Podczas pewnego letniego spaceru po wrocławskim Rynku postanowiłyśmy wejść do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Wiedziałam, że są tam dostępne karty z zadaniami dla dzieci, więc tym bardziej chciałyśmy je przetestować. Mało osób wie, że w budynku Ratusza, od strony pomnika Aleksandra Fredry znajduje się bardzo ciekawe muzeum. Zachęcam Was, by tu wstąpić przy okazji kolejnej wizyty na Rynku 🙂

schody-ratusz-wrocław

Co i gdzie?

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej powstało w 2000 r. jako oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. Mieści się w zabytkowym późnogotyckim budynku Starego Ratusza w Rynku. Muzeum specjalizuje się w prezentowaniu obiektów związanych z wrocławskimi warsztatami rzemieślniczymi oraz artystami od czasów najdawniejszych po współczesność.

Nasze wrażenia

Czy ja już kiedyś mówiłam, że uwielbiam jak w muzeum są dostępne karty gry dla dzieci? Chyba tak 🙂 Naprawdę uważam, że to świetny pomysł. Rozwiązywanie różnych zadań bardzo urozmaica i ułatwia zwiedzanie z dziećmi. Dodatkowo dzieci, które są zaangażowane w przygotowane specjalnie dla nich zadania – wyniosą z takiej wizyty w muzeum dużo więcej, niż gdyby tylko miały oglądać muzealne eksponaty.

sala-ratusz-muzeum-wrocław

Dlatego, gdy dowiedziałam się, że w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej są dostępne takie karty, postanowiłam, że muszę tam zabrać córki. One są bardzo zadaniowe – uwielbiają mieć jakąś misję do wykonania.
W kasie muzeum odebrałyśmy dwie karty z zadaniami. Jedną dla dzieci w wieku przedszkolnym, drugą dla starszych dzieci w wieku szkolnym. Nie sądziłam, że rozwiążemy też tą ostatnią – wzięłam ją bardziej z ciekawości, żeby zobaczyć co tam jest. Karty dotyczą wystawy czasowej „Złote czasy lamp naftowych”. Wystawa będzie prezentowana do końca 2025 r., więc na pewno zdążycie ją zobaczyć 😉

Wystawa prezentuje około 150 lamp naftowych i jest to jedna z największych tego rodzaju kolekcji w Polsce. Odzwierciedla ona okres świetności lamp naftowych, którym był przełom XIX i XX w. Zobaczycie tu lampy stołowe, kolumnowe, kominkowe, przyścienne i wiszące. Złocone, zdobione emalią, z malowanymi wielobarwnymi kloszami.

Wystawa zajmuje jedną salę, a większość eksponatów jest skupiona w gablocie na środku. Myślę, że gdyby nie karty zadań to obejrzenie jej zajęłoby nam 2-3 minuty. A tak to spędziłyśmy tu znacznie więcej czasu, bo jak się okazało, zagadki wcale nie były takie proste i oczywiste. Aby je rozwiązać należało po pierwsze bardzo wnikliwie przyjrzeć się poszczególnym lampom, a po drugie podejść do tematu elastycznie. Naprawdę świetnie się bawiłyśmy. W zadaniach pomagała nam jedna Pani pracująca w muzeum – niezwykle ciepła i sympatyczna osoba z niesamowitym podejściem do dzieci. Od razu wzięła dziewczyny pod swoją opiekę 🙂 Gdyby tacy ludzie pracowali we wszystkich muzeach to na pewno częściej można byłoby tam spotkać dzieci.

dzieci-w-muzeum

Po rozwiązaniu obu kart pracy przeszłyśmy (już tym razem same) do zwiedzania pozostałych sal Ratusza. Doskonale zachowany wystrój wnętrz, można uznać za główny eksponat Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Największe wrażenie zrobiły na nas: Sala Wielka z pięknymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi oraz Izba Rady.

W Sali Książęcej można podziwiać wyroby ze srebra, wykonane w warsztatach wrocławskich mistrzów w okresie od XVI do XIX wieku. Natomiast w sali tuż obok – wystawę szkła wybitnego wrocławskiego artysty szklarza – Zbigniewa Horbowego.

Nie miałyśmy zbyt dużo czasu na zwiedzanie, gdyż byłyśmy niedługo przed zamknięciem muzeum. Poza tym trochę nam „zeszło” na lampach 😉 Dlatego przez niektóre sale po prosu przeszłyśmy. Mimo wszystko fajnie było zobaczyć dawny wystrój wnętrz i niektóre eksponaty jak np. kratę wejściową do „Piwnicy Świdnickiej”.

Kończąc wizytę w muzeum obejrzałyśmy jeszcze popiersia najsłynniejszych wrocławian, a następnie skierowałyśmy swe kroki ponownie do kasy muzeum. Tam w nagrodę za rozwiązanie zadań z kart pracy dziewczynki dostały drobne upominki: mapy z krasnalami i pocztówki. Mogłyśmy też sobie przybić pamiątkową pieczątkę.

wielcy-wroclawianie-ratusz

Przydatne informacje

Czynne: śr – nd od 11:00 do 17:00, pon i wt – nieczynne
Wstęp: bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 10 zł, bilet rodzinny 30 zł
Więcej informacji na stronie muzeum.

lustro-muzeum-sztuki-mieszczanskiej