We Wrocławiu jest coraz więcej miejsc, które grają spektakle przeznaczone dla dzieci. Poza Teatrem Lalek czy Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka jest na przykład Teatr Małego Widza, o którego istnieniu dowiedziałam się dopiero niedawno. Wybrałyśmy się tam z córkami na spektakl „Ogród”.

Co i gdzie?

Teatr Małego Widza filia we Wrocławiu znajduje się na ulicy Sudeckiej 96 w budynku „Pod ciśnieniem”, w bardzo bliskim sąsiedztwie Wieży Ciśnień. Teatr mieści się na 2 piętrze biurowca – gdy tylko wejdziecie do budynku pan portier na pewno odpowiednio Was pokieruje.

teatr-malego-widza-budynek

Nasze wrażenia

Są takie miejsca, w których dobrze czujemy się od samego progu. Nie wiem czy jest to kwestia estetyki, czy ogólnej atmosfery miejsca, ale po wejściu do budynku „Pod ciśnieniem” poczułam mega pozytywną energię i od razu bardzo mi się tam spodobało. Piękne klimatyczne wnętrze, przestronna klatka schodowa, wysokie sufity typowe dla kamienic, abstrakcyjne malowidła na ścianach – to jest zdecydowanie moja bajka. Po wejściu na drugie piętro przywitała nas Pani sprzedająca bilety, która razem ze swoją młodszą asystentką od razu zaskarbia sobie sympatię dzieciaków wręczając im naklejki. Kto ma dzieci ten wie jaką wartość dla dziecka ma naklejka 🙂

Do rozpoczęcia spektaklu miałyśmy jakieś 15 minut, ale na szczęście teatr posiada salę zabaw, do której od razu pognały dziewczynki. Sala jest duża, bez zbędnych zabawek, w sumie to są tam chyba same piłki, pudełka, poduchy i kartonowe rurki, ale to w zupełności dzieciom wystarcza.

„Ogród”

Kwadrans kreatywnej zabawy minął w okamgnieniu i udaliśmy się do sali ze sceną. I tutaj kolejne pozytywne zaskoczenie i coś, z czym nie spotkałam się ani w Teatrze Lalek ani we WCTD – scena ze stopniowaną widownią. Mega plus dla Teatru Małego Widza za to. Zazwyczaj spektakle dla najmłodszych rozgrywane są w salach, gdzie dzieci siedzą razem z rodzicami na podłodze. Wszystko jest super, o ile siedzi się w pierwszym lub maksymalnie drugim rzędzie. Gdy zajmuje się miejsce na końcu to ciężko, zwłaszcza małemu widzowi, śledzić poczynania aktorów. W Teatrze Małego Widza problem rozwiązano stopniując delikatnie poszczególne rzędy widowni. Mimo, że wszystkie rzędy są bardzo blisko podłogi to jednak każdy kolejny jest nieco wyżej. Dzięki temu z każdego rzędu mamy idealny widok na to co dzieje się na scenie. Ta widownia to strzał w dziesiątkę.

teatr-malego-widza-scena

Spektakl „Ogród” jest przeznaczony dla dzieci od 1 do 4 lat. Fabuła nie jest zbyt skomplikowana, a akcja nie jest zbyt wartka. Ale nie o to w tym chodzi. Chodzi o to, aby teatr był dostosowany do percepcji dziecka, do jego sposobu oglądania świata. Ma być zaproszeniem do zabawy, a jednocześnie oswajać ze sztuką. Jest to teatr koloru, dźwięku, zapachu i dotyku. Nie ma tu sztywnych reguł zachowania – dzieci mogą się wiercić i mogą gaworzyć. W każdej chwili można wyjść z sali i wrócić z powrotem, gdy tylko dziecko uciszy swoje emocje.

Podczas przedstawienia dzieci przenoszą się do ogrodu pełnego różnych sprzętów i kwiatów. Okazuje się, że nawet w tak zwyczajnym miejscu może nas spotkać wiele przygód. Dzieci z zafascynowaniem oglądały to co przytrafiało się głównej bohaterce, raz po raz wybuchając śmiechem. Po trwającym 30 minut spektaklu dzieci mogły pobawić się na scenie razem z aktorką używając wszystkich dostępnych rekwizytów.

Na koniec dodam, że na parterze budynku znajduje się cudna restauracja. Nie wiem jak z jedzeniem, bo nie jedliśmy, ale wystrój jest piękny 🙂 Aktualny repertuar teatru oraz opis spektakli znajdziecie na stronie www. Polecam! My na pewno wybierzemy się tam ponownie 🙂