O tym, że w Sobótce jest park linowy wiedziałam już od dawna. Jednak dopiero na wiosnę, przy okazji naszego wejścia na Wieżycę, przekonałam się jakie to jest świetne miejsce i postanowiłam, że na pewno tu jeszcze przyjedziemy.

park-linowy-wiezyca

Co i gdzie?

Park Linowy znajduje się w Sobótce w sąsiedztwie Domu Turysty „Pod Wieżycą” i jest jego integralną częścią. Obiekt turystyczny położony jest w Masywie Ślęży, na Przełęczy pod Wieżycą. W Parku Linowym wydzielono 4 trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Pierwsza to „Pajęcza sieć” przeznaczona dla najmłodszych poszukiwaczy przygód. Z trasy tej mogą korzystać dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Kolejna jest trasa średnia dla dzieci powyżej 130 cm oraz dwie trasy dla osób powyżej 150 cm, o stopniu trudności średnim i trudnym. W parku znajduje się też kompleks 5 tyrolek. Park Linowy Wieżyca usytuowany jest pośród drzew, spomiędzy których rozpościera się piękny widok na Sobótkę.

Nasze wrażenia

Nasze dziewczyny mogły skorzystać tylko z dziecięcej trasy „Pajęcza sieć”, ponieważ żadna z nich nie ma jeszcze 130 cm wzrostu. Emilka była tym faktem troszkę rozczarowana, bo liczyła na to, że wejdzie na trasę z systemem asekuracji. Ostatnio byliśmy na takiej trasie w Parku Linowym „Partynice” i bardzo jej się podobało. Tutaj jednak wymogi są nieco inne i Emi wraz z młodszą siostrą mogła pójść wyłącznie na trasę MINI. Dziewczynki dostały kaski i pobiegły eksplorować „Pajęczą sieć”.

„Pajęcza sieć” jest w pełni osiatkowana i mimo, że miejscami przebiega dość wysoko pośród drzew, to jest całkowicie bezpieczna. Jak sama nazwa wskazuje motywem przewodnim trasy są pająki oraz ich sieci. Poza tym dzieci znajdą tu liczne przeszkody do pokonania, a także niewielką zjeżdżalnię. Naszym córkom godzinne wejście w pełni wystarczyło, aby się wybiegać i wyszaleć. Wyszły bardzo zadowolone.

Dom Turysty „Pod Wieżycą” i Ogród Bajęd

Park Linowy Wieżyca znajduje się tuż przy Domu Turysty. Tak naprawdę to spokojnie można sobie usiąść na zewnątrz przy stolikach i mieć praktycznie dzieci na oku. W schronisku można kupić różne pamiątki, a także coś ciepłego do zjedzenia (menu jest bardzo bogate) czy chociażby piwo z tutejszego browaru „Wieżyca”. Również budynek browaru jest ogromną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, gdyż jego ściany zdobią postacie krasnoludków. Nasze dziewczyny wymyśliły sobie zabawę w liczenie skrzatów, a że za każdym razem wychodziła im inna liczba to liczyły ciągle od nowa chyba przez 20 minut. Rozumiecie – 20 minut spokoju, bo dzieci liczą krasnale 😉

To, co urzekło mnie jednak najbardziej, to otaczający Dom Turysty – Ogród Bajęd. Znajdują się w nim rzeźby wielu legendarnych ślężańskich postaci, w tym Ducha Gór – Starego Strzeża. Przy każdej postaci znajduje się tabliczka, a na niej opis postaci lub legenda z nią związana. Myślę, że taki ogród pełen tajemniczych opowieści to świetna atrakcja nie tylko dla dzieci, lecz również dla dorosłych.

Przydatne informacje

Park linowy jest czynny w wakacje codziennie od 11:00 do 18:00. W okresie zimowym – nieczynny. W okresach przejściowych – tylko w weekendy. Park jest otwierany wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Przed przyjazdem warto upewnić się czy obiekt jest otwarty, sprawdzając na Facebooku lub dzwoniąc do Domu Turysty.
Cennik:
Trasa MINI – 15 zł/godz.
Trasa dziecięca (od 130 cm) – 25 zł/1 wejście
Trasa średnia (od 150 cm) – 35 zł/1 wejście
Trasa trudna (od 150 cm) + 5 tyrolek – 50 zł/1 wejście
Zjazd tyrolski (5 tyrolek) – 30 zł
Bilety do parku linowego są do kupienia w Domu Turysty lub w budce z grillem.
Więcej informacji na stronie PTTK „Pod Wieżycą”