Dzisiejszym wpisem o naszych ulubionych książkach rozpoczynam nowy cykl. Co jakiś czas będę wam pisała o książkach, które mamy, lubimy i polecamy. W przyszłości będę się starała zbierać je w jakieś sensowne kategorie, natomiast dziś, na początek, chcę wam pokazać książki, które należą do ulubionych naszej córki. Nasza domowa biblioteczka jest już całkiem spora i co chwila poszerza się o kolejne pozycje i jestem z tego powodu bardzo zadowolona. Cieszy mnie fakt, że to właśnie przy książkach Emilka potrafi skupić się najdłużej. Czasami na oglądaniu całej naszej kolekcji, czytaniu i odpowiadaniu na pytania: A co to? a Kto to? potrafi nam zlecieć dobre półtorej godziny. Już się nie mogę doczekać momentu, gdy zacznie się prawdziwe czytanie bajek i opowieści.
No więc zaczynamy. Na początek pozycje, które są skierowane do najmłodszych czytelników i ich głównym zadaniem jest samo wzbudzenie zainteresowania książką i pokazanie, że czytanie to też fajna forma zabawy.

Kochane Zoo

Książeczka Roda Campbella, wydawnictwa EneDueRabe, rozpoczyna się słowami: Napisałem list do zoo, z prośbą o zwierzątko i przysłali mi… Następnie na kolejnych stronach mamy obrazki różnych zwierząt zasłonięte przez skrzynie i paczki. Dziecko, żeby odkryć co przysłali z zoo musi rączkami odsłonić obrazek. Proste? Bardzo. Ale ile przy tym zabawy i radości.
Zwierzątka z powodu tego, że są za wysokie lub za groźne, są odsyłane do zoo i może jest to trochę mało edukacyjne, ale książka jest przeznaczona dla maluchów, które jeszcze nie będą rozumiały niestosowności takiego zachowania. Główny cel, czyli zachęcenie do sięgnięcia po książkę, na pewno zostanie osiągnięty. U nas książka jest już od ponad roku i cały czas chętnie do niej wracamy.

Bardzo głodna gąsienica

Podobnie dużo zabawy gwarantuje książeczka Erica Carle’a „Bardzo głodna gąsienica” wyd. Tatarak. Z małego ziarenka wykluwa się gąsienica, która przemierzając kolejne strony pożera wszystko co znajduje na swojej drodze. Nie pogardzi ani ogórkiem kiszonym ani czekoladowym ciasteczkiem. W końcu jest tak gruba, że zamienia się w kokon, z którego wykluwa się ostatecznie piękny motyl. W miejscach, w których gąsienica wgryzała się w jedzonko pozostaje dziurka, w którą dziecko oczywiście wkłada paluszki i sprawia mu to wiele radości.

Do kupienia tutaj – Bardzo głodna gąsienica

bardzo-glodna-gasienica

bardzo-glodna-gasienicaWiosna/lato/jesień/zima na ulicy Czereśniowej

Seria „Na ulicy Czereśniowej” stworzona przez Rotraut Susanne Berner, wydawnictwa Dwie Siostry to zbiór dużych kartonowych rozkładówek z ogromem szczegółów. Każda rozkładówka przedstawia mieszkańców pewnego miasteczka w różnych sytuacjach życiowych. Ci sami bohaterowie przewijają się przez wszystkie strony, co zachęca dziecko do wyszukiwania konkretnej postaci i śledzenia jej losów. Mamy tu budynek mieszkalny, centrum miasteczka, dworzec kolejowy itd. Każda książka z tej serii to te same obrazy, wyglądające inaczej ze względu na zmieniające się pory roku. Tytuł ten zajmie na długi czas zarówno malucha jak i starsze dziecko, które już bardziej uważnie będzie się przyglądać obrazkom. Świetna dla ćwiczenia spostrzegawczości i kreatywności. Ze względu na brak treści daje szerokie pole do popisu dla rodzica i dziecka podczas opowiadania przygód poszczególnych bohaterów.

Do kupienia tutaj – Na ulicy Czereśniowej

na-ulicy-czeresniowej

na-ulicy czeresniowej

Różnimisie

Kolejna propozycja od wydawnictwa Dwie Siostry, autorstwa Agaty Królak. Kartonowa książeczka, która w bardzo prostych, przemawiających do malucha obrazkach pokazuje różnice między misiami. Mamy tu zestaw przeciwieństw takich jak: wesoły-smutny, duży-mały, chudy-gruby, suchy-mokry itd. przedstawiony na przemian na czarnym lub białym tle. Idealna już dla rocznych dzieci.

Do kupienia tutaj – Różnimisie

różnimisie

różnimisie

różnimisie

Naciśnij mnie

„Naciśnij mnie” Hevre Tullet to bestseller na skalę światową. Ta interaktywna książeczka, wydawnictwa Babaryba, angażuje dzieci i rodziców bardziej niż niejedna zabawka. Na pierwszej stronie widzimy samotną żółtą kuleczkę, która w zależności od tego czy na nią dmuchamy, czy ją pocieramy czy może jej klaszczemy – przesuwa się, zwiększa swój rozmiar lub wręcz się mnoży. Magia! Jak widać książka potrafi być tak samo wciągająca jak gra na tablecie.

Do kupienia tutaj – Naciśnij mnie

nacisnij-mnie

nacisnij-mnie

nacisnij mnie

nacisnij mnie

Obrazki dla maluchów

Uwielbiamy tę serię i mamy z niej prawie wszystkie książeczki. Niewielki format, trwałość, piękne kolorowe obrazki i ciekawe proste informacje to jej główne zalety. Można powiedzieć, że jest to słownik pierwszych słów. Każda książeczka to inna kategoria. Mamy np. Ubrania, Ciało, Wieś, Instrumenty, Pieski i wiele wiele innych. Polecamy wszystkim maluchom ciekawym świata. Wydawnictwo Olesiejuk.

Do kupienia tutaj – Obrazki dla maluchówobrazki-dla-maluchów-małe-stworzonka

obrazki-dla-maluchów

obrazki dla maluchów

obrazki-dla-maluchow-kocieta

Mała dziewczynka

Ostatnią pozycją, która jest bardzo lubiana przez naszą córkę są książki z serii „Mała dziewczynka”, również wydawnictwa Olesiejuk. Nieco większy format i śliczne kolorowe obrazki, które przedstawiają dziewczynki podczas zabawy w lekarza, magika, szkołę, fryzjerkę, baletnicę itd. Ciekawe źródło inspiracji do zabaw w naśladowanie. Poza tym dzieci poznają tajniki różnych zawodów. Warto zwrócić uwagę, że zarówno tutaj jak i w serii „Obrazki dla maluchów” cała sceneria została wykonana z modeliny.

Do kupienia tutaj – Mała dziewczynka

seria-mala-dziewczynka

mala-dziewczynka-nina-bawi-sie-w-lekarzaTo by było na tyle. Przepraszam, że część książek na zdjęciach jest trochę zniszczona, ale to tylko dlatego, że często po nie sięgamy. Następny wpis z tego cyklu będzie bardziej tematyczny i z książkami w lepszej kondycji.