczną wrześniową niedzielę my też wybraliśmy się tam razem ze znajomymi, żeby sprawdzić o co tyle szumu 🙂

Co i gdzie?

Park Wrocławski – Zoo w Lubinie znajduje się przy ulicy Wrocławskiej 1 (tuż obok Tesco). Dla jadących z Wrocławia – dobra wiadomość – jest to zaraz na początku miasta. Park po przeprowadzonej w latach 2013-2014 rewitalizacji pełni funkcję Centrum Edukacji Przyrodniczej. Na powierzchni 14 ha wyznaczono szlaki: dinozaurów i ptaków oraz różne strefy: mini zoo, plac zabaw, strefę gastronomiczną oraz rekreacyjną.

Nasze wrażenia

Zaraz po wejściu na teren Parku Wrocławskiego nasze dzieci dostrzegły plac zabaw. Trudno byłoby go nie zobaczyć, gdyż jest całkiem spory. Zdecydowaliśmy więc, że w pierwszej kolejności zaliczymy plac zabaw, by później móc w spokoju zwiedzić resztę parku. W przeciwnym razie dzieci by nam żyć nie dały. Plac zabaw jest bardzo duży, a poszczególne jego atrakcje są ulokowane w dosyć dużych odległościach od siebie. Z jednej strony fajnie, bo dzieciaki mają gdzie polatać, a z drugiej ciężko nam było mieć jednocześnie obie dziewczynki na oku. Bo wiadomo – jak jedna poleciała na prawo, tak druga na lewo 🙂 Mimo wszystko plac zabaw bardzo na plus. Są atrakcje zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. Małpie gaje, zjeżdżalnie, huśtawki, piramida z lin do wspinaczki itp.

Gdy wreszcie udało nam się przekonać dziewczyny do opuszczenia placu zabaw, udaliśmy się w kierunku klatek z ptakami. W lubińskiej ptaszarni żyje ponad 60 gatunków ptaków, m.in.: bielik, orzeł stepowy, bociany czarne, bażanty, głuszce, cietrzewie, sowy, żurawie, papugi czy pawie. Przy klatkach znajdują się tablice z informacjami na temat danego gatunku. Większość ptaków mieszka w przestronnych wolierach, jednak niektóre z nich można spotkać przechadzające się swobodnie po terenie parku (np. łabędzie czy pawie).

Bez wątpienia największą atrakcją Zoo w Lubinie jest park dinozaurów. I to miejsce było również największym pozytywnym zaskoczeniem podczas naszej wycieczki. Spodziewaliśmy się kilku figurek dinozaurów, a zobaczyliśmy mnóstwo pełnowymiarowych rzeźb tych prehistorycznych zwierząt. Przy każdej znajduje się tablica z wieloma ciekawymi informacjami na temat przedstawiciela danego gatunku. Dinozaury są tu dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dzieci mogą zajrzeć im do paszczy, przytulić się do nogi, a nawet wejść do skorupy jaja. Jeżeli Wasze dzieci dopiero zaczynają wykazywać zainteresowanie tą tematyką, to bardzo polecam Wam właśnie tu udać się w pierwszej kolejności, zanim np. wybierzecie się do Krasiejowa. Po pierwsze dlatego, że tutejsze dinozaury są bardziej „dostępne”, a po drugie – macie tę atrakcję zupełnie za darmo.

Po przejściu szlaku dinozaurów czekała na nas kolejna atrakcja, a mianowicie mini zoo ze zwierzętami gospodarskimi. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy osły, kozy i alpaki, by później wejść do środka zagrody i zobaczyć króliki, kury, owce czy kuce. Niektóre ze zwierząt dają się chętnie głaskać, czym wywołują ogromną radość dzieci. Zagroda przypomina nieco Dzieciniec z wrocławskiego zoo, czyli miejsce najbardziej uwielbiane przez wszystkie maluchy.

Trudno nie wspomnieć na koniec o samym parku, który prezentuje się przepięknie. Jest tu sporo miejsca do spacerów oraz do swobodnej zabawy dzieci. Przechadzając się zadbanymi alejkami możemy podziwiać bujną florę parku, pełną pomników przyrody. Urozmaiceniem jest staw, po którym pływają kaczki i łabędzie. Tuż przy stawie utworzono miejsce odpoczynku z zadaszonymi altankami. Moją uwagę zwróciły także nietypowe ławki, z których można się wiele nauczyć, gdyż przedstawiają informacje dotyczące fauny i flory Parku Wrocławskiego. Tak więc można jednocześnie odpocząć i się czegoś dowiedzieć. Bardzo fajny pomysł 🙂

Przydatne informacje

Wstęp: bezpłatny
Zwierzęta pochodzą z Wrocławskiego Zoo, które prowadzi nad nimi nadzór.
Na terenie parku znajduje się kawiarnia oraz toalety.

lody-kawiarnia-zoo-lubin

Park Wrocławski – godziny otwarcia:

zoo-lubin-godziny-otwarcia

Zagroda zwierząt gospodarskich – godziny otwarcia:

zoo-lubin-zagroda

Więcej informacji znajdziesz na stronie Zoo Lubin