Uwielbiam atrakcje, które w równym stopniu są w stanie pochłonąć dzieci, jak i dorosłych. Takie, które są przemyślane od a do z, tworzą jedną wspólną całość, opowiadają jakąś historię. Taką właśnie atrakcją jest Kopalnia Złota wraz ze Średniowieczną Osadą Górniczą w Złotym Stoku. Nic dziwnego, że w 2015 r. zdobyli tytuł „Najlepszy produkt turystyczny w Polsce”. Naprawdę im się należy.

Co i gdzie?

Kopalnia Złota znajduje się w Złotym Stoku przy ulicy Złotej. Jest to podziemna trasa turystyczna obejmująca dwie sztolnie: „Gertrudę” oraz „Czarną”, gdzie można zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Zwiedzanie kopalni warto rozszerzyć o Średniowieczną Osadę Górniczą, gdzie w skali 1:1 odtworzono wykorzystywane dawniej urządzenia oraz o nowo otwartą sztolnię „Ochrową”. Poza wymienionymi na zwiedzających czeka szereg innych atrakcji, tak więc lepiej zaplanujcie sobie cały dzień, bo naprawdę jest tu co robić.

mapa-kopalni-zlota

Nasze wrażenia

Podczas zakupu biletów należy wybrać jedną z opcji zwiedzania kopalni: zwiedzamy kopalnię z osadą górniczą albo ze sztolnią „Ochrową” albo z jednym i drugim. My zdecydowaliśmy się na wariant: Kopalnia Złota plus średniowieczna osada. Z umówionego miejsca zbiórki odebrał nas nasz przewodnik – Pan Eryk i ruszyliśmy w głąb ziemi. Pierwsza uwaga – zabierzcie ze sobą cieplejsze ubranie, gdyż w środku panuje stała temperatura przez cały rok – około 7 stopni.

Pierwsza część zwiedzania obejmuje sztolnię „Gertruda”, z którą wiąże się pewna legenda. Otóż dawno temu w katastrofie górniczej zasypanych zostało 4 górników. Ponieważ w tamtych czasach rzadko prowadzono akcje ratownicze, żona jednego z górników postanowiła pomóc mężowi na własną rękę. Wyruszyła więc z pochodnią na poszukiwania uwięzionych górników, lecz niestety zabłądziła w labiryncie korytarzy i pozostała pod ziemią już na zawsze. Później nie raz słyszano historie zbłąkanych górników, którym duch Gertrudy pomógł się wydostać na zewnątrz.
Podczas zwiedzania kopalni będziecie mieli przyjemność spotkać ducha Gertrudy, więc jeśli obawiacie się o reakcję waszych dzieci to może warto je wcześniej na to przygotować. Nasze dziewczyny nie mogły się tego spotkania doczekać i dla nich trwało to trochę za krótko 🙂 Ale atrakcja jest świetna i na pewno dostarcza dreszczyku emocji.

W tej części zwiedzania będziecie mieli okazję zobaczyć liczne mapy i plany kopalni, dawne narzędzia górnicze i hutnicze, piec czy wózek do transportu złota. Przewodnik bardzo ciekawie opowiada o tym miejscu, a w dodatku zabawnie. Pierwszy raz mi się to zdarzyło, że podczas zwiedzania ktoś był w stanie szczerze mnie rozśmieszyć swoimi opowieściami. Do tego stopnia mi się podobało, że cały czas starałam się być blisko naszego przewodnika, żeby mi nie umknęła żadna historia. Przewodnik Eryk – mistrz! Urozmaiceniem zwiedzania jest wizyta w laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który szukając eliksiru na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę – arszenik. Legenda mówi, że arszenikiem ze Złotego Stoku podtruwany był sam Napoleon. Dla dzieci (i nie tylko) fajną atrakcją jest pokonanie części trasy za pomocą 8 metrowej zjeżdżalni. Starsza Emilka zjechała po niej sama, natomiast Julka w tandemie z wujkiem, który był z nami na wycieczce. Na koniec tej części zwiedza się Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, czyli kolekcję tabliczek związanych z BHP.

Kolejnym etapem zwiedzania jest przejście do sztolni „Czarna”, która znajduje się w górnej części Złotego Jaru. Trasa jest bardzo przyjemna, prowadzi wśród drzew, pod górkę. Podczas marszu można się trochę rozgrzać i złapać nieco słońca przed ponownym wejściem pod ziemię.

Główną atrakcją tej części zwiedzania jest podziemny wodospad, który będziecie mogli podziwiać po pokonaniu ogromnej liczby schodów. Ukryty w ciasnej komorze podświetlany wodospad robi niesamowite wrażenie. Dziewczynkom to miejsce podobało się najbardziej i nie miały ochoty iść dalej.

podziemny-wodospad-kopalnia-zlota

Zwieńczeniem zwiedzania jest przejażdżka Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem, który po pokonaniu około 300 metrów wywiezie was na powierzchnię (uwaga – podczas jazdy jest dosyć głośno). W tym miejscu rozstajemy się z przewodnikiem i udajemy do mennicy, gdzie czeka nas pokaz wybijania monet.

Oprócz standardowego programu zwiedzania kopalni czeka tu na Was wiele atrakcji dodatkowo płatnych. Jest podziemny spływ łodzią, szukanie diamentów, odlewanie sztabki, wybijanie monety czy płukanie złota. My zdecydowaliśmy się na to ostatnie. Okazało się, że szukanie złota w zamulonej wodzie jest niezwykłą frajdą nie tylko dla pięciolatki, ale również dla nas – dorosłych 🙂 Bardzo Wam polecam. Nie bójcie się, że niczego nie wypłuczecie – to szukanie jest trochę ukartowane i każdy coś znajduje. Radość dzieci – bezcenna. Nasze „złoto” do dziś trzymamy we fiolce w sekretnym miejscu w domu 🙂

Zanim zeszliśmy na dół do Średniowiecznej Osady Górniczej, zatrzymaliśmy się jeszcze na lody i kawę w jednej z tutejszych budek. Nie musicie brać ze sobą żadnych kanapek – spokojnie zjecie tu coś na miejscu. Dla dzieci jest piramida z lin do wspinania, więc jest szansa, że naprawdę spokojnie coś zjecie.

Średniowieczna Osada Górnicza

Średniowieczna Osada Górnicza to kolejny świetny punkt naszej wycieczki do Złotego Stoku. To niezwykle ciekawe doświadczenie móc zobaczyć wszystkie dawne urządzenia górnicze w skali 1:1. Co więcej większość z nich można przetestować osobiście, chociażby kierat, koło deptakowe, studnię czy płuczkę. Adrenalinę z pewnością Wam podniesie przejście przez „Labirynt Strachów” (nie polecam wrażliwszym dzieciom), a także wizyta w Chacie Kata. Jak widać – w osadzie też nie będziecie się nudzić.

Po zakończonym zwiedzaniu nasze córki jeszcze miały ochotę połowić rybki i porzucać jakimiś krążkami do celu. Powiem Wam, że tu na każdym kroku czekają na dzieci jakieś atrakcje. Naprawdę można zaplanować sobie tutaj cały dzień i gwarantuję, że nie zabraknie Wam zajęć. Można wykupić złoty bilet i zwiedzić jeszcze jedną sztolnię – Ochrową, można pójść na wystawę minerałów lub do Muzeum Górnictwa i Historii Złotego Stoku (oba miejsca są darmowe) i oczywiście można skorzystać z wielu dodatkowo płatnych atrakcji, o których pisałam Wam powyżej. Przyjedźcie tu z dziećmi – na pewno będziecie się świetnie bawić!

Przydatne informacje

Godziny otwarcia: Sezon letni (od 1 kwietnia do 31 października)
od 9.00 do 18.00:
– wejścia co 45 minut,
– pierwsze zwiedzanie z przewodnikiem o 9.15, ostatnie o 17.30
Sezon zimowy (od 1 listopada do 31 marca) od 9.00 do 16.00
– wejścia co 45 minut,
– pierwsze zwiedzanie z przewodnikiem o 9.15, ostatnie o 16.00
Czas zwiedzania: ok. 1,5 godz.
Dzieci do lat 4 – wstęp bezpłatny
Cennik (Kopalnia Złota, Średniowieczna Osada Górnicza, Sztolnia Ochrowa):

Więcej informacji znajdziecie na stronie Kopalni Złota