Zamek Bolczów to kolejne miejsce, obok Kolorowych Jeziorek, które warto odwiedzić będąc w Rudawach Janowickich. Byliśmy tam w zeszłym roku w sierpniu i zdecydowanie możemy Wam polecić na rodzinny spacer w górach.

brama-most-zamek-bolczow

Co i gdzie?

Zamek Bolczów znajduje się w Rudawach Janowickich w miejscowości Janowice Wielkie na wysokości ok. 561 m n.p.m. Nazwę zawdzięcza swojego założycielowi – Clericusowi Bolcze, który wzniósł go w 1375 r. Dzieje zamku są dość burzliwe i jeśli chcielibyście bliżej je poznać to odsyłam Was na stronę zamkipolskie.com. Aktualnie z zamku pozostała ruina, która jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok.

zamek-bolczow-most-fosa

Nasze wrażenia

Do Zamku Bolczów można dojść z różnych stron. My zdecydowaliśmy się na najkrótszy i najprostszy szlak prowadzący z Janowic Wielkich – szlak zielony. Samochód zostawiliśmy w okolicy ul. Zamkowej, bezpośrednio na ulicy Zamkowej nie można parkować – więc trzeba szukać miejsc na parkingach przed sklepami lub przy głównej ulicy. Niestety nie ma tu specjalnego parkingu dla turystów.

Spacer na zamek rozpoczynamy od przejścia ulicy Zamkowej, co zajmie nam około 10 minut. Następnie wchodzimy na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą „Janowice-Bolczów”. Znak przy mapie wskazuje, że do zamku powinniśmy dotrzeć po 30 minutach. Nam z dwójką dzieci zajęło to 45 minut.

Szlak jest dosyć łatwy, pozbawiony stromych podejść i świetnie nadaje się na wycieczkę z dziećmi. Może niekoniecznie z wózkiem, ale dla chodzących dzieciaków jest idealnie. Po drodze jest strumyk do pokonania, wystające konary, skałki, głazy do wspinania, powalone drzewa i inne leśne atrakcje.

Zamek Bolczów jest niezwykłą budowlą. Został postawiony na granitowym występie i wbudowany w naturalne skały. Wyznaczają one główny dziedziniec i tworzą sieć labiryntów i wąskich korytarzy. Dla dzieci jest to miejsce idealne do zabawy. Pełno tu tajemniczych przejść, schodów i zakamarków. Lepiej niż na niejednym placu zabaw 🙂 Trzeba jednak bardzo uważać na maluchy, bo sporo jest też niebezpiecznych miejsc, takich jak urwiska i strome stopnie.

Obecnie zamek jest ruiną z dobrze zachowanymi murami obwodowymi, bramą wjazdową, studnią oraz tarasem widokowym, z którego rozpościera się widok na panoramę sudecką. Uwaga – na taras prowadzą bardzo strome, wykute w skale schody.

Na terenie Zamku Bolczów nie ma żadnej infrastruktury – nie znajdziecie tu sklepu z pamiątkami, kawiarni czy toalet. Jest za to wyznaczone miejsce na ognisko. My nie mieliśmy tym razem ze sobą kiełbasek, więc nie skorzystaliśmy. Mieliśmy za to chlebek i marmoladę. Bardzo polecam takie rozwiązanie – wystarczy tylko wziąć nóż do posmarowania i drugie śniadanie gotowe. Smakowało wyśmienicie jedzone na skałce z widokiem na dziedziniec zamku 🙂

Przydatne informacje

Czynne: cały rok
Wstęp: bezpłatny
Alternatywne trasy prowadzące do Zamku Bolczów: żółty szlak z Janowic Wielkich Doliną Janówki, od strony Przełęczy Karpnickiej, od strony Mniszkowa lub ze Strużnicy przez Starościńskie Skały, Skalny Most i Piec.