Jeżeli będziecie kiedykolwiek w Międzygórzu z dziećmi to musicie koniecznie odwiedzić jedno miejsce – Ogród Bajek. I choć mi osobiście rzeźby bajkowych postaci średnio się podobały, to i tak bardzo Wam polecam to miejsce, bo dzieci je po prostu uwielbiają.

Co i gdzie?

Ogród Bajek położony jest na stromym zboczu Lesieńca na wysokości 700-710 m n.p.m. Ogród powstał w latach 20-tych, po I Wojnie Światowej, poprzez starasowanie zbocza i poprowadzenie licznych ścieżek. Jego założycielem był pracownik leśny – Izydor Kristien, który poprzez tworzenie rzeźb bajkowych figur chciał oddać hołd Duchowi Gór. Rzeźby postaci, domków i altanek powstały z korzeni, szyszek, kory, patyków oraz kamieni. Obecnie miejsce to znajduje się pod opieką Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Międzygórzu. Do ogrodu prowadzi m.in. żółty szlak z Międzygórza przez Polaną Śnieżną oraz szlak czerwony od Wodospadu Wilczki.

Nasze wrażenia

My do Ogrodu Bajek szliśmy szlakiem czerwonym od Wodospadu Wilczki. Trasa jest raczej łatwa, jedynie ostatni odcinek jest nieco bardziej stromy i nie do końca przystosowany np. do wózków. Spacer od wodospadu do ogrodu zajął nam około 40 minut.

miedzygorze-na-szlaku

Na miejscu czeka na nas mnóstwo rzeźb bajkowych postaci. Są to zarówno bohaterowie bajek z naszego dzieciństwa, jak i współczesnych hitów ekranowych. Zobaczycie więc tu Reksia, Koziołka Matołka, Smerfy czy Muminki, a także Shreka, Maszę z niedźwiedziem oraz Olafa i Elsę z Krainy Lodu. Są też bohaterowie dawnych baśni i legend np. Jaś i Małgosia, Smok Wawelski czy Liczyrzepa. Nasze dziewczynki oczywiście bardziej zainteresowane były szukaniem i pozowaniem do zdjęć z postaciami, które znają. My natomiast z rozczuleniem patrzyliśmy na figury Bolka i Lolka i wspominaliśmy czasy, gdy bajkę tzw. „wieczorynkę” oglądało się jedynie o 19:00, a następnie szło grzecznie spać, bo zaczynał się czas tylko dla dorosłych. Jeśli więc macie ochotę na sentymentalną podróż to polecam Wam Ogród Bajek.

Co do samych rzeźb, to tak jak pisałam na początku – mnie one nie zachwyciły. Wiele z nich znacznie różni się od oryginałów, niektóre wręcz straszą swoim wyglądem. Natomiast ta estetyka zupełnie nie przeszkadzała naszym dzieciom. One były naprawdę zachwycone i przeszczęśliwe, że mogą spotkać w jednym miejscu tyle ulubionych postaci z bajek.

Ogród to nie tylko rzeźby, lecz również liczne drzewa, krzewy i kwiaty, pośród których przyjemnie się spaceruje i wypoczywa. Jednak miejcie na uwadze, że jest on ułożony kaskadowo, z wąskimi alejkami i kamienistymi przejściami i nie nadaje się do zwiedzania z wózkiem. Jeśli więc wybieracie się z niemowlakiem to polecam wziąć chustę lub nosidło.

Przydatne informacje

Czynny: codziennie (oprócz 1 listopada i 25 grudnia)
październik – kwiecień w godz: 1000 – 1600;
maj – czerwiec w godz. 9:30- 16:00, w soboty i niedziele w godz. 9:30-17:30
lipiec – sierpień w godz. 9:30 – 17:30
wrzesień w godz. 9:30- 16:00, w soboty i niedziele w godz. 9:30-17:30
Ostatnie wejście 15 minut przed zamknięciem Ogrodu.
Bilety: ulgowy – 8 zł (dzieci i młodzież szkolna do 26 r.ż.), normalny – 11 zł, dzieci do lat 2 wchodzą bezpłatnie
Więcej na temat historii Ogrodu Bajek oraz dostępnych szlaków turystycznych przeczytacie na stronie OPTTK Międzygórze.
Czas zwiedzania – około 1 godziny.