Na pierwszą wspólną wycieczkę z Emilką (nie licząc wyjazdów do dziadków i na wakacje) postanowiliśmy wybrać się do Arboretum w Wojsławicach. Po drodze zgarnęliśmy do towarzystwa babcię i wczesnym majowym popołudniem zawitaliśmy w okolice Niemczy.

Co i gdzie?

Arboretum, inaczej park dendrologiczny, znajduje się w Wojsławicach koło Niemczy, około 50 km na południe od Wrocławia. Jest to filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Na powierzchni 62 hektarów znajdziemy ponad 8000 gatunków i odmian roślin, wspaniałe kolekcje różaneczników, liliowców i wiele wiele innych.

Nasze wrażenia

Wycieczka do arboretum okazała się strzałem w dziesiątkę. Ogrom terenu i ilość roślin przyprawia o zawrót głowy. Jest pięknie i kolorowo. Najlepsze jest to, że odwiedzając park w różnych miesiącach można odkryć za każdym razem coś nowego, bo w różnych okresach roku kwitną inne rośliny. Co nam się podobało to dużo wolnej przestrzeni, gdzie dzieciaki mogą się wyszaleć do woli. Na plus zaliczyć trzeba też sporą ilość ławek i miejsc piknikowych ze stolikami, gdzie w każdej chwili można przysiąść, żeby odpocząć lub zjeść kanapkę. W parku znajdziemy też kilka uroczych zakątków, w których można się zaszyć i w ciszy kontemplować uroki otaczającej przyrody. Jest plac zabaw, to dla tych z nadmiarem energii, oraz wigwam, gdzie po wcześniejszej rezerwacji możemy upiec sobie na ognisku własną kiełbaskę. Przy wejściu znajdują się punkty sprzedaży roślin, gdzie po zwiedzaniu zaszaleliśmy i kupiliśmy sobie jakieś cuda na taras.

To co dla mnie było minusem to ścieżki wyłożone żwirem, a takie są tam w większości. Emilia dopiero stawia pierwsze kroki, więc zmuszeni byliśmy wziąć jej rowerek trójkołowy. I trochę się namęczyliśmy, zwłaszcza pchając go co chwilę pod górkę. No ale nic to, piękne widoki i cudne zdjęcia wynagradzają te trudy. Szczerze polecam!

Przydatne informacje

Aktualizacja 2021!
Czynne: od 18 kwietnia do 24 października 2021
Godziny otwarcia kas: 9:00 – 18:00 (teren należy opuścić do 20:00)
Ceny biletów: 20 zł – normalny, 10 zł – ulgowy, dzieci do lat 3 – wstęp wolny
Toaleta z przewijakiem: jest
Internet bezprzewodowy WiFi: jest

Strona www: http://arboretumwojslawice.pl/