W związku z tym, że mój mąż pochodzi z Opolszczyzny i dosyć często jeździmy w tamte okolice do dziadków, postanowiłam rozszerzyć moja listę miejsc do odwiedzenia o ten właśnie region. Poniżej znajdziecie ciekawe miejsca, w które warto zabrać swoje dzieci. Jeżeli znacie jakieś inne atrakcje warte uwagi to dajcie znać w komentarzach – chętnie je dopiszę.

 • Zamek i stadnina koni w Mosznej

  Malowniczy zamek słynący z 99 wież i wieżyczek, otoczony przez ponad 200-hektarowy park to jak dla mnie atrakcja numer 1 w województwie opolskim. Zwiedzanie zamku (również ekstremalne – wieczorne), spacer po rozległym parku pośród rododendronów i azalii, wizyta w sąsiadującej bezpośrednio z zamkiem stadninie koni – a to wszystko w jednym miejscu – we wsi Moszna. Oprócz tego specjalnie dla dzieci w zamku działa Hrabiolandia – sala zabaw dla dzieci, a w parku znajdziemy plac zabaw stylizowany na mały zamek.

 • Lipno – park dendrologiczny

  Park w Lipnie to najstarsze arboretum w Polsce. Obok parku w Mosznej to najbardziej pachnące i kwitnące miejsce w województwie. Warto wybrać się tu rowerem lub na pieszą wycieczkę. Chatka pustelnika, jeziorko zwane piekiełkiem czy kaplica Elżbiety to dodatkowe atrakcje, które znajdziemy pośród pięknej przyrody parku.

 • Góra Świętej Anny

  Na wycieczkę na Górę Św. Anny spokojnie można przeznaczyć cały dzień, bo atrakcji jest tam mnóstwo. Warto zwiedzić Bazylikę Św. Anny, kalwarię, rezerwat geologiczny oraz amfiteatr. Można pospacerować szlakami Parku Krajobrazowego lub poszaleć na zjeżdżalni grawitacyjnej.

 • Jurapark Krasiejów – Park Nauki i Rozrywki

  Super atrakcję dla dzieci znajdziecie w Krasiejowie. JuraPark to muzeum paleontologiczne połączone z parkiem rozrywki. Znajdziecie tu Tunel Czasu, Ścieżkę Edukacyjną, Pawilon Paleontologiczny, Park Rozrywki, Bajkową Krainę Dinozaurów, Plac zabaw dla najmłodszych, Kino Emocji Cinema 5D oraz Prehistoryczne Oceanarium.

 • Odwrócony Domek w Krasiejowie

  Pierwszy na Opolszczyźnie dom na dachu. Jedyna okazja by pospacerować po suficie.

 • Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach

  Jest to jedyne w Polsce muzeum na świeżym powietrzu. Ekspozycja składa się z prawie 50 zabytkowych drewnianych budynków, wyposażonych wewnątrz w oryginalne sprzęty, narzędzia i meble. Znajdziemy tu budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, młyny, wiatraki, kuźnię, kościół, karczmę i szkołę – wszystko obrazujące życie na wsi od XVIII do początków XX wieku. Ciekawa i przystępna lekcja historii dla każdego.

 • Zamek w Niemodlinie

  Liczący sobie ponad 700 lat Zamek Książąt Niemodlińskich jest jednym z najbardziej wartościowych pod względem historycznym i jednym z największych zamków w Polsce. Warto się wybrać na zwiedzanie z przewodnikiem, żeby poznać wiele ciekawych legend związanych z tym miejscem.

 • Zoo w Opolu

  Opolski ogród zoologiczny znajduje się w parku położonym na Wyspie Bolko. Mieszka tu ponad 1000 zwierząt, a wśród nich goryle nizinne i uchatki kalifornijskie. Specjalnie dla dzieci na terenie zoo stworzono mini park linowy, mini zoo oraz place zabaw.

 • Jezioro Turawskie

  Jezioro w Turawie z rozległymi piaszczystymi plażami otoczonymi sosnowymi lasami to idealne miejsce na wypoczynek nad wodą. Duża powierzchnia jeziora stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, z kolei wędkarze zrelaksują się łowiąc szczupaka czy sandacza.

 • Park Miniatur w Olszowej

  Park w Olszowej to kilkanaście miniatur najbardziej znanych obiektów sakralnych na świecie takich jak:  Bazylika i Plac Św. Piotra w Watykanie, Katedra Notre Dame w Paryżu, Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie, Kościół Mariacki w Krakowie czy Bazylika archikatedralna na Wawelu. Atrakcją dla dzieci jest park linowy oraz sala zabaw Bajkowy Sad, gdzie można spotkać różne postacie z bajek.

 • Interaktywny Park Edukacji i Rozrywki „Zaginione Miasto – Rosenau” w Jarnołtówku

  Park, który łączy w jednym miejscu aktywny wypoczynek z edukacją i zabawą. Zapewniają to m.in. Park Żywiołów, Ogród Wody, Jaskinia dzikich zwierząt, Kopalnia Złota Rosenau czy Kamienny Krąg. Dla zainteresowanych głównie rekreacją jest basen, zjeżdżalnie, park linowy, dmuchany zamek, karuzele i sztuczne lodowisko, po którym można jeździć o każdej porze roku.

 • Kopa Biskupia

  Góra o wysokości 890 m n.p.m. w polskiej części Gór Opawskich jest najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego. Zdobywanie góry można zacząć z miejscowości Pokrzywna lub Jarnołtówek. Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa o wysokości 18 m.

 • Rynek w Opolu

  Centralny punkt miasta z Ratuszem i pięknymi kamienicami został niedawno wzbogacony o Aleję Gwiazd, które występowały na Festiwalu Polskiej Piosenki. W stojącym obok Kiosku Muzycznym można natomiast posłuchać utworów tych artystów.

 • Wzgórze Uniwersyteckie ze Skwerem Artystów w Opolu

  Wzgórze Uniwersyteckie zwane również Opolskim Akropolem to najwyższe wzniesienie Opola. Oprócz Uniwersytetu i Kościoła Na Górce mieści się tu skwer z pomnikami współczesnych artystów i twórców.

 • Opolska Wenecja

  Opolska Wenecja to szereg kamieniczek nad Kanałem Młynówka, odbijających się w tafli wody. Najlepiej widoczna jest od strony ulicy Piastowskiej. Szczególnego uroku dodają jej wieczorami iluminacje z kolorowych świateł.

 • Wyspa Pasieka

  Wyspa stanowi historyczną część Opola obfitującą w wiele ciekawych obiektów. Warto tu zobaczyć m.in. Amfiteatr, w którym co roku odbywa się Festiwal Polskiej Piosenki, Wieżę Piastowską, Domek Lodowy, staw i park zamkowy.

 • Parki w Opolu

  Park Nadodrzański z Bulwarem Musioła czy park na Wyspie Bolko to piękne i urokliwe miejsca do relaksu i aktywnego wypoczynku.

 • Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

  Wśród zbiorów muzeum znajdziemy rękopisy, fotografie, instrumenty, nagrody, kostiumy i wiele innych rekwizytów związanych z historią polskiej piosenki. Multimedialną wystawę zwiedza się z audioprzewodnikiem i słuchawkami, co pozwala swobodnie przesłuchiwać i oglądać zgromadzone przez muzeum materiały. Duża porcja wiedzy i świetna zabawa gwarantowane.

 • KanYon – park rozrywki w Opolu

  KanYon to usytuowany w centrum Opola park linowy. Oprócz tras o zróżnicowanym poziomie trudności (różne wysokości i ilości przeszkód do pokonania) znajdziemy tu dmuchańce, trampolinę, mini golfa, strzelnicę paintball oraz strefę malucha.

 • Zamek w Rogowie Opolskim

  Renesansowy zamek jest jedną z najstarszych rezydencji na Opolszczyźnie. Gmach gromadzi  obszerną kolekcję dawnych rękopisów, druków, map, listów oraz grafik. Otoczony jest przez rozległy park utrzymany w stylu angielskim.

 • Gród rycerski w Byczynie

  Średniowieczny gród w Byczynie ma bardzo bogatą ofertę dla grup zorganizowanych i na imprezy okolicznościowe. Indywidualne zwiedzanie jest możliwe, jeżeli w danym dniu gród nie jest zarezerwowany. Można wtedy zwiedzać salę tortur, dziedziniec, mury obronne i podgrodzie z wystawą machin oblężniczych i torem łuczniczym.

 • Dżungla – sala zabaw dla dzieci w Opolu

  Sala zabaw w bajecznie kolorowym klimacie azjatyckiej dżungli oferuje dzieciom szereg atrakcji. Są wśród nich: dwupoziomowa konstrukcja zabawowa z labiryntami i torem przeszkód, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, ściana wspinaczkowa, trampoliny, armatki na sprężone powietrze, boisko do mini piłki nożnej i koszykówki, a także stół do cymbergaja. Dla najmłodszych przygotowano kącik malucha.

 • Stumilowy Lasek

  W Stumilowym Lasku dzieci mogą zwiedzić domki bohaterów bajki o Kubusiu Puchatku, a przemierzając  Lasek bajkowym wagonikiem mogą spotkać bohaterów innych ulubionych bajek. Wśród atrakcji są jeszcze: wioska indiańska, eurobungee, domek hobbita, mały statek piracki, strzelanie z łuku i wiele innych.

 • Zielona Zatoka w Łączniku

  Smażalnia nad wodą, gdzie można zjeść smaczną i świeżą rybę. Bezpieczny plac zabaw tuż obok smażalni. Piaszczysta plaża, na której skorzystasz z kąpieli słonecznych i wodnych. Oraz jezioro, po którym można popływać kajakiem lub rowerkiem wodnym. To wszystko znajdziecie w Łączniku niedaleko Mosznej.

 • Park rozrywki – Adventure Park Sparta

  Park linowy i pole paintballowe znajdują się na terenie Ośrodka Turystyczno – Wypoczynkowego w Bąkowie. To miejsce, które pozwoli Ci przeżyć wspaniałą przygodę, dostarczy niezapomnianych przeżyć i zapewni sporą dawkę adrenaliny.

 • Spływ Doliną Małej Panwi

  Spływy kajakiem organizowane są na różnych trasach, różniących się długością i stopniem trudności:Krupski Młyn – Zawadzkie, Zawadzkie – Kolonowskie, Kolonowskie – Ozimek, Ozimek – Turawa. Niesamowita przygoda dla każdego.

 • Bunker Paintball

  Bunker Paintball to dwa pola paintballowe: w Krasiejowie i w Kolonowskim. W swojej ofercie mają również rozgrywki dla najmłodszych, czyli Splatmaster oraz Bubble Football, czyli piłkę nożną, gdzie zawodnicy ubrani są w przezroczyste kule.

 • Zamek i jezioro w Otmuchowie

  Otmuchów zwane jest miastem kwiatów za sprawą corocznej lipcowej imprezy „Lato Kwiatów”, która ściąga do miasta dziesiątki tysięcy entuzjastów florystyki. W mieście warto zobaczyć przede wszystkim zamek Biskupów Wrocławskich, a miłośnicy sportów wodnych i relaksu nad wodą mogą wypoczywać nad słynnym Jeziorem Otmuchowskim. Ciekawą atrakcją dla dzieci jest z kolei Dinopark, który powstał w parku wypoczynkowo-rekreacyjnym Solarium.

 • Głuchołazy – Szlak Złotych Górników w Górach Opawskich

  W Górach Opawskich zwiedzić można pozostałości po górnikach, którzy wydobywali tu złoto. Wystarczy, będąc w Głuchołazach, wybrać się na 3-godzinny spacer Szlakiem Złotych Górników.

 • Hoplandia – hala zabaw w Opolu

  Hoplandia to największa sala zabaw w Opolu. Na powierzchni 500 metrów kwadratowych znalazło się sporo atrakcji dla dzieci w wielu od 2 do 14 lat. Są m.in.: trampoliny z basenem wypełnionym gąbkami, tubbing – zjeżdżalnia pontonowa, ogromna dmuchana poduszka i dmuchany plac zabaw.

 • Bory Niemodlińskie

  Przez Bory Niemodlińskie prowadzi dobrze oznakowana trasa rowerowa. Warto wybrać się tam na wycieczkę, aby zobaczyć i poczuć piękno prawdziwego lasu. Na terenie borów znajduje się duża liczba zbiorników wodnych, z charakterystycznymi dla nich zespołami roślinności i fauny wodno-błotnej. Ponadto na obszarze są także cenne bezodpływowe zagłębienia, w których zlokalizowane są bory bagienne i torfowiska.

 • Łowisko ryb w Pokrzywnej

  Łowisko oferuje możliwość samodzielnego złowienia pstrąga (potokowego i tęczowego) oraz jesiotra, którego później może nam przyrządzić w tutejszej smażalni. Do dyspozycji gości jest sprzęt wędkarski i przynęta. Na dzieci czeka na miejscu plac zabaw oraz mini zoo. W sąsiedztwie łowiska znajduje się Kąpielisko Leśne – znane miejsce wypoczynku i spacerów.