O plaży Kopalnia Paniowice słyszałam zawsze dwie skrajne opinie. Jedna, że to super miejsce na wypad nad wodę w okolicy Wrocławia. Druga, że tłoczno i kiepsko z dojazdem, bo droga się często korkuje. Słyszałam nawet historie, że ludzie zawracali, bo czas stania w korku był tak długi. Dlatego wiedziałam, że nie pojedziemy tam w żaden weekend ani święto. W tym roku nadarzyła się jednak super okazja. To był poniedziałek przed świętem 15 sierpnia. Postanowiliśmy zaryzykować 😊

Co i gdzie?

Kopalnia Paniowice – Strefa Wakacji to teren dawnej kopalni kruszyw przekształcony w miejsce rekreacji i wypoczynku nad wodą. Znajduje się w miejscowości Paniowice, w otoczeniu zieleni obszaru Natura 2000 Dolina Widawy. Z centrum Wrocławia dojedziecie tu w 30-40 minut (dojazd przez Szewce), pokonując około 20 km.

Nasze wrażenia

Nasza decyzja, żeby pojechać do Kopalni w zwykły dzień tygodnia okazała się strzałem w dziesiątkę. Uwierzcie – my też nie lubimy wciskać się z kocem między tłum ludzi. I też nie lubimy stać w korkach. A dzięki temu, że odpuściliśmy sobie weekend to uniknęliśmy tych wszystkich nieprzyjemności i mogliśmy w pełni cieszyć się urokami tego miejsca. Bo naprawdę jest się czym cieszyć – tu jest po prostu fantastycznie.

dmuchany-park-wodny-paniowice

Największym plusem kąpieliska Kopalnia jest podział terenu na różne strefy, dostosowane do potrzeb zarówno ludzi młodych, rodzin czy posiadaczy czworonogów. Jest więc: plaża rodzinna, rozrywkowa przestrzeń Beach Club, klimatyczna Zatoka w pomostami i altanami oraz Wyspa, na którą spokojnie wejdziecie z psami.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.kopalnia.wroc.pl

My rozłożyliśmy się przy głównej plaży w strefie Beach Club. Plaża jest bardzo szeroka, strzeżona, a  zejście do wody łagodne. Tutaj też znajduje się dmuchany park wodny i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Cenniki na zdjęciach poniżej. Strefa Beach Club to miejsce tętniące życiem. W tle leci muzyka, a z megafonów często słychać dj-a, który zachęca do udziału w różnych aktywnościach czy konkursach. Podczas naszego pobytu odbywał się np. wyścig na SUP-ach. Nawet, dla tych którzy nie brali udziału, oglądanie tych zmagań było ciekawym urozmaiceniem podczas wylegiwania się na kocyku. W tej części Kopalni mieści się też największa strefa gastro z licznymi food-truckami, beach bar, boiska do siatkówki, badmintona oraz piłki nożnej, a także kilka ogólnodostępnych stanowisk do grillowania. Jednym słowem – dzieje się!

Dla osób, które nie lubią, gdy wokół za dużo się dzieje i poszukują bardziej spokojnego miejsca są pozostałe strefy. Idąc z głównej plaży w kierunku plaży rodzinnej przechodzimy przez Zatokę. To miejsce chillu i relaksu. Jest część z niewielką piaszczystą plażą, terenem trawiastym, budkami z jedzeniem oraz klimatycznymi altanami, które można wynająć.  Druga część, na której obowiązuje zakaz kąpieli, to teren porośnięty trawą, z pomostami i grillami. Tutaj też dużo łatwiej znaleźć odrobinę cienia, bo Zatoka sąsiaduje z lasem.

Plaża rodzinna to rozległy teren z dużą piaszczystą plażą, kilkoma food-truckami oraz placem zabaw. Podobnie jak przy strefie Beach Club nad bezpieczeństwem odpoczywających czuwają tu ratownicy. Co do placu zabaw to my nie korzystaliśmy, bo było tak gorąco, że wszystko było rozgrzane wręcz do czerwoności. Ale fajnie, że jest tu taka strefa przeznaczona wyłącznie dla dzieci. I duży plus za tyrolkę. Wiadomo, że tyrolka jest zawsze najlepszą atrakcją na placu zabaw 😊 Przy plaży rodzinnej również działa wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Podsumowując

Dla nas Kopalnia Paniowice to najlepsze miejsce na wakacyjny wypoczynek w okolicy Wrocławia. Po pierwsze dlatego, że wyznaczono tu różne strefy, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Bez względu na to czy lubisz miejsca tętniące życiem czy raczej ciche i spokojne oraz czy jesteś z rodziną czy z przyjaciółmi. Kopalnia zapewnia Ci możliwość zarówno relaksu, jak i aktywnego wypoczynku. Trzeba też koniecznie wspomnieć o wodzie, która jest czyściutka i przejrzysta. Ciężko znaleźć w okolicy kąpieliska z tak czystą wodą. Więc nie dziwcie się, że w wakacyjne weekendy jest tu dużo ludzi. Tak już jest, że fajne miejsca są zwykle bardzo oblegane. My osobiście polecamy bardzo!

paniowice-kopalnia-strefa-wakacji

Przydatne informacje

Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł, rodzinny (2+2) 80 zł, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny 100 zł, wstęp po godzinie 17:00 – 15 zł, bilet dla psa 10 zł, dzieci do 3 r.ż. wchodzą bezpłatnie
Parking: motocykl 10 zł, samochód 15 zł
Inne usługi: wypożyczenie leżaka 15 zł, ognisko na plaży (palenisko + drewno) 350 zł
W okresie wakacyjnym czynne codziennie przy dobrych warunkach pogodowych. W pozostałą część roku otwarte w zależności od pogody w weekendy od 10:00 do 20:00.
Na plażach znajdują się przebieralnie, prysznice i toalety.
Kopalnia oferuje również całoroczny parking dla kamperów z sanitariatami oraz dostępem do prądu i pitnej wody.
Więcej informacji na stronie Kopalni

kopalnia-paniowice-paleniska