Dawno nic mnie tak nie zachwyciło jak widok Wodospadu Wilczki w Międzygórzu. To miejsce, podobnie zresztą jak całe Międzygórze, jest po prostu przepiękne. Jeżeli będziecie kiedyś w Międzygórzu na weekend (co bardzo Wam polecam) lub przejazdem, to koniecznie wybierzcie się na spacer nad wodospad. Leży on bardzo blisko głównej drogi, a z centrum miasteczka dojdziecie tam w 10 minut.

międzygórze

Co i gdzie?

Wodospad Wilczki to drugi najwyższy wodospad Dolnego Śląska i trzeci najwyższy wodospad Polski. Ma wysokość 22 m i ustępuje jedynie Wodospadowi Kamieńczyka (27 m) i Siklawie (65 m). Wodospad powstał na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka Wilczka spada do kotła, a następnie płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim. Wodospad Wilczki znajduje się na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w miejscowości Międzygórze w gminie Bystrzyca Kłodzka. W 1958 r. utworzono w tym miejscu rezerwat przyrody, a od sezonu letniego 2018 r. po przeprowadzonej rewitalizacji, miejsce to można podziwiać w zupełnie nowej odsłonie.

Nasze wrażenia

Pierwsze pozytywne wrażenie dotyczyło lokalizacji wodospadu. Jest on położony bardzo blisko centrum Międzygórza, więc nie trzeba organizować nie wiadomo jak wielkich wypraw, żeby móc go zobaczyć. Do wodospadu dojdziecie deptakiem z centrum miejscowości w około 10 minut. Można też zatrzymać samochód na parkingu przy głównej drodze lub pod pensjonatem Dom nad wodospadem i stamtąd to już naprawdę macie rzut beretem 🙂

Obszar wokół wodospadu przeszedł w ostatnich latach gruntowną rewitalizację i to widać na każdym kroku. W ramach inwestycji, która kosztowała około 3 mln złotych, wytyczono i stylowo ogrodzono ścieżki spacerowe do tarasów widokowych, zmodernizowano nawierzchnie, schody i barierki. Zainwestowano również w oświetlenie ścieżek oraz samego wodospadu. Dzięki tym krokom wodospad stał się o wiele bardziej dostępny dla zwiedzających i przede wszystkim – bardziej bezpieczny.

A sam wodospad? Cudowny! Bez wątpienia uroku dodaje mu otoczenie, gdyż wodospad praktycznie z każdej strony otoczony jest wysokimi skałami. Tarasy widokowe umiejscowione są również dosyć wysoko, tak, że stojąc przy barierkach, często mamy przed sobą stromą przepaść. To wszystko robi niesamowite wrażenie. Wodospad Wilczki można podziwiać z kilku punktów widokowych położonych z różnych stron. Do każdego z nich prowadzą ścieżki i liczne schodki, ale uwierzcie mi, warto je pokonać, bo z każdego tarasu widok jest inny, ale za każdym razem piękny. Nam najbardziej przypadł do gustu ten naprzeciwko wodospadu. Aż nie chciało się stamtąd ruszać.

Z Wodospadu Wilczki można udać się do Ogrodu Bajek. Ale uwaga – początkowo czeka Was strome podejście schodami, więc nie polecam wybierania się tu z wózkiem. Zresztą cały teren wokół wodospadu obfituje w wąskie ścieżki i schody, więc jeśli podróżujecie z niemowlakiem to najlepiej sprawdziłaby się chusta lub nosidło.

międzygórze-trasa-do-ogrodu-bajek

Przydatne informacje

Wstęp: bezpłatny
Czynne: cały rok
W pobliżu znajduje się czerwony szlak z Międzygórza na górę Igliczną.