Jeżeli macie w domu małego entuzjastę dinozaurów to obowiązkowo powinniście odwiedzić Park Nauki i Rozrywki JuraPark Krasiejów. To istny raj dla wszystkich miłośników tych prehistorycznych stworzeń. Jeśli natomiast Wasze dzieci nie wykazywały do tej pory zainteresowania tym tematem to być może wizyta w Krasiejowie rozbudzi w nich nową pasję. Po części tak się stało w naszym przypadku – od tygodnia spośród bajek króluje u nas „Dinopociąg”, a do kolekcji zabawek dołączyły figurki dinozaurów, którymi dziewczynki bawią się na równi z lalkami.

jurapark-krasiejów

Co i gdzie?

JuraPark Krasiejów znajduje się w województwie opolskim, w Krasiejowie przy ulicy 1 Maja 10. Nie bez przyczyny takie miejsce powstało właśnie tu. Na terenie mocno zdegradowanym przez działającą tu wcześniej kopalnię i cementownię, natrafiono na ślady prehistorycznych gadów sprzed 230 milionów lat. Ich stan pozwalał na rozpoczęcie badań, które trwają w Krasiejowie do dziś. Miejsce to przyciąga wszystkich pasjonatów paleontologii, zarówno tych dużych, jak i małych. Połączono tu edukację z rozrywką, co okazało się być gwarancją świetnie spędzonego czasu.

foto-w-juraparku

Nasze wrażenia

Zwiedzanie Parku Nauki i Rozrywki rozpoczęliśmy przejażdżką kolejką przez Tunel Czasu. Podczas jazdy prezentowany jest 8 minutowy seans 3D o początkach naszej planety. Nie jestem pewna czy nasza młodsza córka cokolwiek z tego zapamiętała, ale starszej pięciolatce bardzo się podobało. Możecie pominąć tę atrakcję i udać się od razu na szlak edukacyjny, ale ja osobiście polecam skorzystać z przejażdżki. Podczas seansu nie można nagrywać filmów ani robić zdjęć, dlatego niestety nie pokażę Wam jak to wygląda w środku.

Po opuszczeniu wagoników kolejki udaliśmy się na spacer 1,5 kilometrowym szlakiem edukacyjnym. To właśnie tu można spotkać niemal 250 przedstawicieli dinozaurów naturalnej wielkości. Cała trasa podzielona jest na okresy, gdzie prezentowane są charakterystyczne dla danego okresu gatunki dinozaurów. Przy każdym z nich umieszczona jest tablica informacyjna z różnymi ciekawostkami t.j. czas i miejsce występowania, krótki opis gatunku, środowisko życia, rozmiar i waga, czy spożywany pokarm. Powiem Wam, że ta część robi niesamowite wrażenie. Całe otoczenie jest tak zrobione, że czujemy się tu jak w innej epoce. Dodatkowo to uczucie potęgował panujący upał i żar lejący się z nieba. Jeśli chodzi o pokonanie samej trasy to bardzo pomógł nam wózek, który wypożyczyliśmy zaraz po wejściu do JuraParku. My mieliśmy pojazd a’la Flinstonowie, ale jest jeszcze taki typowy dinowózek. Polecam bardzo, zwłaszcza dla młodszych zwiedzających.

Po przejściu ścieżki edukacyjnej udaliśmy się na plac zabaw, który jest genialny. Szkoda, że było tak gorąco, bo nie mogliśmy skorzystać ze wszystkich atrakcji. Wiele z nich, zwłaszcza zjeżdżalnie były rozpalone do czerwoności. Mimo wszystko – dziewczynkom bardzo się podobało. Są tu liczne konstrukcje do wspinania, huśtawki, bujaki, karuzele, zjeżdżalnie i tyrolka. Wokół placu zabaw znajdziecie zadaszone miejsca ze stolikami, gdzie można zrobić sobie przerwę na przekąskę lub, jak w naszym przypadku, trochę odsapnąć od upału.

Zaraz za placem zabaw mieści się pierwsza część Parku Rozrywki, przeznaczona dla młodszych dzieci. Znajdziecie tu basen z kulkami, trampoliny, ciuchcię, dmuchańce, salon gier oraz ukryty w koronach drzew – małpi gaj.

Druga część Parku Rozrywki znajduje się przy plaży. Po drodze wstąpiliśmy do Oceanarium, które również Wam gorąco polecam. Podobnie jak w przypadku Tunelu Czasu, zakładamy na nos okulary 3D , ponieważ czeka nas trójwymiarowa podróż w głąb oceanu. Mijając poszczególne akwaria możemy podziwiać niesamowite stworzenia zamieszkujące prehistoryczne akweny. Bliskie spotkania oko w oko – gwarantowane! Jeśli jesteście z małymi dziećmi to przestrzegam przed ostatnim akwarium – czeka tam na Was istny film grozy. Mniej odważni mogą tę atrakcję pominąć i zakończyć szybciej zwiedzanie.

oceanarium-krasiejów

Po wyjściu z Oceanarium poszliśmy na plażę, aby ochłodzić się nieco w tutejszym stawie. Przy okazji Emilka z tatą przejechali się na znajdującej się naprzeciwko plaży mini kolejce górskiej (Jula mimo, że chętna nie mogła skorzystać z atrakcji, gdyż nie ma skończonych 5 lat). Za to na pocieszenie mogła popluskać się w wodzie. Wiedząc, że w JuraParku jest kąpielisko spakowaliśmy stroje kąpielowe i ręczniki, więc byliśmy przygotowani. I było to idealnym zwieńczeniem całodniowego spacerowania w upale – polecam!

Cała wycieczka zajęła nam około 5 godzin. W tym czasie dwa razy zatrzymaliśmy się na przekąskę. Raz zamówiliśmy dania obiadowe na wagę i jakieś zapiekanki (bez szału, ale byliśmy głodni, więc nie wybrzydzaliśmy), a drugi raz zrobiliśmy sobie przerwę na kawę i lody. To co bardzo podobało mi się w JuraPark Krasiejów to to, że kupując bilet kompleksowy można korzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji nieskończoną ilość razy bez dodatkowych opłat. Niestety często w takich miejscach na każdym kroku trzeba za coś ekstra płacić, więc w tym przypadku byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni.

Atrakcje, których nie odwiedziliśmy:
– Park Nauki i Ewolucji Człowieka, znajdujący się z drugiej strony parkingu, to swego rodzaju multimedialne muzeum, które zabierze Was w wirtualną podróż w czasie i przestrzeni.
– Pawilon Paleontologiczny, gdzie przechodząc po szklanej powierzchni można obserwować prowadzone na stanowisku paleontologicznym prace badawcze.
– Kino 5D, gdzie oprócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogą doznawać także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych, a nawet zapachowych.

Koniecznie musimy to nadrobić przy okazji kolejnej wizyty. Może nawet za rok? 🙂

Przydatne informacje

Czynne: Poniedziałek – Niedziela od 10:00 do 19:00 (Park Ewolucji od 10:00 do 18:00)
Cennik (Park Nauki i Rozrywki JuraPark Krasiejów):

cennik-jurapark-krasiejów

My kupiliśmy bilety w promocji podczas kwarantanny w marcu. Ale otrzymałam informację, że zawsze przed rozpoczęciem sezonu można kupić bilety w korzystnych cenach. Zachęcam więc do śledzenia strony JuraParku na Facebooku, żeby niczego nie przegapić.

Wypożyczenie wózka – 15 zł (do pchania)/10 zł (do ciągnięcia)

wózki-dla-dzieci-jurapark

Parking – bezpłatny

Na terenie JuraParku organizowane są zielone szkoły, kolonie, półkolonie, wycieczki szkolne, lekcje terenowe, warsztaty kreatywne, gry terenowe i zimowiska.
Po wszystkie szczegóły odsyłam na stronę www JuraParku.